Şehirler büyüyor, telefonlar büyüyor otomobiller büyüyor. Her şey büyüme eğiliminde ama bize ayrılan alan gitgide küçülüyor. Hal böyle olunca da gitgide daha fazlamız daha azla yetinmenin iyi olabileceğini düşünür hale geldi. Ne yazık ki bu henüz otomobil üreticileri tarafından farkedilmiş değil. Örneğin küçük sınıf modeller gitgide büyüyerek 4 metre sınırından bile uzaklaşmaya devam ediyor. Nissan Micra ve Peugeot 208 ise bu sınırın altında kalan nadir örneklerden. Micra kısa süre sonra yeni nesliyle farklı bir görünüme ve mantığa bürünecek ama buna hala vakit var. Madem karşılaştırmanın adını koyduk o zaman bakalım Nissan Micra ve Peugeot 208 arasındaki mücadelede kim geçer?

nissanmicramipeugeot208mi0

Kıssadan hisse

Eğer karşılaştırmanın tamamını okumaya üşeniyorsanız bu bölümümüz tam size göre. Detayları aşağıda görülebileceği üzere Micra artık son aylarını yaşıyor ve yaşlandığını da her adımında hissettiriyor. Buna karşılık hala çok iyi bir şehir otomobili ve kıvraklığı ve pratikliğiyle de micro otomobilleri çok daha kullanışlı bir pakette sunmayı başarıyor. 208 ise alışılması gereken özelliklerinin altında iyi bir aile otomobili barındırıyor, eğer onu severseniz diğerlerinden uzaklaşacaksınız.

İç mekan

Bir önceki Micra neslinin bize hissettirdikleri hala aklımızda. Fildişi renkli düğmeler, doğum gününüzü hatırlatan gösterge tablosu ve eğlenceli ama bir o kadar da seçkin detaylar. Bu nesilse hızlı, uygun fiyatlı ve yüzeysel tüketim çağında olduğumuzu hatırlatıyor. Sert plastikler zoraki bir kalite algısı için kullanılmış lake ve krom detaylarla süslenmiş, belik Orta Doğu’da beğenilecek renk seçimleri ile iki arada bir derede kalmış bir tasarım. Peugeot ise daha sistematik bir modernlik arayışında. Küçük direksiyon simidi ve yüksek gösterge tablosu alışkanlıklarınızı bozmak için birebir. Bu kurulumda eğer gösterge tablosunu tam olarak göremiyorsanız oturma pozisyonunuz yanlış demektir. Malzemeler kalitesi sınıfı için yüksek ve kokpitin genel uyumu oldukça yüksek.

Nissan Micra: 6/10 Peugeot 2088/10

nissan micra mı peugeot 208 mi

nissanmicramipeugeot208mi023

Kullanım kolaylığı

Micra’nın yuvarlak bir eksen üzerinde toplanmış havalandırma kumandalarını çözmek biraz zaman alıyor ama genel kullanımı oldukça iyi. Yol bilgisayarı kumandalarının direksiyonun sol tarafındaki konumu da alışılmışın dışında. 208’in küçük direksiyon simidi de direksiyonu farklı şekillerde tutmayı sevenler için pek uygun değil. Tek uygun tutma pozisyonu 9:15 ve 208’i tek elle kullanmaya çalışmak da rahatsız edici bir deneyim. Müsadenizle bunu artılara ekliyoruz.

Nissan Micra 8/10 Peugeot 2088/10

nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi

Yaşam ve yükleme alanı

Nissan Micra 3,82 metrelik boyu ve 2,45 metrelik aks mesafesiyle küçük sınıfın en küçük modellerinden biri. Onun yanında 3,97 metre uzunluğa ve 2,54 metre aks mesafesine sahip 208 iri kalıyor. Micra’nın sihri, 9,3 metrelik dönüş çapına izin veren kısa boyuna karşın iç mekanında oldukça ferah bir alan sunması. Bunda test aracımızın açık renkli döşemeleri de etkilidir ama Micra’nın sunduğu alan hissi gerçekten yüksek. Bu noktada 208 fazladan 10 cm’lik aks mesafesiyle ne yaptığını açıklayamıyor. Çünkü rakibinden 1 metre fazla olan 10,4 metrelik dönüş çapına karşın arka koltuklarda fazladan alan sunduğunu söylemek imkansız. Arka koltukların arkasına bakmak da bu arayışı sonlandırmıyor. 208’in 285 litrelik bagajına karşın Micra da 265 litrelik hacim sunuyor. Kabul etmek gerekir ki 208’in bagajı rakibinden daha kullanışlı ama bu büyük bir fark da yaratmıyor. Sonuç olarak bu bölümde 208 fazladan boy avantajını kullanamıyor ve Micra ile eşit puanla bölümü tamamlıyor.

Nissan Micra: 7/10 Peugeot 2087/10

nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi

Motor ve şanzıman seçenekleri

Nissan Micra’da nispeten sade bir motor yelpazesine sahip. Atmosferik beslemeli 1,2 litrelik motor 80 HP güç ve 110 Nm tork üretiyor. 3 silindirli motor canlı karaktere sahip ve manuelin yanısıra isteğe bağlı olarak sunulan CVT şanzımanla birlikte Micra’ya oldukça atak bir karakter kazandırmaya yetiyor. Tabii bunların tamamı hız ortalamasının 23 km/s olduğu şehiriçi yollar için geçerli. Daha ciddi performans verileri arıyorsanız 98 HP güç ve 147 Nm tork üreten turbo beslemeli versiyonu tercih edebilirsiniz. Tabii bu noktada atmosferik beslemeli versiyonun bile otomatik şanzımanla şehiriçinde 8,5 litre/100 km’lik tüketim verisine sahip olduğuna dikkat çekmemiz gerekli. 208 ise daha geniş bir yelpazede motorlar sunuyor. Baz versiyon 3 silindire ve 1,2 litre hacme sahip atmosferik benzinli motor. 82 HP güç ve 118 Nm tork üreten bu motor 5 vitesli manuel ya da otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunuluyor. Motorun en önemli özelliği maksimum torkunu 2750 d/d gibi nispeten düşük bir devirdi üretmesi. Motorun otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla uyumu iyi ama bu şanzımanın rakibinin CVT şanzımanın sunduğu kullanım rahatlığının yanına yaklaşamadığı ortada. Bu şanzımanla yaşamak için onu iyi okuyor olmanız ve vites değiştireceği zaman ayağınızı gazdan çekmeniz ve gerekli hallerde manuel müdahaleden kaçmamanız gerekli. Eğer bunları yaparsanız 7,3 litre/100 km’lik tüketim verisiyle ödüllendirilebilirsiniz. Diğer seçeneklerse turbo beslemeli ve pahalı 1,2 litrelik PureTech (sadece 6 vitesli otomatik şanzımanla sunuluyor) ve yine pahalı 1,6 litrelik dizel motor (hem manuel hem de otomatikleşirilmiş manuel şanzımanla sunuluyor). Bu iki motor yüksek çekiş gücüne karşın makul tüketim sunmalarıyla ilgi çekici.

Nissan Micra: 12/20 Peugeot 20816/20

nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi

Konfor

Micra’nın süspansiyon sistemi artık olgunluk çağında ve bunu da hissettiriyor. Darbe emişi başarılı ve sessiz çalışıyor. Nissan Micra’nın kabin izolasyonu çok kuvvetli değil. 208 bu konuda daha şanslı. Fakat onun da süspansiyon sistemi kimi zaman gürültülü çalışabiliyor ve küt darbelerde özellikle arka aks görevini yapmakta zorlanıyor.

Nissan Micra: 6/10 Peugeot 2085/10

Yol tutuş ve güvenlik

208’in sportif kimliği yol tutuş konusunda kendini öne atması için yeterli oluyor. Hassas ön aksı ve başarılı yönlendirmesiyle 208 kullanması keyifli bir otomobil. Dahası 206’yı andırırcasına eğlenceyi seven bir karaktere de sahip. Direksiyonunun geri bildirimleri zayıf ve hissizliği de dikkat çekici. Tabii bu Micra’nın direksiyonun belirsiz bir yere bağlı gibi hissettirmesi karşısında önemini yitiriyor. Micra’nın genetiğine sürüş eğlencesi işlenmemiş. Erken gelen önden kayma eğilimine ESP’nin sert müdahalesi bu durumu daha ilk virajda sürücüye açıklıyor. Bundan sonra da güvenli ama sıradan bir sürüş sizi bekliyor.

Nissan Micra: 6/10 Peugeot 2088/10

Fiyat ve donanım

Malum yeni nesil Micra tanıtıldı ve artık gün saymaya başladı, Micra fiyatları da oldukça cazip hale geldi. Bu sayede de otomatik şanzımanlı fiyatlar konusunda kimse Micra’nın eline su dökemiyor. Fakat ilginç bir şekilde hem başlangıç fiyatında hem de turbo beslemeli motorlarda Micra ile 208 şaşırtıcı bir şekilde birbirine yakın fiyatlara sahip.

Güncel fiyat bilgileri;

Nissan Micra fiyat listesi için tıklayınız

Peugeot 208 fiyatları için tıklayınız

Nissan Micra: 15/20 Peugeot 20813/20

Sonuç:

Micra ömrünün son demlerinde olmasına rağmen iyi bir mücadele verdi ama kabul etmek gerekir ki sundukları günümüz koşullarını tam olarak karşılamıyor. 208 ise şehir hayatının gereklerini tutumlu motorlarla birlikte sunarak iyi bir paket olduğunu kanıtladı.

Nissan Micra: 60/100 Peugeot 20865/100

nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi nissan micra mı peugeot 208 mi