Muhtemelen hepinizin başına gelmiştir; 1 milyon TL’lik SUV’unuzun içinde oturursunuz ve başınızın üzerinde bir sürü alan vardır. Ve sonra düşünürsünüz: “Bu kadar yüksek tavanlı bir araç kullandığıma göre bir yerlerde hata yapmış olmalıyım”. Oysa ki durum böyle değil, ya da değildi. Zira Porsche büyük bir güngörmezlikle Cayenne’i sadece normal bir SUV olarak piyasaya sunuyordu ve bu nedenle de başarınızı tam olarak dışa vuramıyordunuz. Neyse ki artık Cayenne Coupe var.

Cayenne Coupe herhangi bir pazarlama oyunundan ibaret değil. Tavanı tamı tamına 1,9 cm daha alçak. Üstelik sadece tepeden ölçmle değil, A sütunu, cam çerçeveleri ve tüm tavan tamamen yeniden tasarlanmış. Bu 2 cm’ye yakın alçalmanın Cayenne’i ne kadar sportif hale getirdiğini ve viraj hızlarını zirveye taşıyacağını tahmin edersiniz. Ya da tahmin etmeyin daha iyi, zira hala bir hayli yüksek bir araçtan bahsediyoruz. Bunun dışında arka kapılar, arka tampon ya da daha net bir anlatımla neredeyse gövdenin tamamı değiştirilmiş. Bu kadar farklılığa rağmen hala bir Cayenne gibi görünüyor olması biraz garip.

Aktif spoileriyle bozulan form nedeniyle oluşabilecek kötü etkiler iyileştirilmiş. Sonuç olarak Porsche de BMW ve Mercedes gibi asla olmaması gereken ama şaşırtıcı bir şekilde bir sürü talep gören SUV-Coupe akımına dahil olmuş. 625 litrelik bagaj hacmi ya da arka koltukta bile bolca yaşam alanı bu Cayenne’in de yeterince kullanışlı olabileceğini gösteriyor. 3,0 litrelik turbo beslemeli V6 (340 HP) ve 4,0 litrelik çift turbolu V8 (550 HP) şimdilik Cayenne Coupe’nin iki versiyonunu oluşturacak. V8 motora sahip Cayenne Coupe Turbo 3,9 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresiyle kendisini rahatça gösterecektir.