Cadillac ilk head-up göstergeyi savaş jetlerinden devraldığı teknolojiyle geliştirmişti. Camdaki özel bir alana yansıtılan görüntüler yardımıyla sürücünün bakış açısına, aslında tam olarak aracın önünde uzanan yola hız ve navigasyon gibi bilgilerin yansıtılması güvenlik açısından çok dikkat çekici bir yardım. Ne yazık ki bu sistemin bedeli çok ağır, hem yansıtıcılar hem de cam bir savaş jeti için önemsiz ama bir otomobil için dikkat çekici bir maliyete sahip. Fakat bu head-up gösterge için tek çözüm değil.

Alternatif çözümü bulan Peugeot oldu ve yavaş yavaş diğer üreticiler de bu çözümü takip etmeye başlayacak. Sistem aynı yansıtıcı mantığını kullanıyor ama yansıma için kullanılacak alan ön cama yerleştirilmek yerine yansıtıcının önünde katlanabilir şekilde duruyor. Üstelik camın içine yerleştirilmediği için basitçe bir fiberglass parça kullanılabiliyor. Yine de bu donanım sadece belli başlı modellerde ve isteğe bağlı olarak sunuluyor. Peki herhangi bir modeli head-up göstergeyle donatmak mümkün mü?

Navdy HUD

Bu sorunun cevabı bugün içi hayır. 2015’in ilk aylarından itibarense evet olacak. Çünkü San Fransisco merkezli Navdy isimli bir teknoloji firması, taşınabilir ve her modele uygun bir head-up gösterge üzerine çalışmalarını tamamlamak üzere ve yeni yılın başlarında bu ürünü piyasaya sunacak.

Navdy adı hemen bir navigasyon yazılımı yargısı oluştursa da aslında bu cihaz daha çok bir eller serbest iletişim destek cihazı. Yani Bluetooth ya da WiFi üzerinden telefonunuzla eşleştirebileceğiniz ve onun fonksiyonlarına üzerinden kumanda edebileceğiniz bir ara sistem. Navdy’nin özelliğiyse tamamen araç kullanımı odaklı geliştirilmiş olması. Navdy üzerinden yapılabileceklerin listesi bir hayli uzun, aslında akıllı telefonunuzun yetenek listesi kadar uzun. Gelen aramalara cevap verebilir Tweet atabilir, navigasyon yönlendirmelerini takip edebilir ve mesajlarınızı görebilirsiniz. Geri dönüşler içinse Navdy’i sesle kumanda edip arama yapabilir ya da mesaj yazdırabiliyorsunuz. Bir adım ilerisinde, kontrol için el hareketlerinizi de kullanabiliyorsunuz. Elinizi sola doğru salladığınızda gelen çağrıya cevap verilirken sağa doğru salladığınızda çağrıyı reddebileceksiniz.

Navdy HUD

Sistemin ekranı renkli ve fotoğrafları yansıtacak kadar da yüksek çözünürlüklü olacak gibi görünüyor. Bu kadar çok fonksiyonu bu kadar yüksek kalitede sunabilmek için sistemde çift çekirdekli bir işlemci kullanılıyor. Bunun yanında el hareketlerini tespit etmek için bir kızıl ötesi kamera, hareket ve ışık sensörleri, elektronik pusula gibi donanımlar da eklenmiş. Eğer bütün bu verilere araç bilgilerini de eklemek isterseniz OBD-II bağlantısı yardımıyla Navdy’i araç bilgisayarına bağlamanız da olası. Böylece tüm araç bilgilerini Navdy üzerinden takip etmeniz olası hale gelecek.

Navdy’i erkenden sipariş edenler kısa bir süreliğine yüzde 40’lık indirimden faydalanabiliyor. Böylece Navdy’nin fiyatı 499 Dolar yerine 299 Dolar olarak belirleniyor. Türkiye’den sipariş verecekler uluslararası nakliye ücretiyle birlikte 329 Dolar’lık bedeli gözden çıkartmak zorunda. Teslimatların 2015’in ilk aylarından itibaren başlaması planlanıyor.

Navdy HUD Navdy HUD