Clio 4. nesliyle büyük bir başarı yakaladı. Kişiselleştirme seçenekleri, gösterişli tasarımı ve Renault’nun başarılı motorları bir araya gelerek iyi bir paket oluşturdu ve bunun karşılığı da pek çok ülkede elde edilen başarılı satış rakamlarıyla alındı. Dahası, Clio Bursa’da Türk işçilerinin emeğiyle üretiliyor ve bu nedenle de başarısı bizim koltuklarımızı kabartıyor. Peki makyajla neler değişti? Buyurun anlatalım.

makyajlı 2017 clio yorum

1- Nedir?

Renault’nun küçük sınıftaki üyesinin station wagon karoserli versiyonun makyajlı hali. Makyajın en belirgin olduğu bölüm Clio’nun yüzü. Farların genel formu korunsa da aydınlatma alanları değişmiş ve ön tampon da yenilenmiş. Bunun dışında profilde ya da arka kısımda çok büyük değişiklikler yok. Farlar artık tamamen LEd olarak alınabiliyor ve eğer bu donanım varsa sis lambalarından harita lambalarına kadar tüm aydınlatmalar beyaz ışıyacak şekilde donatılıyor.

makyajlı 2017 clio yorum

2- İç mekanı nasıl?

Makyajla iç mekanda malzeme kalitesi hafifçe iyileştirilmiş ama sert plastikler ele hala çok geliyor. Özellikle kapı içlerindeki plastiklerin biraz daha yumuşak olması iyi olabilirmiş. İşçilik kalitesiyse Bursa’da üretilen her Renault gibi yüksek. Bu biraz milliyetçilik gibi görünebilir ama bizce Bursalı Renaultlar dünyanın en kaliteli Renaultlar’ı. Clio ST’nin arka koltuklarında sunduğu alan yeterince geniş ama ferahlık hissi yeterince yüksek değil. Bunda dar cam alanlarının etkisi büyük. Laf arka koltuklardan açılmışken; arka kapı kolları hala kullanışsız ve sırf kapı kolları plastiğe gizlenmeye çalışıldığı için hala kimse Cliolar’ı iki kapılı zannetmiyor.

makyajlı 2017 clio yorum

3- Bagajı nasıl?

Test konuğumuz olan ST hatchback kardeşinden sadece 20 cm daha uzun. Fakat bagajdaki avantajı tam 145 litre. Hatchbackin 300 litrelik bagajına karşın ST 445 litrelik geniş ve üstelik çok da kullanışlı bir alan sunuyor. Dahası ön yolcu koltuğunun sırtlığı ön doğru katlanarak uzun yüklerin taşınması sırasında fazladan kolaylık edinmek de mümkün.

makyajlı 2017 clio yorum

4- Sürüşü nasıl?

Clio sert ayarlanmış bir otomobil. Makyajlı versiyonda bu durum aynen korunmuş ama darbe filtrelemesi bir nebze olsun iyileştirilmiş. Hatta test aracımızdaki kış lastikleriyle durum bir hayli iyileşmiş gibi hissettiriyordu. Yine de sert süspansiyon sistemiyle beklenenden daha düşük konfor rezervine sahip olduğu da bir gerçek. Bu durum muhtemelen standart olarak sunulan 15 inçlik jantlar ya da daha makul boyuta sahip 16 inçlik jantlarla biraz daha kabul edilebilirdir ama bunu bilemeyiz. Ne yazık ki bugüne kadar kullandığımız tüm Cliolar 17 inçlik janta sahipti. 1,5 litrelik dizelle ilgili söyleyebilecek fazla sözümüz yok. 90 HP güç ve 220 Nm tork üreten dizel motor ve EDC çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanun uyumu yüksek. Şanzımanın geçişleri hızlı ama DSG kadar ateşli değil. Bizim tüm sürüşümüz boyunca tüketimi 100 km’de 4,8 litrenin üzerine çıkmadı ama açıkçası çok sıkışık trafiğe de girmedik. Fakat girseydik de 100 km’de 6 litrenin üzerine çıkmayacağını biliyoruz. Hal böyle olunca dizel motor fazladan ödemeyi hakediyor gibi görünüyor. Çünkü 1,2 litrelik turbo beslemeli motor tüketim konusunda çok rahat değil, performans konusunda dizele fark atamıyor ve fiyatıyla da pek kelepir sayılmaz. En azından artık manuel şnzımanla da (sadece hatchback karoserli Clio’da) satın alınabiliyor.

5- Fiyat/donanım oranı nasıl?

Clio’nun fiyatı küçük sınıf ortalamalarında, donanım listesiyse ilginç şekilde etkileyici. Baz versiyonda yan havayastıkları standart donanımda. Bunun yanında elektrikli dikiz aynaları ve USB bağlantısı gibi donanımlar da standart olarak sunuluyor. Icon isimli orta-üst donanım seviyesindeyse, eğer Renault’nun sitesinde bir hata yoksa, LED farlardan arka park sensörlerine, elektrikli katlanan dış dikiz aynalarından navigasyona sahip 7 inçlik dokunmatik ekrana kadar bir dizi donanım standart olarak sunuluyor. Baz donanım olan Joy ile Icon’un arasındaki fiyat farkı da çok düşük olunca akla Joy neden var sorusu takılıyor ama giriş seviyesi motor versiyonları sadece baz donanımla sunuyor. Anlayacağınız 1 yerine 15 tane Clionuz olsun istiyorsanız adresiniz Joy olacaktır.

Renault Clio fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Aradığınız nispeten uygun fiyata pek çok farklı özelliği bir arada sunan kullanışlı bir aile otomobiliyse özellikle Clio ST tam size göre olabilir. Fiyatı kompakt sınıf hatchbacklere göre bir hayli uygun ve bagaj hacmi de onların çoğundan daha iyi. Arka koltuk diz mesafesi biraz daha kısıtlı ve kokpiti onlar kadar albenili değil ama muhtemelen bunlarla da yaşamanız mümkün olacaktır.

makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum makyajlı 2017 clio yorum