Nissan’ın Qashqai ile başardıkları kimi zaman yanlış anlaşılır. Nissan, 2006 yılında Qashqai’ı tanıttığında otomotivi dönüştürdü. Bu dönüşümün etkileri günümüzde büyük SUV patlaması olarak yaşanıyor. Fakat Nissan’ın başardığı kimilerinin düşündüğü gibi ilk kompakt SUV’u üretmek değildi. Nissan, Qashqai ile HB altyapısını ve HB bileşenlerini SUV’a benzeyen bir karoserle buluşturdu. Yani tüketicilere istedikleri SUV görünümünü bütçelerini zorlamayacak HB içerikleriyle birlikte sunmayı başardı. Bu reçete bugün tüm endüstri tarafından kullanılıyor. Zamanında gerçek bir arazi aracı olma iddiasıyla yola çıkan pek çok kompakt SUV da bugünlerde yerden yükseltilmiş HB yürüyen aksamları üzerinde yükselen havalı SUV karoserlerine dönüştü. Şimdi Nissan Qashqai için 3. herde zamanı.

Yeni nesil 2021’in bahar aylarında resmi olarak tanıtılacak. Fakat bu takvim küresel salgın öncesinden biraz daha farklıydı. Tam da bugünlerde yeni nesil Qashqai ile tanışmamız gerekiyordu. İşte tam da bu yüzden Nissan, Qashqai nesil değişiminin ısısını yüksek tutabilmek adına bu paylaşımlarda bulundu. Peki yeni Qashqai neslinden neler bekleyebiliriz?

2021 yeni kasa nissan x-trail

Nissan X-Trail

Nissan Juke

Yeni nesil Qashqai’ın tasarımı konusunda konuşmak için henüz erken. Bir iki tane detay fotoğrafı ve kamuflajlı araçlardan kesin yargıya varmak imkansız. Fakat tasarım dilinin yeni nesil Juke ve X-Trail’le ilişkilendirilmesi saçma olmaz. Zaten gösterilen detay da iki parçalı far grubunu doğruluyor. Bunun dışında Qashqai’ın boyutları da hafifçe değişecek. Doğruluğu kesin olmayan bilgilere göre selefinden 3,5 cm daha uzun olan yeni nesil Qashqai’ın aks mesafesi de 2 cm daha uzun olacak. İz genişliklerinin arttırılmasıyla birlikte aracın biraz daha heybetli görünmesi mümkün. İç mekanda da benzer bir durum var. Muhtemelen X-Trail’in iç mekanının benzeri Qashqai için kullanılacaktır ama bekleyip görmek en iyisi.

2021 yeni kasa nissan x-trail

Nissn X-Trail’ın kokpiti.

Teknik konusundaysa çok daha fazla bilgiye sahibiz. Yeni Qashqai nesli CMF-C adlı Renault-Nissan altyapısı üzerinde yükseliyor. Bu altyapı şu anda Renault Megane ve benzeri modellerde kullanılıyor. Bu altyapıya geçerken Nissan, burulma direncinin ve kaza dayanımının arttırılması üzerine çok çalışmış. Fakat bunu yaparken ağırlık sorunu yaşamak da istememiş. Bu nedenle gövdede bolca hafif malzeme ve yüksek dayanımlı malzeme bir arada kullanılmış. Eskisine göre yüzde 50 daha fazla kullanılan yüksek dayanımlı çelik, yeni kaynak ve perçinleme yöntemleriyle gövdeyle birleştirilmiş. Artan ağırlığı dengelemek için, bagaj kapağı kompozit malzemeden üretilirken; kapılar, ön çamurluklar ve kaput da alüminyumdan imal edilmiş. Sonuç olarak tüm ham gövde yüzde 41 sertleşirken 60 kg daha hafif hale gelmiş.

Qashqai’ın süspansiyon ve direksiyon sistemleri de baştan tasarlanmış. Yeni gövde daha burulmaz olduğu için hem yol hem de bozuk zemin için daha farklı ayarlar ve yerleşimler tercih edilmiş. Eskiden olduğu gibi önde McPherson arkadaysa torsiyon çubuklu süspansiyon yapıları standart olarak sunulacak. 20 inçlik janta sahip versiyonlar ve 4 tekerlekten çekişli versiyonlarsa arkada çok kollu bağımsız aksla gelecek. Torsiyon çubuğu yay ve amortisörlerinin olabildiğince dik konumlandırılacağı bir geometriye kavuşmuş. Böylece iki darbe emicinin maksimum çalışma aralığına ulaşabilmesi amaçlanmış. Direksiyon sistemiyse daha iyi geri bildirimler ve daha iyi merkez hissi için yenilenmiş.

Nissan, Qashqai’ın motor seçeneklerinden dizelleri tamamen çıkartıyor. Halihazırda kullanımda olan 1,33 litrelik benzinli motor ürün gamında kilit role sahip olacak. Bu motor mild-hibrit teknolojisiyle desteklenerek genel ürün gamını oluşturacak iki güç seçeneğiyle gelecek. Muhtemelen 7 vitesli çift kavramalı şanzıman da kullanılmaya devam edecektir. Yelpazenin devamıysa hibrit yapının daha güçlü temsilcilerine ayrılmış. Henüz teknik veriler elimizde yok ama Nissan ortakları olan Renault ve Mercedes’ten farklı bir hibrit yolu izliyor. Tıpkı Honda’nın son dönem hibritleri gibi iki elektrik motoru ve tekerleklerle bağlantısı olmayan bir benzinli motor bu hibrit yapıyı oluşturuyor. Ana güç kaynağı olan elektrik motoru büyük ve güçlü. Jeneratör olarak kullanılan ikinci elektrik motoruysa küçük ve verimli. Benzinli motorsa bu ikinci elektrik motoruna kayışla bağlı ve görevi de pilleri şarj etmek. Yani sabit devirdi çalışan benzinli bir jeneratörün çalıştırdığı ikinci bir jeneratör pilleri sürekli olarak dolduracak.

Son olarak Qashqai’ın yardımcı sistemleri de günvellenecek. Türkiye’de tanışma şerefine erişemediğimiz ProPilot yardımcı sistem ağı yön bulma sistemiyle entegre olacak şekilde geliştirilmiş. Böylece otoyol kullanımlarında yarı otonom sürüş sevileri zorlanabilecek.

Yeni Nissan Qashqai’ın 2021 bahar aylarındaki tanıtımının ardından yaz aylarında satışa sunulması bekleniyor.