Opel PSA bünyesine geçtikte sonra hızlı bir yeniden yapılanma içine girdi. Verimliliği arttı, kara geçti ve yeni modellerini tanıtmaya başladı. Fakat bu yeterli değil. PSA, kendi altyapılarının Opel’deki payını artırma peşinde. Malum Astra ve Insignia halen GM altyapısında, GM içerikleriyle üretiliyor ki bu da Opel’in maliyet azaltma baskısı altındaki yönetimi için zorlayıcı. Bu dengeyi değiştirebilecek olan çok satılacak ve karlı bir PSA modeli. Bu modelin adı da tanıdık: Mokka

Malum yerden yüksek araçlar pazarın yıldızı ve bu nedenle de her geçen gün daha fazla crossover ya da SUV piyasaya sunuluyor. Öyle ki üreticiler ürün gamında boşluk kalmayacak şekilde bu tarz araçlar istediği için, geçmişte kendisine yer bulamayan kimi modellere bile gün yüzü göründü. Opel Mokka da bu modellerden bir tanesi. İlk nesli Güney Koreli Daewoo tarafından geliştirilip Chevrolet ve Opel logosuyla üretilen Mokka, Crossland X ve Grandland X’in gelişiyle arada kalmış ve ikinci nesline ulaşamayacağı neredeyse kesinleşmişti. Fakat mevcut durumda Mokka’dan vazgeçmek için herhangi bir neden yok.

Peki ikinci nesil Mokka’dan neler bekeleyebiliriz? Öncelikle dikkatinizi çekmiştir Mokka X’ten değil Mokka’dan bahsediyoruz. Yani anlamsız X takısı Mokka’nın adından atılmış, darısı kardeşlerinin başına diyelim. Bunun dışında modelle ilgili bilgiler henüz çok sınırlı. Tabii bu mevcut bilgileri Mokka’ya uyarlamamıza engel değil. Mokka CMP ya da yeni adıyla EMP1 isimli PSA altyapısı üzerinde yükselecek. Corsa’dan sonra bu altyapıyı kullanan ikinci model olmasının yanında, DS 3 Crossback, Peugeot 208 ve Peugeot 2008’le de aynı altyapıya sahip olacak. EMP1, hem hafifletilmiş hem de elektrikli üretime uygun bir altyapı. Bu sayede 2021’de tanıtıldığında Mokka 50 kWs’lik pile sahip bir elektrikli versiyona sahip olacak. 136 HP güç ve 260 Nm tork üreten üreten motora sahip bu elektrikli versiyonun 300 km’nin üzerinde menzil sunması beklenebilir. İçten yanmalı motorlar söz konusu olduğunda hemen Peugeot 2008 menüsüne bakıyoruz; 1,2 litrelik benzinli motorun 130 ve 155 HP güç üreten iki versiyonu ve 1,5 litrelik dizel motorun 100 ve 130 HP güç üreten iki versiyonu Mokka için de sunulacaktır. Bu motorların büyük çoğunluğu 8 vitesli EAT8 tork konvertörlü tam otomatik şanzımanla sunulması da beklenebilir.

Diğer konulara geçersek, tasarım konusunda takip edilecek olanın Corsa olması mantıklı. Sonuçta tanıtılan son Opel modeli olması bir yana PSA bünyesinde sıfırdan geliştirilen ilk Opel modeli olması yeni tasarım dilinin kaynağı olabileceğini gösteriyor. Bunun dışında yayınlanan ilk görseller Mokka’nın klasik bir crossover tarzı yerine biraz daha sportif bir tavan ve bagaj kapağı çizgisine sahip olacağını gösteriyor. Otomobilin boyunun 4,30 metre civarında ve aks mesafesinin de 2,60 metre civarında olmasını bekliyoruz ki bunlar aslında Peugeot 2008’in ebatları. Tabii bu detaylar için ikinci nesil Opel Mokka’nın sonbaharda tanıtılmasını beklemek daha iyi olacaktır.