Kuzey Pisti, ya da söylenmesi zor orijinal adıyla Nordschleife, Nürburg’da kurulu devasa pistin en değerli bölümü. Etap 22 km uzunluğunda, 160’tan fazla virajı var ve asfalt bir pistten beklemeyeceğiniz kadar değişken tutunma sunuyor. Bu pist üzerinde oyunda yarışmak sile zor, 22 km boyunca tam performans yol almak yorucu bir iş. Fakat bu pist günümüzün er meydanı gibi. Eğer hızlı olduğunuzu kanıtlamak istiyorsanız kendinizi burada göstermelisiniz. Honda’nın yaptığı da tam olarak bu.

Honda uzun bir sessizlik döneminden sonra aramıza geri döndü dönüşü gerçekten etkileyici oldu. Bu etkileyicilikte payı olan modellerden biri kuşkusuz Civic Type R. Yerini aldığı atmosferik beslemeli devir canavarını kesinlikle aratmayan verilere sahip yeni motoruyla Type R gücünü göstermek için tabii ki Nürburgring’i tercih etti. Üstelik bu turbo beslemeli motora sahip ilk Type R’la sınırlı kalmadı. Yeni nesil Civic’in Type R versiyonu, motorunu selefinden aldı ama bir dizi önemli gelişimle birlikte çıtayı daha yükseğe taşımayı da bildi.

En önemli gelişim tabii ki torsiyon çubuğundan çok kollu arka aksa geçiş. Bu Nürburgring gibi asfaltı mükemmelden çok uzak bir pist için çok önemli. Çünkü çok kollu arka akslar tekerleklerin yere basma alanlarını hep ideal noktaya yakın tutarak hem frenlemede arka kısmın tutunma kabiliyetini arttırır hem de şasinin yüksek hızlı virajlarda önden kayma eğilimine çok daha geç geçecek şekilde ayarlanmasına izin verir. Type R da bu avantajını iyi kullanmış ve selefinin Nürburgring zamanını 7 saniye iyileştirip 7 dakika 43,7 dakikada tamamlamış. Bunun anlamı yeni Type R eskisinden daha hızlı, sürpriz oldu mu? Çok değil. İyi haber mi? Buna siz karar verin.