Orta sınıf, yeni tanıtılan modeller ve premium modellerin motor devrimiyle sarsılırken eski topraklar da yenilik nakliyle popülerliğini sürdürmeye çalışıyor. Peugeot ve Opel’in orta sınıf sedanları geçirdikleri makyaj ve eklenecek yeni motor/şanzıman kombinasyonlarıyla geleceği daha parlak görenlerden. Peki 508 ve Insignia arasındaki mücadelede kim geçer?

peugeot 508 mi opel insignia mı

 

İç mekan

Orta sınıf iç mekan kalitesi konusunda beklentilerin yükselmeye başladığı seviyeyi gösteriyor. Buradaki ikili bu konuda rahat hissedebilir. Peugeot 508’in kokpiti gösterişten uzak ama yine de kaliteli hissettiriyor. Bolca lake kaplama ve nispeten kaliteli plastikler yeterli görünüyor ama aslında artık bunların tamamına kompakt sınıf üyeleri de sahip. Bu noktada Opel’in Insignia’da tek yaptığı işe biraz daha fazla krom dahil etmek oluyor. İki model de biraz daha duygusal ayrıntılara ihtiyaç duyuyor. Yine de kabul etmeliyiz ki yeterince kaliteli ve çekici kokpitlere sahipler.

Opel Insignia: 8/10 Peugeot 5088/10

peugeot 508 mi opel insignia mı

Opel Insignia’nın kokpitinde teknoloji şovu biraz abartıya kaçıyor bu da kullanışlılığı baltalıyor. Peugeot 508’in kokpiti sade ve kullanışlı. En önemli eksiği küçük eşya saklama gözlerinin yokluğu. peugeot 508 mi opel insignia mı

Kullanım kolaylığı

Opel bu konuda aşırı motive olmuş gibi görünüyor. Makyaj öncesinde Insignia kokpiti karmaşık bir sudoku bulmacasına benziyordu. Bu nedenle Opel kesenin ağzını açtı ve kullanımda olan ne kadar teknolojik oyuncak varsa Insignia’ya kazandırdı. Bunlardan touchpad ve dokunmatik ısı ayarı gerçekten abartılı. Dokunmatik ekran ve dijital gösterge tablosu zaten yeterince gösterişli. Peugeot ise işini ilk baştan doğru yapanlardan. 508’in kokpiti küçük eşya saklama gözelerinin eksikliğinin yarattığı sorunlar dışında oldukça iyi. Kumandaların yerleşimi ve kullanışlılığı başarılı. Kimi düğmelerin küçük tasarlanması kullanımı sıkıntıya sokuyor ama bu düğmeler ikincil öneme sahip.

Opel Insignia: 7/10 Peugeot 5088/10

peugeot 508 mi opel insignia mı peugeot 508 mi opel insignia mı

Yaşam ve yükleme alanı

4,84 metrelik Insignia’yla 4,83 metrelik 508 orta sınıfın yeni ortalamasını gösteriyor. Fakat 508’in 2,82 metrelik aks mesafesi rakibinin 2,74 metrelik aks mesafesini kısa gösteriyor. Ön koltuklarda sunulan geniş yaşam alanı arka kısımda da devam ediyor ve iki model de yeterliden fazlasını sunmayı başarıyor. Insignia biraz daha iyi diz mesafesi sunuyor gibi görünse de aşırı dar cam alanı nedeniyle ferahlık ve arkı kısma geçiş konusunda yeterince başarılı değil. 508 ise daha köşeli kapı tasarımı ve daha geniş cam alanlarıyla çok daha ferah hissettiriyor. Insignia’nın 500 litrelik bagaj hacmi, rakamsal olarak 508’in 473 litrelik hacminden daha iyisini sunuyor. Fakat zeminin bagajın arka duvarına yakın kısmındaki çıkıntıları ve yan duvarların şekilsizliği kullanışlılık konusunda çok kötü. 508’in daha küçük bagajı, eğer sert valizler yükleyecekseniz çok daha kullanışl.

Opel Insignia: 7/10 Peugeot 5088/10

peugeot 508 mi opel insignia mı peugeot 508 mi opel insignia mıpeugeot 508 mi opel insignia mı peugeot 508 mi opel insignia mı

Motor ve şanzıman seçenekleri

Buradaki konuklarımız 1,6 litrelik benzinli motorlara ve otomatik şanzımanlara sahip. Bu kombinasyonda Insignia 170 HP güç ve 260 Nm tork üreten motor ve 6 vitesli tork konvertörlü otomatik şanzımana sahip oluyor. 508 ise 165 HP güç ve 240 Nm tork üreten motora ve 6 vitesli tork konvertörlü otomatik şanzımanla geliyor. Opel motoru maksimum torkunu 1650 d/d’dan itibaren üretirken Peugeot motoru için 1400 d/d yeterli oluyor. Dahası boş ağırlıklar konusunda 508’in 100 kg’lık bir avantajı var. Sonuçta 508 yolda çok daha canlı hissettiriyor. BMW ortaklığında geliştirilen motor, hem yüksek çekiş gücü hem de eğlenceli esneklik değerleri sunuyor. Şanzımanın tepkileri hızlı ve oranları da iyi ayarlanmış. Opel motoruysa daha ağırkanlı ve daha isteksiz devirleniyor. Aslında motorun tork üretim karakteri oldukça iyi ama şanzımanın bu konuda küçük şüpheleri var. Bu da kimi zaman gereğinden erken vites düşürmesine neden olabiliyor. Bu iki model yakın zamanda 1,6 litrelik dizel motor ve tork konvertörlü otomatik şanzımanlara sahip olarak satılmaya başlanacak. Bugün dizel motor arayanlara sadece 2,0 litrelik motorları sunan Insignia’nın 1,6 litrelik dizele kavuşması için 2015’in Kasım ayı belirlenirken 508’in otomatikleştirilmiş manuel şanzımanının tork konvertörlü şanzımanla değişmesi de benzer tarihlerde olacak. İkili bu halleriyle çok daha çekici olacaktır çünkü Opel’in 1,6 litrelik dizel motoru gerçekten iyi ve Peugeot’nun yeni şanzımanı da çok iyi özelliklere sahip. Bu bölümdeki puan farkıysa bugünkü motor seçeneklerinde Peugeot’nun bariz üstünlüğünün karşılığı.

Opel Insignia: 10/20 Peugeot 50815/20

peugeot 508 mi opel insignia mı Peugeot508001

Konfor

Konfor bu iki model için yaradılış nedenleri arasında yer alıyor. İkisinin de hem süspansiyon sistemleri hem de izolasyon yapıları gerçekten çok iyi konfor özellikleri sunuyor. Süspansiyon sistemlerinin darbe emişleri çok başarılı. Bu durum kaymak asfalt ya da bolca yamalı asfalt üzerinde çok büyük farklılık yaratmıyor. Hem Insignia hem de 508 darbelerle sonuna kadar savaşıyor ve çoğunlukla da galip geliyor.

Opel Insignia: 8/10 Peugeot 508: 8/10

Yol tutuş ve güvenlik

Eşitlik bu bölümde de devam ediyor. 508’in direksiyonunun biraz daha fazla iletişim kurması dışında ikilinin arasında çok önemli bir farklılık yok. Yol tutuş konusunda eğlenceli olmasalar da keyifli özelliklere sahipler. Insignia bunu daha yüksek boş ağırlığına rağmen elde edebiliyor ve ön kısmının tutunma kararlılığı da rakibinden biraz daha yüksek.

Opel Insignia: 8/10 Peugeot 5088/10

 

peugeot 508 mi opel insignia mı Peugeot508002

Fiyat ve donanım

Ömürlerinin ikinci baharındaki modeller söz konusu olunca firmaların fiyatlar konusunda biraz daha düşünceli olacağını zannedersiniz ama gerçek öyle değil. İki model de yepyeni rakipleriyle benzer fiyat listelerine sahip. Fakat burada yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, Opel’in çok daha gerçekçi fiyatlandırmaya sahip olduğu görülüyor. Öncelikle Peugeot, 508 için artık 122 HP güç üreten baz benzinli motoru sunmuyor ve bu da başlangıç fiyatının yüksek kalmasına neden oluyor. Motorları eşleştirdiğimizde de donanım listeleri sorunu ortaya çıkıyor. 508’in baz donanımı Access her motorla birlikte sunulmuyor. Hal böyle olunca da Insignia öne çıkıyor. Peki sonuçta kazanan kim? Bir bakıma yine de Peugeot çünkü küçük hacimli dizel motor bu sınıfta aranan bir donanım ve Peugeot da buna sahip. Dizel motora sahip en uygun fiyatlı Insignia, en zengin donanıma sahip 1,6 litrelik dizel motora sahip 508’den oldukça pahalı.

Güncel fiyat bilgileri;

Opel Insignia fiyat listesi için tıklayınız

Peugeot 508 fiyat listesi için tıklayınız

Opel Insignia: 13/20 Peugeot 50811/20

Sonuç:

Aslında sonuç biraz barizdi ama Insignia motor seçeneklerindeki eksiklik dışında gerçekten iyi özellikler sergiliyor ama 508’in rafineliği daha dikkat çekici. Bu Fransız, süspansiyon, motor seçenekleri ve kullanışlılığıyla oldukça etkileyici.

Opel Insignia: 61/100 Peugeot 50866/100