Mazda’nın özgünlüğünü koruma telaşı takdire şayan. Japon üretici, kendini Ford’tan uzak tutmak ve onun ortaklığının getirebileceği bolluktan yaranmamak konusunda kararlı bir tutum sergiliyor. Bu nedenle ülkemizde satışı rahatlatacak küçük hacimli motorlar ya da en azından 2,0 litrelik bir dizel sözkonusu olamıyor. Bunun yerine küçük istisnalarla idare etmek zorunda kalıyoruz. Mazda3’te kullanılan 1,6 litrelik Ford motoru bunlardan biriydi. 1,5 litrelik yeni dizelse belki de Mazda imzalı ilk Türksever motor olacak. Ne yazık ki motor hakkındaki bilgiler şimdilik çok sınırlı. Tek bildiğimiz 90 gr/km’nin altında CO2 salımı olacak ki bunun Türkçe karşılığı bu motorun tam bir cüzdan dostu olması.

Mazda 1,5 dizel otomatik vites

Mazda bu yeni motoru Hazumi isimli konseptte tanıttı. Konseptin özelliği, muhtemelen yıl sonunda karşımıza Mazda2 halinde çıkacak olması. Malum artık fantezi ürünü gerçeklikten uzak konseptler yerine, üretim modellerinin süslenmiş halleri konsept gibi sergileniyor. Hazumi de Mazda2’nin süslenmiş hali. Seri üretime geçildiğinde muhtemelen genel tasarım anlayışı aynı kalacak. Zaten Mazda6 ve Mazda3 incelendiğinde de burun tasarımı ve profildeki oynamalar gibi ayrıntıların yaşayan Mazda çizgileri olduğu görülüyor. Modelin 4 metrenin üzerindeki boyu, Mazda’nın 2’nin küçük şehirli imajını bozup yerine önemli rakiplerle benzer boyutlara geçtiğini gösteriyor. Böylece otomobilin iç mekanı daha ferah yaşam alanı sunabilir.

mazda 1.5 dizel

İç mekanın lafı geçmişken, eğer Mazda bu konseptin iç mekanının yüzde 85’lik bölümünü bile üretirse kendisine Alfa severler gibi bir kitle edinebilir (Alfistiler yerine Mazdistiler). Kokpit sürücü odaklı yapı konseptine ultra bencil bir bakış açısını sergiliyor. Öyle ki tasarımcılan yolcu için orta havalandırma çıkışı sunulmasına bile gerek görmemiş. Gösterge tablosunun uygulanabilirliği vites kolundan çok daha fazla ve Peugeot’da kullanılana benzer bir head-up göstergesi de imkansız bir hayal değil. Bunun yanında renkler, kaplamalar, kapı içleri ve motor kapalıyken 6. viteste 116 km/s hız yapan bir otomobil, konseptlerin pembe dünyasının olağan düşleri. 4 metrelik bir küçük sınıf üyesi Mazda için gerçekten iyi bir haber. Bunun yanında Mazda3 ve aldığımız haberlere göre Mazda6’da kullanılacak 1,5 litrelik dizel çok daha iyi bir haber. Böylece bundan sonra Mazda6 satın almak için mutlaka aşık olmak gerekmez.

P1J07635l