Mini sürüş keyfi üzerine yoğunlaşmış bir üretici. Öyle ki yakın zamana kadar kullanışlılık Mini için hep ikinci planda kalmıştı. Bugünse iri ve daha fazlasını sunma iddiasındaki model gamına sahip. Peki bu sürüş keyfi için iyi haber mi kötü haber mi? Bunu görmek için kullanışlılık konusunda bir merdiven çıkan bir köpek balığı kadar etkili olan Mini Cabrio’yu derinlemesine inceledik.

1- Nedir?

Mini’nin kumaş tavanlı modeli. Temel olarak 3 kapılı Mini’nin tavansız versiyonu. Boyu sadece 3,82 metre ve aks mesafesi de 2,49 metre. Anlayacağınız bu otomobil küçük sınıfın minyonlarından bile daha küçük. Kumaş tavanı 20 saniyeden biraz daha kısa sürede açılabiliyor ve bu işlemi 30 km/s hızla gederken de yapabiliyorsunuz. Kağıt üzerinde çok önemli görünmese de aslında sadece sıkışık trafikte işlemi yapmanızı sağlaması bile önemli.

2- İç mekanı nasıl?

2 kişilik. aslında 4 koltuğu var ve teorik olarak arka koltuklarda birileri yolculuk edebilir ama dediğimiz gibi bu sadece teori. Arka koltuklar 3 kapılı versiyondan daha az diz, baş ve omuz mesafesi sunuyor ve 3 kapılı versiyon da normal boyutlu insanlar için ancak yetecek yaşam alanı sunuyor. Bu bölümü rüzgar deflektörü için kullanıp açık hava keyfi sırasında daha sakin bir iç mekan sağlamak çok daha makul bir fikir. Kokpitteki malzeme kalitesi selefine göre bir hayli iyi ki bu sayede satın alımda ödediğiniz yüksek bedeli daha az düşürebileceksiniz. Güncel nesil modern çağın ikinci Mini nesli kadar özgün değil. Küçük grafiklere sahip göstergeler direksiyonun arkasında ve büyük bir multimedya ekranı da eskiden hız göstergesinin olduğu yerde. Cam kumandalarının kapı içindeki yeri iyi ve dahası bu ve benzeri düğmeler krom kaplı yapılarıyla BMW 3 Serisi’nden bile daha iyi hissettiriyor. Yine teorik olarak 215 litrelik bagaj sahip olsa da Cabrio yük taşımak için tasarlanmamış. Bagaj kapağı çok dar ve tavan katlanınca yükleme alanının üzerinde duruyor. Bunun için bir kilit sistemiyle tavanın hafifçe kaldırılmasını sağlayan bir mekanizma sunulmuş ama aynı anda hem tavanı kaldırıp hem de yükleri bagaja yükleri itmeye çalışmak yerine eşyaları kucağınızda taşımayı tercih etmeniz olası. Ya da daha iyi bir yol izleyip arka koltukları bagaj alanı olarak da kullanabilirsiniz.

3- Sürüşü nasıl?

Mini Cooper Cabrio’nun kaputu altında BMW’nin yeni benzinli motoru yer alıyor. Turbo beslemeli ve 1,5 litre hacimli motor, 3 silindirli ve biraz sinirli. Motor titreşimli çalışıyor ve sesi de kaba ama maksimum torkunu 1250 d/d’da üretmesi bunları unutmanızı sağlayabilir. Dahası ürettiği 136 HP güç ve 220 Nm torkla Mini için kesinlikle iyi bir yol arkadaşı. Tabii bunlar tavan açıldığında biraz değişebilen görüşler. Çünkü bu halde ve özellikle dururken motorun sesi iç mekandan çok net duyuluyor ve biraz önce belirttiğimiz gibi motorun sesi bir hayli kaba. Cabrio 6 vitesli otomatik şanzımanla geliyor ve motorla şanzımanın uyumu da gerçekten üst düzeyde. Sonuçta Mini Cabrio başarıyla hızlanıp başarıyla duruyor, tüketimi 100 km’de 7,9 litre ve sakin kullanımlarda da bir hayli konforlu. Direksiyon sisteminin selefi kadar iyi iletişimi yok ve genel olarak da onun keskin sürüşüne sahip değil. Fakat artık çok daha olgun ve dengeli.

4- Fiyatı nasıl?

Havalı bir imaj otomobili için makul bile sayılabilir. Fakat pazarın genel durumuna bakarsanız bildiğiniz pahalı. Eğer otomatik şanzıman ısrarınız yoksa Mazda MX-5 ya da illa otomatik şanzımanlı olsun diyorsanız onun klonu olan Fiat 124 gibi modellerin fiyatıyla kıyaslandığında da göze daha da pahalı geliyor.

Mini Cooper Cario fiyat listesi için tıklayın.

5- Satın almalı mıyım?

Ülkemiz ılıman iklimde ve bunun anlamı da yazların sıcak ve kurak kışlarınsa soğuk ve yağışlı geçtiği. Anlayacağınız gerçek bir cabrio ülkesi değiliz. Buna rağmen açık hava keyfi sürmeyi istiyor, sürüş keyfi önceliğiniz değil ve tarzınız da önemliyse Cooper Cabrio tam sizin aradığınız aksesuar.