Mazda’nın kendi başına buyruk tavrı otomobil dünyasının en ilham verici hikayelerinden biri. Kendi başına, tek markayla varolmaya devam eden nadir üreticilerden biri olan Mazda, tüm bileşenlerini kendi geliştirdiği otomobilleriyle hem özgünlük hem de bireysellik açısından benzersiz bir ürün gamına sahip. Tabii bunlar kimi zaman trendleri takip etmek yerine kendi bildiğini okumak gibi elverişsiz durumlar da ortaya çıkartabiliyor. Fakat yakın gelecek çok farklı bir Mazda anlayışına tanık olabilir.

Bunun ilk ışığı SkyactivX teknolojisiyle verildi. Bu motor, bir benzinli ama hem dizel gibi hem de konvansiyonel bir benzinli gibi çalışabiliyor. İki motor arasındaki en önemli fark ateşleme yöntemleri; dizel motorlar yakıtı sıkıştırarak ateşlerken benzinli motorlar yakıtı bir buji yardımıyla ateşliyor. SkyactiveX ise üzerindeki yüke göre bu ikisinden birini seçebiliyor. Bu haliyle motorun yaşam döngüsü emisyon değerleriyle güncel elektrikli motorlardan bile daha temiz olacağı iddia ediliyor. Peki bu motor nerede kullanılacak?

KAI Concept tam da bunu anlatıyor. Mazda3’ün gelecek nesline dair ipuçları taşıyan konsept, kompakt sınıf bir hatchback. Tasarımı biraz sıradışı, daha doğrusu fazlaca keskin. Fakat bu keskinliğin bir kısmının üretim bandına taşınmayacağını öngörmek kolay. Bunun yerine yeni kaput çizgisi ve havalı arka kısmın bir bölümü yola çıksa bizi memnun etmeye yeter de artar bile. Konseptin iç mekanı dış tasarımına göre ayağı yer daha sağlam basan çizgilere sahip. Abartılı minimalism ve sürücü odaklı tasarım zaten günümüz Mazda modellerinde de bulunabilen özellikler.

Bu ikilinin  birleşmesi 2019 yılı civarında gerçekleşecek. Yani yakın bir zamanda gözlerimiz yollarda daha çok Mazda ile karşılaşırsa şaşırmamalıyız.