Ülkemiz ne yazık ki cabrio sever bir coğrafyada değil. Bu hem iklimle hem de trafik kültürüyle ilgili bir sorun. Fakat bu bile cabrio kullanmanın verdiği keyfin azalmasına neden olmuyor. O zaman sorumuz hangi cabrio olmalı. Çünkü cabrio alıp günlük hayattan vazgeçmemek için ya çok iyi seçim yapmalısınız ya da cabrionuzu SUV’unuzun yanına park etmelisiniz. Peki cabrio almak ne kadar fedakarlık gerektirir. Opel Cascada üzerinde bunu öğrenelim.

Opel Cascada Opel Cascada

1- Nedir?

Opel’in kompakt sınıf cabriosu. Eskiden Astra Cabrio ya da son nesilde TwinTop olarak anılırdı. Yeni nesilse Astra’dan daha fazla çekicilik sunabilmesi için kendi model adına sahip. Selefinin aksine kumaş tavanlı. Aslında Astra Sedan’ın altyapısını kullanıyor ama boyu 4 cm (Astra Sedan: 4,65 metre, Cascada: 4,69 metre) ve aks mesafesi de 1 cm (Astra Sedan: 2,68 metre ve Cascada: 2,69 metre) daha uzun. Yani Cascada hiç de küçük bir otomobil değil. kimgecer.com’da tasarımlar üzerine çok fazla yorum yapmamaya özen gösteriyoruz ama burada bir istisna yapmak zorundayız ve diyoruz ki, Cascada son 30 yılın en şık kompakt cabriosudur. Burun tasarımının Astra’ya fazlasıyla benzerliği bir kenara ama arka kısmının inceliği ve uyumu gerçekten etkileyici. Üstelik bu durum gergin kumaş tavanın açık olup olmamasıyla çok da değişmiyor. Tüm üreticilerin kompakt sınıfta açılır metal tavan fikrinden hemen vazgeçmeleri gerekli.

2- İç mekanı nasıl?

Bir Astra’nın nasılsa öyle. Kabul bu otomobil zaten bir Astra ama farklı bir isim, farklı bir dış tasarım ve farklı bir fiyat listesi söz konusu olunca iç mekandan da beklentiler artıyor. Cascada’da Opel sadece orta konsola doğru inen gösterge siperliğiyle fark yaratmaya çalışmış. Fakat bu farkı bizim farketmemiz için bile Astra kokpitinin fotoğraflarına bakmamız gerekti. Bunun dışında renkli dikişler ya da farklı direksiyon simidi gibi küçük ayrıntılar beklenen farklılık hissini vermek için yeterli değil.

Opel Cascada Opel Cascada

3- Yaşam alanı geniş mi?

Ön koltuklar oldukça ferah. Tavan açık ya da kapalı farketmeksizin bu bölümde hayat gayet iyi. Tavan kapalıyken bile sunulan baş mesafesi yeterli sayılabilir. Arka koltuklarsa çok da rahat sayılmaz. Yaşam alanı dar ve tavan kapalıyken de bir hayli kasvetli. Diz mesafesi gibi omuz mesafesi de sorunlu. Tavan açıldığında biraz daha havadar hale geldiği doğru. Ama hızla doğru orantılı olarak bu da fazla gelebilir. Tavan açık ilerlerken arka koltuklarda resmen fırtına kopuyor.  Yani Cascada’yı iyi bir iki kişilik, acil durumlar için de kısa süreli 4 kişilik olarak kabul etmek en iyisi.

Opel Cascada Opel Cascada

4- Sürüşü nasıl?

Astra gibi ama iç mekanın aksine bunun kötü bir tarafı yok. Tavansızlığına rağmen sürüş hislerinin Astra’dan farklı olmaması Cascada’nın başarısını gösteriyor. Malumunuz tavansız bir otomobil kapaksız bir ayakkabı kutusuna benzer, devamlı kıvrılır durur. Cascada ise burulma direnci açısından gözle görülür bir zayıflık göstermiyor. Engebe ve çukurlarda ön cam çerçevesi titremiyor ya da düzey dengesizliği olan zeminlerdeyken sağından solundan çıtırtı sesleri yükselmiyor. Bu sayede yol tutuşu da oldukça iyi. Cascada’da da önde McPherson arkadaysa Watt kolu destekli torsiyon çubuğu kullanılıyor ve bu ikili oldukça iyi yol tutuş özellikleri sağlıyor. Tıpkı Astra gibi Cascada’nın da özellikle yüksek hızda düz gidiş kararlılığı dikkat çekici şekilde iyi.

Opel Cascada Opel Cascada

5- Konforlu mu?

Süspansiyon açısından bakıldığında ciddi bir sorun görülmüyor. Darbe emişi yeterince iyi, kimi zaman küçük darbelerde abartılı tepkiler verebiliyor ama bunun nedeni yüksek boş ağırlık nedeniyle süspansiyon sisteminin biraz daha sert ayarlanmış olması. Fakat cabrio karoser üzerinden değerlendirdiğimizde sorunlar çıkıyor. Tavan açıkken yaşanan türbülansların engellenmesi gerekirdi. Bunun için bir rüzgar deflektörü sunuluyor ama kullanıldığında hem arka koltuğu iptal etmek zorunda kalıyorsunuz hem de Cascada’nın şık görüntüsünü bir hayli bozuyorsunuz. Bunun yanında tavanın ses izolasyonu da yeterince iyi değil. Özellikle trafikte beklerken dış gürültüler Cascada’nın iç mekanını dolduruyor. Çirkin olsalar da katlanır metal tavanlı örnekler bu konuda çok daha iyisini başarıyor.

6- Hızlı mı?

Tavanı soruyorsanız yeterince hızlı. Aslında 17 saniyelik açılma süresi bir kumaş tavan için rekor sayılmaz ama bunu 50 km/s hıza kadar ya da park halindeyken anahtarla yapabilmek zaman kazandırmak adına iyi özellikler. 1,6 litrelik turbo beslemeli motor ve 6 vitesli otomatik şanzımana sahip Cascada’yı soruyorsanız o da yeterince hızlı sayılabilir. 180 HP güç üreten 1,6 litrelik motorun yerini alan yeni motor, 170 HP güç ve 1650 d/d’dan itibaren 280 Nm tork üretebiliyor. Motorun güç üretimi devir bandına iyi dağıtılmış ve otomatik şanzımanla uyumu da sorunsuz. 1,6 litrelik motoruyla Cascada, inanılması zor bir şekilde 1.658 kg boş ağırlığa sahip. Doğal olarak performans hissi çok yüksek değil. Fakat yolda can sıkmayacak kadar da atak. Tabii bu iki saptamanın ortak bir sonucu olarak yakıt tüketimini kontrol altında tutmak neredeyse imkansız gibi. Cascada 1.6 Turbo ile çoğunlukla 10 litre/100 km’lik tüketim değerlerine razı olmalısınız.

Opel Cascada

7- Sörf tahtamı taşıyabilir miyim?

Aslında Cascada’nın bir cabriodan beklemeyeceğiniz kadar kullanışlı olması sayesinde taşıyabilirsiniz. Arka koltuklar 50:50 oranda katlanabiliyor ve bunu bagajın içindeki kollarla da elektrikli olarak yapabiliyorsunuz. Bagaj, tavan açıkken sadece 250 litre hacim sunuyor ama tavan kapatıldığında hacim 350 litreye çıkıyor ki bu da Cascada’yla tatile çıkılabileceğini gösteriyor. Bunun dışında bir kaç tane daha kullanışlılık çözümü dikkat çekiyor. Mesela emniyet kemerleri küçük bir kol yardımıyla ön koltuk yolcularına uzatılıyor, arka koltuğa geçmek isteyenler için akıllı bir geçiş sistemi sunuluyor. Tabii bunlar artık cabriolu hayatta sık karşılaşılan detaylar.

Opel Cascada Opel Cascada

8- Pahalı mı?

Astra’yla kıyaslarsak evet, yine de pek fazla rakibi olmadığı düşünülünce fiyatı makul sayılabilir. Buraya tıklayarak da görebileceğiniz gibi 1,6 litrelik motora sahip bir Cascada yerine biraz pazarlıkla bir tane Insignia bir tane de Corsa alabilirsiniz. Tabii iki model de size cabrio keyfi sunmaktan bir hayli uzak kalacaktır. Yani açık hava keyfi paha biçilemez diyenler için Cascada doğru adres.

9- Sonuç

Cascada iyi bir otomobil olmayı başarabilen bir cabrio. Yüksek fiyatı seçim aşamasında karşınızdaki en büyük engel olacak ama eğer cabrio keyfi arıyorsanız buna razı gelmeniz gerekiyor.

Opel Cascada