Oyun değişiyor: Yeni nesil A Serisi’nin iç mekanı tanıtıldı

Mercedes, kompakt sınıfta tartışmalı olan imajını güçlendirmek adına yeni nesil A Serisi'nin çok daha Mercedes gibi hissettirmesini istiyor.
23 Kasım 2017

A Serisi tartışmalı bir Mercedes. Kimileri agresif tarzını seviyor kimileriyse logolarından başka Mercedes kanına sahip olmadığını iddia ediyor. Ne olursa olsun güncel A Serisi nesli yerini aldığı sandviç platformlu nesillerden çok daha başarılı oldu. Hatta Mercedes’in kullanıcı yaş ortalamasını düşürüp hedefine de ulaşmış oldu. Fakat bu neslin de çağı artık kapanmak üzere. Yeni nesil daha Mercedes hissettiren bir tarzla aramıza katılmak için gün sayıyor.

Bu yolda ilk gösterim aracın iç mekanı için yapıldı. Malum artık yansımalar firmaların en önemli geri bildirimi ve yeni bir modeli parça parça tanıtmak da yansıma sayısını yükseltmenin en etik yolu.

Yeni nesil A Serisi’nin 2018 ortasında piyasaya sunulması bekleniyor. Yani bu otomobil için 2018 Mercedes A Serisi tanımı yapmak mümkün. Dış tasarımın güncel nesilden gözle görülür şekilde farklı ama bir şekilde de tanıdık olması bekleniyor. Ayrıca bu neslin güncel 4 kapılı coupe CLA’nın yanında gerçek bir sedan karoser seçeneğine de sahip olacağı daha önceden kesinleşti. Peki bu otomobilden neler beklemek gerekli?

mercedes a serisi sedan 2018 cla

İç mekanın bize verdiği ilk izlenimler yeni A Serisi neslinin gerçek bir sınıf atlama hissi yaşatabileceği yönünde. Sonuçta premium markalar benzer boyutlardaki rakiplerinden bir hayli pahalıya satılıyor ve müşteriler de bunun karşılığını anahtardaki logodan fazlasıyla almak istiyor. Yeni A Serisi bunu başarmak için çekici detaylarla bezenmiş. E Serisi Coupe’den gelen havalandırma çıkışları, devasa ekranlar ve kaliteli görünen kaplamalar bunun ilk dışa vurumları. Muhtemelen değil, kesinlikle, bu görseller çok zengin bir donanım listesine ait. Yani giriş seviyesi tabii ki böyle görünmeyecek ama bu tarz modellerin iç kırılımlarında zengin donanımların öne çıktığı düşünülünce ortalıkta bu şıklığa sahip pek çok A Serisi olacağını düşünebiliriz. Kokpitle ilgili söyleyebileceklerimiz şöyle: Direksiyonun üzerinde çok fazla düğme var, bunlardan ikisi E Serisi’nden tanıdık dokunmatik düğmeler. C ve E Serileri’nde olduğu gibi dokunmatik touchpad genel kumandalar için kullanılacak ama bu sefer çevirmeli düğme yok. Yani touchpadin hassasiyeti çok önemli. Klasik ve sportif tarz sevenler için iki farklı tada sahip kokpit oluşturulabilecek. Baş döndürücü minimalizm alışma süresini uzatacak ama donanımlar konusunda artık daha açık uçlu bir seçenekler silsilesi olabilecek.

A Serisi’nde dijital gösterge tablosu olur da C Serisi bundan nasıl mahrum kalır diyorsanız siz de haklısınız, bir iki ay içinde C Serisi’nin makyajlı versiyonu tanıtılacak ve bu versiyon da dijital gösterge tablosuna sahip olacak. Bu arada gelen bilgiler sadece kokpitle ilgili değil. Örneğin yeni platformun iç mekan genişliğini olumlu yönde etkilediği, bagajın artık 370 litre olduğu ve yükleme ağzının da çift parçalı stop lambaları sayesinde 20 cm daha geniş olduğu da paylaşılan ilk bilgiler arasında.