Egea ile Fiat son döneme tam anlamıyla damgasının vurdu. Öyle ki model her karoser türüyle bulunduğu sınıfta zirveye oynuyor ve aynı zamanda da yıllardır Türkiye’nin en çok satılan otomobili konumunda. Egea artık yıllanmış ve kök salmış bir model ama bu olduğu gibi kalabileceği anlamına gelmiyor. Hatta tam tersine yenilikler ardıardına gelerek ilgi yüksek tutulmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde duyurulan Egea Cross Wagon bu yeniliklerden biriydi, hibrit versiyon da ikincisi.

Teknik detaylara göz ucuyla bakınca Egea Hybrid adı biraz iddialı görünebilir. Zira söz konusu olan aslında gerçek bir hibrit değil bir hafif-hibrit ya da sektördeki adıyla mild-hibrit. 48V’luk elektrik sistemi, küçük bir batarya paketi ve 15 kW’lık bir elektrik motoru, 1,5 litre hacimli yeni bir benzinli motoru destekliyor. Motor 130 HP güç ve 240 Nm tork üretebiliyor ve gücünü yine yeni geliştirilmiş 7 vitesli çift kavramalı şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor. Bunları okuyunca hafif-hibrit tanımı doğrulanıyor.

Fakat Fiat mühendisleri ellerindeki sınırlı elektrik gücünü sonuna kadar kullanmaya karar vermiş. Bu sayede Egea Hybrid sadece elektrik motorunu kullanarak hareket edebiliyor. Tabii hareket kabiliyeti sınırlı, park manevraları, trafikteki küçük ilerlemeler, ilk kalkış ve çok düşük hızlardaki hareketler elektrik motoruyla yapılabiliyor. Bütün bu saydıklarımız benzinli motorun yüksek tüketime neden olduğu anlar, yani elektrik motorunun tüketime katkısı beklenenden daha fazla olabilir. Bu öngörüyü rakamlara dökmek için, WLTP düşük hız çevriminde Egea Hybrid 100 km’de 4,7 litrelik tüketim elde etmiş. Hatta bu çevrimin yüzde 47’lik kısmını benzinli motorunu hiç çalıştırmadan bitirmeyi de başarmış. Tabii bu durumun gerçek hayata ne kadar yansıyacağını denemeden bilmek imkansız.