407 sıradışıydı, 508 fazla sönük bulundu. Peugeot’nun ortayı tutturma yönünde bir sorunu var gibi görünüyor. Şimdiyse karşımızda Exalt isimli bir konsept var. Konsept, son dönem Peugeot imzalı şov otomobillerinden alıştığımız üzere sıradışı çizgilere sahip.Fakat onların çoğundan farklı olarak bu otomobil bir sedan. Bu seçimin arkasında basit bir neden yatıyor, konseptin sergileneceği Pekin Otomobil Fuarı Çin’de düzenleniyor ve Çin de devasa bir sedan pazarına sahip. Yani Pekin’de ilgi 3 hacimlilerden yana.

peugeot exalt

Exalt’ın Burun tasarımında 308’in de sahip olduğu tasarım dilinin izlerini bulmak mümkün. Hatta farları neredeyse 308’den alınıp elden geçirilmiş gibi duruyor. Otomobilin baz parçaların elle dövülmüş çıplak çelikte oluşuyor. Bazı parçaları ise köpekbalığı derisi adı verilen bir kumaşla kaplanmış. Peugeot’ya göre bu kumaş hava akışını düzenliyormuş ve bu sayede de yakıt tüketiminin düşmesine yardımcı oluyormuş.

Konseptin boyutları biraz garip. 4,7 metrelik boyu orta sınıfın alt sınırına denk geliyor ama 1,3 metrelik yüksekliğinin denk geldiği tek sınıf süper sporcular gibi. Bu haliyle orta sınıfa ait bir 4 kapılı coupe olabileceğinin sinyallerini veren otomobil, iç mekanında aşırı yenilikçi ve doğayla fazla barışık öğelere sahip. Masif ahşap kokpit, 208 ve 308’de kullanılanları can simidine benzetecek büyüklükte bir direksiyon simidi ve pahalı metallerle bezenmiş düğmeler gibi detaylar fuarların gerçekçiliği değil gösterişin sevdiğini bir kez daha hatırlatıyor.

peugeot exalt

 

Otomobilin kaputu altında bizim çok sevdiğimiz, aşırı beslemeli 1,6 litrelik benzinli motor yer alıyor. Motor RCZ-R’da kullanıldığı gibi 270 HP güç ve 330 nm tork üretiyor ve arka akstaki 50 kW’lık elektirik motoruyla destekleniyor. Yerleşim size tanıdık geldi değil mi? Şu anda üretimde olan 3008 Hybrid4’ün sisteminin benzinli motora sahip versiyonu. Otomobilin boş ağırlığı 1,7 ton olarak açıklandı. Yani toplam sistem gücü Exalt için fazla bile gelebilir. Peki bu otomobil üretilir mi? Peugeot konseptleri üretime yakın haliyle sergilemeyi seviyor. RCZ ve 2008 neredeyse üretim versiyonlarıyla aynı şekilde konsept olarak sergilenmişti. Exalt da Peugeot’nun potansiyel lüks model adayı olabilir.

peugeot exalt peugeot exalt peugeot exalt