Opel, PSA çatısı altına girmeden önce PSA’dan crossover altyapısı satın almıştı. Bu satın alımın meyveleri olan Crossland X ve Grandland X, şimdi Avrupa’da yeni devreye girecek olan emisyon normlarna uygun yeni motorlara kavuştu.

Bizde emisyon bazlı herhangi bir fiyatlama olmadığı için bu yeniliklerin ilk karşılığı fiyat artışı olarak gözlemleniyor. Malum yeni emisyon normalarına uyum sağlamak pahalı bir iş ve hiçbir üretici de bu parayı kendi cebinden ödemiyor. Fakat yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim, Opel fiyatlandırma konusunda çok iyi iş çıkartmış. Grandland X’in 1,6 litrelik eski dizel motor (120 HP güç ve 300 Nm tork) ve 6 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonuyla, 1,5 litrelik yeni dizel motora (130 HP güç ve 300 Nm tork) ve 8 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonları arasındaki fiyat farkı sadece 3 bin TL. Bu da oldukça makul ve dürüst olmak gerekirse bizim beklediğimizin çok altında bir fark.

Yeni dizel motor Crossland X’te de sunuluyor ama hala sadece manuel şanzımanla geliyor. Otomatik şanzıman içinse sonbahar aylarını beklemek gerekli. Bunun dışında Grandland X’in 1,2 litrelik benzinli motoru da artık 6 yerine 8 vitesli otomatik şanzımanla sunuluyor. ütün bu yenilikler emisyon normlarında önemli iyileştirme yaparken bu iyileşmenin yakıt tüketimine ne kadar yansıyacağını zaman gösterecek, zira bu iyileşme büyük oranda azot oksit salımını düşürmeye yönelik. Yani eskiden olduğu gibi yakıt tüketiminde emisyondaki düşüş oranında düşüş beklememek gerekli.

Son olarak yeni emisyon normuna uyum tüm modeller için söz konusu ama PSA altyapısına sahip olmayan modeller sadece yeni ayarlarla geliyor.

Yeni motorlara sahip Opel modellerinin fiyatları için tıklayın.