Mercedes’in SUV’u ML’nin adıyla ilgili gelecek planlarından daha önce bu haberimizde bahsetmiştik. O zamanlar bu değişiklik sadece M Serisi adının araçların üzerinde kullanılamamasıyla ilgili gibi görünüyordu ama bugünkü açıklamalara bakarsak Mercedes ürün gamının tamamıyla ilgili planlara sahipmiş. Sonuçta Mercedes modellerini tanımlayacak alfabetik sistemi aşırı mantıksal olan yeni bir sistemle değiştiriyor. Ayrıntılarını yukarıdaki fotoğraf üzerinden takip edebilirsiniz ama özetlemek gerekirse A, C, E ve S Serileri temel modeller olarak varlığını sürdürecek ve diğer modeller de bu temel modellerle ilişkilerine ve karoser tiplerine göre isim alacak. Yani GLK GLC’ye, ML, GLE’ye ve GL de GLS’ye dönüşürken SLK da SLC’ye dönüşecek. Bu isimlendirme sistemi tam Alman usulü bir mantık fırtınası sırasında ortaya çıkmış gibi görünüyor. Muhtemelen Mercedes tüm müşterilerinin temel modellerin konumlandırılması ve genel otomotiv sınıflandırmaları hakkında bilgi sahibi olduğu ve hangi modelin hangisiyle akraba olduğunu umursadığını düşünüyor. Fakat bu ultra-mantıksal kurguda da değişmeden kalabilenler yok değil. Mesela E Serisi altyapısı üzerinde yükselmesine rağmen CLS’nin ismi CLE olmayacak. Yine S Serisi’ne paralel bir roadster olan SL’in adı da SLS olarak değiştirilmeyecek. B Serisi ise yalnızlık senfonisine devam edecek. Yakın zamanda B Serisi’nden türetilecek farklı bir karoserin icadedilmesini beklemiyoruz.

Bir diğer isim açıklaması da Maybach’la ilgili. Fakat bunu açıklamadan önce yakın geçmişe göz atalım. Mercedes tarihe gömülmüş olan Maybach adını tekrar diriltti, çünkü BMW’nin Rolls-Royce’u ve Audi’nin de Bentley’i vardı. Fakat Maybach başarılı olamadı. Nedeni ise çok basitti, Rolls-Royce ve Bentley modelleri ana firmaların modellerinden ne kadar farklı görünüyorsa Maybach da o kadar Mercedes gibi görünüyordu. Maybach’a baktığınızda bolca isteğe bağlı donanımla zenginleştirilmiş bir S Serisi türevi görüyordunuz. Bu tabii ki S Serisi’nin birkaç katı fiyatını açıklamak için yeterli değildi. Mercedes bu sorunu gördüğü için, yeni Maybach’ın zenginleştirilmiş ve daha farklı görünün bir S Serisi türevi olması yerine sadece daha uzun bir S Serisi olmasına karar vermiş. Gerçekten devrim niteliğinde bir karar. Dahası yeni modeller artık Mercedes-Maybach S600 adıyla anılacak. Yani Maybach adı tamamen bir donanım seviyesine indirgenmiş durumda. Burada Mercedes, Mercedes-Maybach’ın tıpkı Mercedes-AMG gibi yeni bir alt marka olduğunu iddia ediyor. Bu yepyeni (!) stratejinin ultra-lüks sedan savaşında ne kadar tutacağını zaman gösterecek.

Mercedes-Maybach S 600 (X 222) 2014 Archivnummer: SSPIP42466

Mercedes’in son değişikliğiyse motorları tanımlayan kısaltmalarla ilgili. Eskiden hayat kolaydı, CDI dizel motorları gösteriyordu, CDI yoksa benzinli bir motor söz konusuydu. Bugünse dizel motorlar BlueTEC adıyla anılır oldu. Bundan sonraysa daha basit bir sisteme geçiliyor. Örneğin dizel motorlu bir E Serisi’nin bagaj kapağına E220 d kısaltması yazılacak. Eğer ‘d’ yoksa benzinli motor gösteriliyor. Bunun dışında yakıt hücresi için ‘f’, prizden şarj edilebilir hibrit için ‘e’, prizden şarj edilemeyen hibrit için ‘h’ ve doğal gazlı modeller için de ‘n’ kısaltmaları kullanılacak. Fakat bu güncel modellerin bagaj kapağı üzerinde iki taraftan birleşecekmiş gibi görünen model isimlerine fayda sağlamayacak. Çünkü 4 haneli motor göstergeleri ve 4Matic gibi sistem betimlemeleri sabit kalmaya devam edecek.