Toyota Corolla, pek heyecan verici bir otomobil olmasa da pek çoklarının ihtiyacını gideren tam bir hizmet aracı. Kullanışlılık ve sağlamlık odağındaki üretim, son nesille birlikte sürüş keyfine de önem veren mühendislikle birleştirildi. Sonuçta bu otomobil dünyanın her yerinde çok önemli, ülkemizdeki önemiyse belki biraz daha fazla. Yerli üretim olmasının yanında sedan karoseriyle pek çoklarının hayalini süslediği bir gerçek. Şimdi bu önemli modelin ömrünün ikinci yarısına davetliyiz.

Makyajın etkilerini dışarıdan bakarak sürmek herkesin harcı değil. Hatta yeni renk seçenekleri dışında pek fark yok demek daha doğru olur. Izgarası ve sis lambalarının çerçevesi değişmiş ama eskisiyle yan yana görmeden farkı anlamak zor. İç mekandaysa yeni elektronik altyapısı sayesinde gelen bilgi-eğlence sistemi ekranı ve dijital gösterge tablosu en dikkat çeken yenilikler. Corolla Cross’tan tanıdık bilgi-eğlence sistemi artık kablosuz Apple CarPlay destekliyor ve ekran büyüklüğü üst donanımlarda 10,5 inçe kadar çıkıyor. 12,3 inçlik gösterge tablosu ekranı da Corolla için önemli bir yenilik.

Teknik konusunda 1,5 litrelik benzinli motorda bir değişiklik bulunmuyor. Zaten ürün gamına nispeten yeni eklenen bu motor modern özelliklere sahip. Hibrit versiyon ise 5. nesle geçiş yaptı. Sedan karoserli versiyonda kullanılmaya devam edilen nikel-metal pilin yerini lityum-iyon pil aldı. Yeni elektrik sistemi sayesinde elektrik motorunun gücü de artmış ve sistemin toplam gücü 122 HP’den 140 HP’ye yükselmiş. Corolla Cross’ta da kullanılan bu yeni hibrit yapı en azından performans açısından eskisinden çok daha tatmin edici özellikler sergileyebilecek. Tasarruf konusundaysa; eski başasının üzerine daha güçlü elektrik motorunun da yardımıyla elektrikli sürüş daha rahat gerçekleşiyor ve bu da tüketime etki ediyor.

Makyajlı Corolla’nın donanım listeleri de elden geçirilmiş. Aktif sürüş yardımcıları hibrit versiyonların tamamında standart olarak sunulsa da benzinli motora sahip versiyonlarda sadece üst donanım paketlerinde sunuluyor. Bütün bunlar, benzinli motor, manuel şanzıman ve Vision isimli baz donanımla 706.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.