Kazanan takım değiştirilmez. Bu lafı Suzuki çalışanları da duymuş olmalı ki Vitara’yı makyaj operasyonunda neredeyse hiç değiştirmemiş. Zaten kimsenin bu başarılı crossoverın tasarımından şikayet ederken duymadık. Yine de makyaj bir tazeleme için güzel fırsattır, Suzuki de bunu değerlendirmiş.

Dış tasarımda iki tane yeni gövde rengi, yeni jantlar, farklı ızgara ve LED aydınlatmalara sahip stop grubu dikkat çeken yenilikler. Otomobilin dışarıdan makyaj öncesiyle neredeyse tamamen aynı görünmesi sayesinde mevcut versiyonun ikinci el değerleri makul oranda yüksek kalmaya devam edebilecek. İç mekanda kokpitte kullanılan malzemeler daha yumuşak olanlarla değiştirilmiş ki bu gerçekten gerekli bir değişimdi, ve gösterge tablosu renkli bir ekranla daha gösterişli hale getirilmiş. Vitara’nın donanımları da daha zengin hale gelmiş ama bu konudaki detaylar için makyajlı versiyonun ülkemize gelmesini beklememiz gerekli.

Motor bölmesi için önemli sayılabilecek değişimler var. 1,6 litrelik benzinli motor, en azından şimdilik tarihe karışmış gibi görünüyor. Onun yerini alacak olansa 1,0 litrelik hacme sahip ve turbo beslemeli yeni bir motor. 111 HP güç üreten bu motorla ilgili en güzel veri 170 Nm’lik torkunu 2000-3300 d/d aralığında sürekli üretmesi. Bu sayede 1,6 litrelik motor ve yüksek devirde gelen torkunu unutmak çok kolay olacaktır. Yeni motorun Vitara’da nasıl sunulacağı henüz açıklanmamış. Neredeyse aynı büyüklükteki bir diğer Suzuki modeli olan S-Cross’ta bu motor tıpkı 1,4 litrelik Boosterjet gibi 6 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzımanla da satın alınabiliyor, yani Vitara’da olmaması için bir neden yok. Bunun dışında 1,4 litrelik diğer benzinli motor ve 1,6 litrelik dizel motorsa normal şekilde Vitara ürün gamındaki yerini korumaya devam ediyor.

Makyajlı Vitara Eylül ayı itibariyle Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. Ülkemize gelişi ise düşün satışlar nedeniyle biraz gecikebilir.