Mitsubishi’nin son dönemlerde çok fazla dikkat çekemediği ortada. Japon üretici uzun zamandır Evo nesillerinin ardına saklandı ve Pajero ve Outlander’ı saymazsak diğer ürün sınıflarında neredeyse varlıkla yokluk arasında kalmış durumda. ASX ise bu durumu değiştirmek için pek çok şeye sahip bir araç. Kompakt crossover iyi sürüş özellikleri sunuyor ve iç mekanı da yeterince geniş ama 1,6 litrelik benzinli motoru güçsüz 1,8 litrelik dizel motoruysa pahalıydı. Altın oran içinse 1,6 litrelik dizel motor gerekli ve bu gereklilik artık karşılanıyor.

maxeareymitsubishiasx098 _max0372

Mitsubishi yeni motor için bir çok konuda ortaklık yaptığı PSA’nın kapısını çalmış. Onlar da 1,6 litrelik meşhur dizel motorlarını paylaşmayı kabul etmiş. Anlayacağınız yeni motor, Ford-PSA ortaklığında geliştirilmiş olan ve BMW’den Volvo’ya kadar pek çok üretici tarafından kullanılmış malum makine. ASX kaputu altında sadece önden çekişle sunuluyor, 114 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor ve 6 vitesli manuel şanzımanıyla 0-100 km/s hızlanmasını 11,2 saniyede tamamlayabiliyor. Mitsubishi’nin açıklamasına göre ASX 1.6L Dizel’in (evet resmi olarak dizel motorlu ASX’in adı bu, havalı bir dizel tanımı yok) karma parkurda tüketim verisi 100 km’de 4,6 litre. Dizel motorlu ASX’in 90 bin TL’lik başlangıç fiyatı onu farklılık arayanlar için ilginç bir adres haline getirecek.

Mitsubishi ASX’in fiyat listesi için tıklayın.

Japon üreticinin diğer yeniliğiyse şüphesiz en başarılı modeli olan L200’ün yeni nesli. Japonlar pikap pazarında başarılı ama L200’ün başarısı biraz daha farklı yorumlanabilir. Öyle ki bu aracın fanatikleri var ve VW’nin son dönemde Amarok ile o alana göz dikmesinden çok hoşnut değiller. Yeni nesliyle L200 bu hoşnutsuzluğu giderme iddiasına sahip olacak. 5,3 metre boya sahip pikap, yeni neslinde daha SUV’umsu tasarım öğelerine sahip. 2,4 litrelik dizel motoru 5 versiyonun 4’ünde 154 HP güç ve 380 Nm tork üreten L200’ün en güçlü versiyonunda aynı motorun 181 HP güç ve 430 Nm tork üreten bir versiyonu kullanılıyor. Arkadan çekişli versiyonlar sadece düşük güçlü dizel motor ve 6 vitesli manuel ya da 5 vitesli otomatik şanzımanla donatılabilirken, 4 tekerlekten çekişli versiyonlarda 5 vitesli otomatik şanzıman sadece güçlü motorla birlikte sunuluyor. Yeni nesil L200 selefiyle aynı satış listesinde yer alıyor ve versiyonlara göre ortalama olarak yaklaşık 10 bin TL daha yüksek satış fiyatına sahip.

Mitsubishi L200 fiyat listesi için tıklayın.

mitsubishil200213 mitsubishil200069 mitsubishil200065