Otomobili A noktasından B noktasına ulaşmanın yanında bir stil objesi olarak da görenlerdenseniz, bu iki model muhtemelen ilginizi çekmiştir. Mini Hatchback ve VW Beetle; geçtiğimiz yüzyılda insanlık tarihine adını kazımış atalarının izinde giden bu iki retro, bu boyutlarda sunulabilecek en düşük kullanışlılığı en yüksek fiyat etiketiyle sunmak gibi özel bir de konuma sahip. Tabii bir de her ikisinin de çok daha uygun fiyata süper spor ya da süper lüks otomobillerle benzer çekicilik katsayısına sahip olduğu gerçeği var. Peki bu ikisi arasındaki mücadelede kim geçer?

mini mi beetle mı

İç mekan

VW, Beetle’ın modern yorumunu üretmek konusunda ilk başta gerçek anlamda çuvalladı. Güncel Beetle’ın selefi New Beetle adını taşıyordu ve soğuk, kullanışsız ve orijinalin ancak gölgesi olabilecek kötü bir Golf yorumundan başkası değildi. Fakat güncel Beetle çok daha farklı. Bu durum iç mekandaki nostaljik unsularla da anlaşılıyor. Metal görünümlü kokpit kaplaması 50’lerde otomobil üretiminin önündeki tek seçenekti ve güncel Beetle da bunu günümüze uygun şekilde taşıyor. Yine de kokpitte modern detaylar çok iyi yerleştirilmiş. ABD pazarı öncelikli geliştirilmiş bir model olduğu için malzeme kalitesi yeterince yüksek değil ama lake kaplama bu sorunu tamamen görmezden gelmenizi sağlıyor. BMW yönetimindeki Mini ise retronun anlamını adeta sektöre öğretti. İnsanların sevgisini kazanan atasından seçilmiş öğeler kokpitte kendine yer buldu. Fakat bu durum her yeni nesille yok oluyor. Son nesilde malzeme kalitesi ve işçiliğin yanında genel kalite hissi de BMW seviyesine çıkartılmış durumda ama eskinin eğlenceli atmosferi yok.

Mini Cooper: 7/10 VW Beetle7/10

 mini mi beetle mımini mi beetle mı

Ergonomi

Mini ergonomi konusunda deyim yerindeyse sabıkalı. Neyse ki orta konsoldaki cam kumandaları ve tava büyüklüğündeki hız göstergesi gibi özellikler artık kullanılmıyor. Cam kumandaları artık kapı içinde, hız göstergesi de direksiyonun arkasında. Bunun dışında kullanımının zor ya da akıl karıştırıcı olduğu söylenebilecek pek kumanda bulunmuyor. Belki marş düğmesi yetkisiz erişime gereğinden fazla açık ve kapı içi cepler yeterince geniş değil. Beetle’da VW ise çok daha kolay bir şablon kullanıyor: Golf’ten aldığı parçaları neredeyse aynı sırayla yerleştirilmiş. Herhangi bir otomobil kullanıcısı, sürprizlerden arındırılmış bu yapı sayesinde  Beetle’ın iç mekanında hemen rahat edebiliyor.

Mini Cooper: 6/10 VW Beetle7/10

mini mi beetle mı mini mi beetle mı

Yaşam ve yükleme alanı

İki otomobil aynı kitleye hitap etse de temel olarak aynı sınıfta bile değiller. Mini Hatchback, BMW’nin yeni önden çekişli altyapısını kullanıyor ve bu sayede de 2 Serisi Active Tourer’la doğrudan akraba ama boyu sadece 3,82 metre ve aks mesafesi de sadece 2,49 metre. Bu haliyle ne yaşam ne da yükleme alanı konusunda cömert değil. Yine de ikisi orta boylu ikisi de orta boyun biraz altında 4 yetişkin Mini’nin iç mekanda rahat edebilir. Ön koltuklarda sunulan alansa neredeyse kompakt sınıf kadar iyi. Beetle ise Golf altyapısı üzerinde yükseliyor ve boyutları da kompakt hatchbacklere benzer: Boyu 4,28 metre ve aks mesafesi de 2,54 metre. Fakat umutlanmak için erken, stil ve kullanışlılık bu örnekte de bir araya gelemiyor. Ön koltuklar yine beklendiği kadar iyi fakat arka koltukların sorunu daha farklı. Tavanın eğimli yapısı nedeniyle baş mesafesi Mini’nin gerisinde kalıyor ve orta boyun altındaki yetişkinlerin bile rahat etmesini zorlaştırıyor. Bagaj hacmi konusundaysa Beetle çok daha iyi bir noktada. 311 litrelik hacim yeterince geniş ve geniş açılan bagaj kapağı sayesinde kullanışlılık da yüksek. Mini ise 211 litrelik hacimle yetinmek zorunda.

Mini Cooper: 4/10 VW Beetle4/10

mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı

Motor ve şanzıman seçenekleri

Mini tıpkı altyapısı gibi motorlarda da daha büyük BMW modelleriyle aynı mağazayı kullanıyor. Cooper ve Cooper D versiyonlarında sunulan 3 silindirli ve 1,5 litrelik hacme sahip benzinli ve dizel motorlar, yakın zamanda 1, 2 ve 3 Serisi BMW’lerde de kullanılmaya başlanacak. Hatta 2 Serisi Active Tourer benzinli motora şimdiden sahip oldu bile. Peki bu motorlar neler sunuyor? 3 silindirli bir motordan biraz hırçın bir karakter beklenmeli ama Mini söz konusu olduğunda motorun yeterince sakin olduğu söylenebilir. Cooper’da 136 HP güç ve 220 Nm tork üretebilen motor, 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte gerçekten iyi performans değerleri sağlıyor. Hızlanma verileri o kadar etkileyici olmasa da performans hissi bir önceki neslin makyaj öncesi Cooper S versiyonlarını hatırlatıyor. Cooper D’de sunulan dizel motorsa 116 HP güç ve 270 Nm tork sunuyor ve yine 6 vitesli otomatik şanzımanla sunuluyor. Bu motor beklenenden daha sessiz, performans hissi benzinli motordan hissedilir şekilde geride ama tüketim açısından da oldukça avantajlı. Benzinli motor 100 km’de 8 litre civarında tüketime sahipken dizel motor aynı parkuru 6,4 litreyle tamamlayabiliyor. Beetle daha tanıdık güç kaynaklarına sahip. Tüm VW Grup üyeleri tarafından kullanılan 1,2 litrelik TSI, 1,4 litrelik TSI ve 1,6 litrelik TDI Beetle için de devrede. Bütün motorlar 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman DSG ile bir arada alınabiliyor. Bu motorların ortak noktası performans hissi ve tutumluluk potansiyeli konusunda oldukça zengin olmaları. 105 HP güç ve 175 Nm torkla yetinmek zorunda olan 1,2 litrelik TSI bile alt devirlerden itibaren güçlü çekiş sunuyor ve sakin kullanımlarda 7 litre/100 km’nin biraz üzerindeki tüketimle idare edebiliyor. 1,4 litrelik TSI’ın 122 HP güç üreten versiyonu yerine sadece 160 HP güç ve 240 Nm tork üreten versiyonu sunuluyor ki bu motor sunduklarıyla Beetle’ın potansiyelini zorluyor. 1,6 litrelik TDI’sa beetle karakterine en uzak güç kaynağı. Dizel tıkırtıları dışarıdan rahatça duyuluyor ve güç üretim bandının darlığı nedeniyle bu motoru DSG şanzımanla almak lüks değil gereklilik.

Mini Cooper: 15/20 VW Beetle14/20

mini mi beetle mı mini mi beetle mı

Konfor, kullanım kolaylığı

Mini yeni nesliyle o kadar olgunlaşmış ki, acelesi olmayanlara beklenmedik derecede konforlu sürüşler sunabilecek bir otomobil haline gelmiş. Süspansiyon sisteminin darbe emişi yeterince iyi, ancak enine kısa darbeler kabinde hissettiriyor. Bunun yanında elektrikli direksiyon da yerini aldığı versiyona göre park manevralarında çok daha hafif. Beetle ise en az bir Golf kadar kolay kullanılıyor ve her zaman da konfor rezervlerinin genişliğiyle etkiliyor. Kabinde gürültü seviyesi Mini’den daha düşük ve büyük jantlarla bile süspansiyon sistemi derbeleri savuşturmak konusunda daha başarılı.

Mini Cooper: 6/10 VW Beetle8/10

Yol tutuş ve güvenlik

Mini süspansiyon sistemini BMW modellerinden alıyor ve yol tutuş konusunda da en az onlar kadar başarılı olması beklenen bir durum. Fakat bu küçük otomobil çok daha iyisini başarabiliyor. Yere kararlı bir şekilde tutunuyor ve selefinin oynak arka kısmından da eser kalmamış. Zorlandığında önden kayması ve direksiyon sisteminin artık çok daha düşük direktlik sunması sürüş keyfi odaklıları üzecektir. Eğer Mini’yi gokart hissi nedeniyle tercih edecekseniz önceki neslin az kullanılmış örneklerine bakmanız daha doğru olacaktır. Çünkü yeni nesil her ne kadar başarılı yol tutuş ve eğlenceli sürüş sunsa da eskinin aracısız sürüşünün yerinde yeller esiyor. Beetle ise bambaşka bir durumda. Dışarıdan gayet modern görünse de bu otomobil 5. nesil Golf’ün altyapısı üzerinde yükseliyor ve yol tutuş konusuna bakış açısı da o zamanlardan kalmış. Aslında arkada sunulan çok kollu aksın faydaları hissedilmeliydi ama bunun yerine hissiz ve yavaş elektrikli direksiyonla verilen komutların isteksiz ama güvenli yol tutuşla birleşiminden ötesini veremiyor. 1,4 litrelik TSI motora sahip versiyonlarda modern tork vectoring özellikli çekiş sistemi de sunuluyor ama bu bile Beetle’ı rakibin sürüş keyfi çıtasına yaklaştıramıyor. Beetle Euro NCAP çarpışma güvenliği testinden 5 yıldız almayı hak kazanmış ama yine nesil Mini henüz bu sınava girmemiş.

Mini Cooper: 8/10 VW Beetle5/10

Fiyat ve donanım

Bu bölümün kazananı çok net, VW Beetle. Öncelikle henüz Mini’nin giriş seviyesi versiyonu olan One ülkemizde satışa sunulmadı ve bu sayede de Beetle çok çok daha uygun bir başlangıç fiyatı sunabiliyor. Gerçekçi olmak gerekirse aradaki farkı One’ın da kapatması imkansız. Hatta Cooper’la aynı ödemeyi göze aldığınızda Beetle ürün gamından 1,4 litrelik 160 HP güç üreten motor ve DSG şanzımana ulaşmış oluyorsunuz. Dizel motora ve otomatik şanzımana sahip versiyonların fiyatıysa birbirine çok daha yakın. Tabii bu fiyatlar sadece listede geçerli. Çünkü hem Mini için hem de Beetle için olmazsa olmaz ek donanımlara ihtiyacınız var. Örneğin her iki modelde de LED gündüz farlarıyla gelen ilgi çekici görünüm için bi-xenon farlara ve yine daha çekici görünüm için farklı alaşım jantlara (Beetle için özellikle Disc isimli 18 inçlik jantlar; 2500 TL) ihtiyacınız olacak. Bu ve benzeri bir kaç donanım da fiyat seviyesini rahatça yukarı taşıyacaktır.

Güncel fiyat bilgileri;

Mini fiyat listesi için tıklayınız

VW Beetle fiyat listesi için tıklayınız

Mini Cooper: 8/20 VW Beetle12/20

Sonuç:

Beetle, VW’nin hatasından dönmek ve rakiplerinden ders almak konusundaki başarısının dışa vurumu gibi. Sürüşü etkileyicilikten uzak ve kullanışlılığı da neo-klasik bir mobilya kadar ama genel anlamda rakibinin önünde yer alacak kadar iyi. Mini, hem genele hitap etmek için geleneklerinden uzaklaşmış hem de genele hitap edememiş, tabii bu noktada ilk defa 5 kapılı bir versiyon sahip olması farklılık yaratacak.

Mini Cooper: 54/100 VW Beetle57/100

mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı mini mi beetle mı