Opel Grandland X tanıtıldı. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kompakt crossoverlar başarılı satış rakamlarına sahip ve bu durum rekabetin her geçen gün artmasına neden oluyor. Opel bu konuda beklenmedik derecede geride kalmış durumda. Beklenmedik derecede çünkü daha düne kadar GM çatısı altında yer alıp onlarca SUV’a ulaşımı varken kendine bir SUV geliştirmemiş olmak garip. Bunun yanında yıllar sonra Chevrolet ile ortak geliştirdiği Mokka da o kadar ortada bir araç ki Opel bile Crossland X ile ayağına çelme takmakta sakınca görmedi. Sonuçta Opel crossover akımına katılmak için farklı bir yönteme sahip.

Bu yöntem tamamen tesadüfen gelişmiş bir PSA ortaklığı. Ortaklık henüz satın alma işlemi masada değilken başlamış ve Crossland X’in Peugeot 2008 üzerine inşa edilmesiyle can bulmuştu. İkinci meyve ise Grandland X adını taşıyacak olan kompakt sınıfa ait model olacak. Belki tahmin etmişsinizdir Grandland X de Peugeot 3008 temelini kullanacak.

Bu temel, PSA’nın EMP2 olarak tanımladığı altyapıyı kullanıyor. Altyapının en büyük özelliği hafifliği ki bu da Opel modellerinin başını ağrıtan obezite sorunu için biçilmiş kaftan. Bunu örneklemek gerekirse, Mokka X’in dizel motor ve otomatik şanzımana sahip versiyonunun boş ağırlığı 1462 kg iken aynı kombinasyona sahip ama Mokka X’ten belirgin şekilde daha iri bir araç olan 3008’in boş ağırlığı 1315 kg. Anlayacağınız Grandland X diğer Opel modellerine göre önemli bir avantajla yola çıkacak.

Tasarım dili ya da iç mekan  konusunda Opel kendi yolunu izleyecek. Yani 3008 havalı iCocpit’ini sadece 5008’le paylaşmaya devam edecek. Grandland X’in ise büyük dokunmatik ekran etrafına kurulmuş bilindik Opel beğenisine sahip, gösterişten uzak bir kokpite sahip olmasını bekliyoruz.

Motor kaputu altında kullanılacak makineler konusundaysa belirsizlik hakim. Gelen duyumlar ve mantık, Opel motorlarının EMP2’ye uydurulması yerine halihazırdaki EMP2 motorlarının kullanılacağı yönünde. Bu gerçekleşirse Grandland X’in kaputu altında 1,2 litrelik Puretec ve 1,6 litrelik BlueHDi motorlar ve EAT6 otomatik şanzıman sunulacak. İşin garibi iki motor için de gayet iyi alternatifler Opel raflarında da bulunuyor ama bunların kullanımı üretim maliyetleri açısından çok iyi bir yöntem olmayacaktır.

Grandlan X’le ilgili en kesin bilgiler; Opel CEO’su Karl-Thomas Neumann’ın paylaştığı fotoğrafla ortaya çıkan farları olacağı gerçeği ve aracın sonbaharda düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’ndan tanıtılacağı. Anlayacağınız Grandland X’in satışa sunulması da 2018 yılının ilk yarısına sarkacak gibi görünüyor.