Peugeot büyük bir atılımla zor günleri geride bıraktı. Güncel modelleriyle her geçen gün daha iyi bir ürün gamına sahip oluyor ve bu da hem pazar payını hem de kasasına giren parayı arttırıyor. Tabii bu modeller sonsuza kadar yaşamayacak. Hepsinin önce tazelenmesi sonra da yenilenmesi gerekecek. 308 tazelenmesi gerekenlerden.

Aslına bakılırsa bu tazeleme daha çok adet yerini bulsun diye yapılanlardan. Belli ki Peugeot ürününden oldukça memnun. Çünkü tasarımında gözle görülür değişiklikler gerçekten çok az. Hava giriş ızgarası 2008’de olduğu gibi daha dik hale getirilip kaput üzerindeki logo da bu ızgaranın içine yerleştirilmiş. Bunun dışında ön tampon tamamen değişmiş, yuvarlak sis lambaları da yerini dikdörtgen olanlara bırakmış. Eğer kendinizi Peugeot uzmanı olarak görüyorsanız bunlar devasa değişiklikler ve makyajlı 308’i ilk görüşte tanıyacaksınız. Geri kalanlarınız için ancak model yılı değişimi kadar etkili değişikliler. Bu arada makyajla birlikte 308, tıpkı 3008 gibi GT Line isimli yeni bir donanım seviyesine kavuştu. Birazdan değineceğimiz nedenlerden ötürü bu en önemli yenilik olarak aklınızda bulunsun. Bu donanım seviyesi farklı bir tamponla geliyor ama tamponun farkı da yan ızgaralardaki krom çıtaların yerinin değişmesinden ibaret. Arka kısımdaki egzoz çıkışına benzer krom süsler daha dikkat çekici bir değişiklik.

308’in teknolojisi elden geçirilmiş ve adaptif hız sabitleyici ve bir dizi elektronik yardımcının da dahil olduğu donanımlar listeye eklenmiş. Adaptif hız sabitleyici, trafik levhası okuma sistemiyle birlikte çalışıp değişen hız sınırlarına uyum gösterebiliyor. Bunun dışında iç mekandaki malzemeler elden geçirilmiş ve kalite algısı yükseltilmiş. Örneğin ön koltukların ileri-geri ayarı için kilidi açan metal çubuk kaliteli plastikle kaplanarak, otomobile bindiğiniz ilk anda kalite algınızın beslenmesi sağlanmış.

Modelin kaputu altında önemli yenilikler var. Örneğin 2,0 litrelik dizel motorla satılan 308 GT artık 8 vitesli bir otomatik şanzımana sahip. 180 HP güç ve 400 Nm tork üreten motor oldukça güçlü ve 308’in 200 km/s’nin üzerindeki hızlara soluksuz çıkmasını sağlıyor. Bunu rahatlıkla söylüyoruz çünkü sürüş organizasyonunda kullandığımız rota Almanya otoyolunun hız sınırı olmayan bir bölümünü de içeriyordu. 8 vitesli otomatik şanzımanlar, önde çekişli ve enlemesine konumlu motora sahip modellerde yeni yeni kullanım buluyor. Yeni şanzıman, fazladan iki oranına rağmen yerini aldığı 6 vitesli otomatik şanzımandan 2 kg daha hafif. Fazladan oranın avantajı her hız seviyesinde motorun yüksek torkundan sonuna kadar faydalanabilme. 308’de de bu görülebiliyor ve motor 160 km/s hıza kadar orta devirlerde kalıyor. Tabii şehir hızlarında da 7. vites bile nadiren seçilebiliyor. Malum vergi sistemimiz 2,0 litrelik motorları öcü olarak gördüğü için bu motorla Türk pazarı muhtemelen asla buluşamayacak. Eğer gelseydi, basit bir hesapla 308 GT’nin satış fiyatının 220 bin TL civarında olacağını düşünmek mümkün.

İkinci önemli yenilik gelecekte 1,6 litrelik BlueHDi motorun yerini alacak olan 1,5 litrelik yeni dizel motor. 130 HP güç ve 300 Nm tork üreten motor, temel olarak selefinden çok da farklı görünmüyor. Açıkçası sürüşünde de o kadar büyük fark yok. Çekiş gücü oldukça iyi ve tüketimi de 1.6 BlueHDi’dan hissedilir şekilde düşük gibi. Ne yazık ki tüketim konusunda Almanya’da elde ettiğimiz veri tabii ki bir anlam ifade etmiyor.

Yeni motorun en büyük avantajı henüz devreye girmemiş Euro 6c emisyon normlarına uyum sağlıyor oluşu. Bu sayede Avrupa pazarlarında önemli vergi avantajına sahip olacak ama bizim açımızdan sadece pahalı teknoloji anlamına geliyor. Bu da zaten baştaki en önemli yeniliğin GT Line donanım seviyesi olduğu yargısının nedeni. Makyajlı 308 sonbahar aylarında ülkemizde satışa sunulduğunda bugün mevcut olan motor seçeneklerine sahip olacak. En önemli tesellimiz 1,2 litrelik benzinli motorun da elden geçirilmiş ve hem emisyonu hem de tüketiminin azaltılmış olması. Bunun için benzinli motorlarda yeni yeni kullanılmaya başlanan partikül filtresine sahip olmuş.