Mercedes A Serisi’ni ilk tanıttığında yer yerinden oynamıştı. Dünyanın sedan ihtiyacının doyurmayı kendine borç bilen bir üretici, kompakt sınıf üyesi diye yüksek yapılı ama küçük sınıf üyelerinden bile kısa bir otomobil tanıtmıştı. Bu o kadar etkili bir sarsıntıydı ki A Serisi’nin kendisi bile takla attı. Neyse ki o günler tamamen mazide kaldı. Bugün A Serisi bildiğimiz bir kompakt sınıf üyesi. Bu yüzden yazımızın konusunu, A Serisi’nin ikinci ömrünün ikinci nesli olarak tanımlayacağız.

Gerçek bir kompakt hatchback olarak A Serisi yeni nesille bir dizi gelişim yaşayacak. Fakat bunların en önemlileri tasarımda olmayacak. Tasarım evrimsel bir değişimle şimdiki neslin daha taze bir haline dönüşecek. Farların daha ince yapılı olmasını ve burun tasarımının da daha çıkıntılı olmasını bekliyoruz. Otomobilin aks mesafesinde 2 cm’lik nispeten küçük bir artış olurken boyunda çok fazla değişiklik olması için bir neden yok. Bu artışla hem arka koltuk diz mesafesi iyileşecek hem de arka kapılar daha geniş tasarlanabilecek. Bu arada Mercedes’in Renault ortaklığında altyapıyı da Megane’dan alacağı konuşuluyordu ama bunun yerine yeni geliştirilen MFA2’de karar kılındı. Bu altyapı Nissan ortaklığında geliştiriliyordu fakat Infiniti Q30’un düşük satış rakamları nedeniyle Nissan bu çalışmadan çekildi. Yani önemli bir değişiklik olmazsa MFA2 üzerinde sadece Mercedes’in önden çekişli araçları yükselecek.

Otomobilin dışı fazla değişmese de iç mekanı baştan yaratılacak. Bizim umudumuz A Serisi ve türevlerinin üvey evlat muamelesinden kurtulması. Bunun için E Serisi Coupe’den alınan havalandırma çıkışları, tablet gibi durmak yerine gösterge tablosuyla ortak gölgelik kullanan merkezi ekran, dokunmatik pad ve dijital gösterge tablosu gibi donanımlar kullanılacak. Kokpitin hem teknoloji hem de erişilebilirlik konularında günün tüm imkanlarından faydalanacağı da kulağımıza çalınanlar arasında.

Kaputun altında Mercedes tarafından yeni geliştirilen dizel ve benzinli motorlar yer bulacak ama bunlar 2 litre hacme sahip. Bizim vergi sistemimize uyan motorlarsa Renault raflarından alınacak. 1,2 litrelik benzinli motorun kullanılıp kullanılmayacağı henüz belirsiz ama çok başarılı bir giriş seviyesi oluşturacağı da kesin. Bunun dışında 1618 cc’lik Nissan motoru ikinci aday ve bu bizim için kötü haber. İyi haberse Renault’nun küçük hacimli dizel motorlarından en az birinin A Serisi ve türevlerinde kullanılacağı. Güç isteyenler için, yeni gelecek olan A36 AMG 360 HP civarında güç üretirken A45 AMG 400 HP’nin üzerine çıkacak. İki versiyon da çift aşırı beslemeye sahip 2,0 litrelik motorlar kullanacak.

Mercedes A Serisi 2018’in Nisan ayında piyasaya sunulmuş olacak. Onu Ekim ayında tanıtılacak olan A Serisi Sedan takip edecek. B Serisi bu sefer A Serisi’nin gerisine düşecek ve yeni nesli 2019’un Şubat ayında tanıtılacak. Sonrasındaysa aynı yıl içinde CLA, CLA Shooting Brake, GLA ve GLB tanıtılacak.