İtalyanca öğrenmeye meraklıysanız buyurun buradan başlayın: Quattro, Audi’nin kullanımından anlamışsınızdır dört demek. Porte ise kapı. Şimdi de öğrendiğimiz iki İtalyanca kelimeyi anlamlı bir sözcük öbeği haline getirelim: Quattroporte. Maserati büyük sedanının adı için çok uğraşmamış ama İtalyan kültürü zaten en basit haliyle bile etkileyici. Bu arada konuyla ilgisiz ama “quattro formaggi” de 4 peynirli demek ve aman ha İtalya seyahatinizi 4 peynirli pizza yemeden tamamlamayın.

Quattroporte model adı uzun zamandır kullanımda ve tarihin en şık sedanlarından bazılarını bünyesinde bulundurur. Fakat modern zamanlardaki ilk kullanımı piyasaya sunulduğunda daha ortada 4 kapılı coupe ya da spor sedan gibi kavramlar yoktu. Fakat Quattroporte ilk günden bu yana sportif bir sedandan öte 4 kapıl bir spor otomobil olma iddiasına sahipti. Örneğin 5 neslin sahip olduğu otomatikleştirilmiş manuel şanzımandan daha sakin vites değiştiren yarış şanzımanları bile vardı. Günümüzdeyse spor otomobiller bile belli bir konfor seviyesinin üzerinde. Doğal olarak Quattroporte de hiç olmadığı kadar evcil. Bu tutum makyajla bir adım daha ileri taşınmış.

Makyajda otomobilin tasarımına neredeyse hiç dokunulmamış. Buna karşılık iç mekanda ilgi çekici yenilikler var. 8,4 inçlik dokunmatik ekranla yenilenen orta konsolda klima kumandaları da değiştirilmiş. Bu sayede sırf Maserati logosuna sahip diye görmezden gelinesi bir tarza sahip orta konsol artık fiyat seviyesine yakışacak bir görünüme sahip olmuş. Yeni ekran üzerinden kullanılan multimedya sistemi hem Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla akıllı telefon entegrasyonuna uygun hem de çoklu dokunmayı algıyalabilmesiyle daha modern bir deneyim sunuyor.

Motor seçenekleri değişmeden kalmış. Tümü 8 vitesli otomatik şanzımanla donatılmış 3 seçenekten bizim için en değerlisi muhtemelen 275 HP güç ve 600 Nm tork üreten 3,0 litrelik dizel olmaya devam edecek. Bu motorla 252 km/s hıza ulaşabilen Quattroporte 0-100 km/s hızlanmasını 6,4 saniyede tamamlayabiliyor. Bunun dışında S Q4 versiyonunda 410 HP güç ve 550 Nm tork üreten 3,0 litrelik V6 ya da GTS versiyonunda Ferrari tarafından üretilen ve 530 HP güç ve 710 Nm tork üreten 3,8 litrelik V8 da benzinli motor ve gerçek dinamizm sevip, otomobile para ödediği gibi benzine de bolca para ödeyebilecek kadar geniş yüreklilere hitap edecek. Laf paradan açılmışken; Maserati Quattroparte’nin başlangıç fiyatı 230.630 Euro olarak belirlenmiş.