Öncelikle bir itiraf. Aslında Renalut Megane R.S. Sürüş sonrası bölümüne konu olacak kadar yeni ya da ülkemizde ilgi çeken bir model değil. Onunla ilgili bir sürü okur isteği de almıyoruz. Aslında onu Renault’dan isterken de sadece bir karşılaştırma için kullanmayı planlıyorduk. Fakat biz onu o kadar çok seviyoruz ki kendimizi bu sevgimizi sizinle paylaşmak zorunda hissettik. Bir de tabii Megane R.S.’in bugün olduğu kadar direkt bir hızlı hatchbacki bir daha asla göremeyecek olma ihtimalimiz var. O zaman onu neden bu kadar çok sevdiğimizi size açıklayalım.

renault megane rs

1- Nedir?

Renault’nun yüksek performanslı araçlar bölümü R.S. (Renault Sport, yani Renault Megane R.S.’nın tam adı Renault Megane Renault Sport) tarafından hazırlanmış kompakt sporcunun ikinci nesli. Estetik nedenlerle sadece 3 kapılı karoser üzerine inşa edilmiş, 5 kapılı versiyonu yok. Megane R.S.’in ön aksı, motoru, şanzımanı ve koltukları dışında neredeyse tüm parçaları normal Megane’la ortak. Fakat sürüşü sırasında herhangi bir ortak payda görmek imkansız. Megane R.S.’i özel kılan hallerden biri de bu. O kompakt sınıf sınırlarını aşan bir kompakt sınıf üyesi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2- Motoru nasıl?

2,0 litrelik benzinli bir Renault motorunun ciddi anlamda elden geçirilmiş hali. Aslında motor için çok yüksek teknoloji kullanıyor demek imkansız. Çift kanallı bir turbosu var bu onu sıradışı yapmaya yetiyor. 2,0 litrelik hacimden 265 HP güç ve 360 Nm tork çıkartıyor ve bugünlerde bu alışılmadık bir durum değil. Fakat güç üretim karakteri oldukça ilginç. 1000 d/d’da 160 Nm’nin üzerinde tork üretiyor, yani rölanti seviyesinde bile 1,4 litrelik dizel motorlar kadar tork üretebiliyor. Bu değer 1500 d/d’da 220 Nm’nin üzerine çıkarken 2000 d/d’da 300 Nm’ye yaklaşıyor. 3000-5000 d/d aralığındaysa 360 Nm’lik tork değeri sürekli olarak üretiliyor. Motor 6 vitesli bir şanzımana bağlı. Vites geçişleri muhteşem, biraz sert ve kemikli ama kısa yollu ve net. Kimileri Symbol’den gelen vites topuzunu eleştirebilir ama ele çok iyi oturan bir tasarım ve motorun delice devirlenmesi düşünüldüğünde ergonomi estetikten daha önemli hale geliyor.

renault megane rs renault megane rs

3- Sürüşü nasıl?

Öncelikle Megane R.S.’i sıradan bir hızlı hatchback olarak görmemek gerekir. Burada bahsettiğimiz saçma sapan pist rekorları ya da dinomometrede ibreyi nereye ittiğiyle ilgili değil. Tamamen duygusal. Renault, R.S.’i hazırlarken bazı şeylere gerçekten çok kafa yormuş ve bunun neticesinde R.S. bu devirde bulunmayacak kadar odaklı bir otomobil haline gelmiş. Tüm kaslarını daha hızlı ve sportif olabilmek için kullanıyor, bunun dışındaki beklentiler onun için çok önemli değil. Ön aksında yönlendirme ve çekiş için iki ayrı yapı ve limitli kaydırmalı diferansiyel kilidi kullanılmış. Ford da Focus RS’te benzer karmaşıklıkta bir yapı kullanıyordu ama 265 HP’yi yönlendirmek 305 HP’yi yönlendirmekten biraz daha kolay ve Renault bunun nasıl yapılması gerektiğini diğerlerine de öğretmeli. Megane R.S. virajlarda önden kayma eğiliminden tamamen uzak durarak inanılması zor bir kararlılık sergiliyor. Kimi zaman arka aksın ön aksı izlemekte zorlandığını hissedebiliyorsunuz. Normal Meganelarla aynı direksiyon sistemini kullanmasına rağmen sistemin yeni ayarları çok daha iyi geri bildirim ve netlik sağlamış. Bu ayarın normal Meganelar’a neden uygulanmadığını anlamak zor. Motorun çekiş gücü, benzer güç ve tork verisine sahip rakiplerinden daha etkileyici. Çünkü motor devirlenirken aşırı beslemeli gibi patlamak yerine büyük hacimli bir atmosferik gibi derinden ve tutarlı bir şekilde davranıyor. 1. viteste devir kesiciye yakalanmak an meselesi, 2. viteste de dikkatli olmanız gerekiyor, 3. viteste artık gerçekten hızlısınız ve 4. vitese geçerken ESP kısa bir süreliğine devreye girebiliyor. Renault’nun verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 6 saniye ve son hızı da 254 km/s. Kompakt sınıftaki hızlı hatchbackler artık hızlanma konusunda 5 saniyenin altındaki rakamları telaffuz ediyor ama Megane R.S. en azından subjektif etkisiyle onların gerisinde kalmıyor.

4- Elektronik oyuncaklar

Renault bu konuda günü yakalamayı başarmış. Örneğin bu kadar odaklanmış bir otomobilde ilginç şekilde saklanmış R.S. düğmesine basarsanız normalde 250 HP olan gücü 265 HP’ye yükseltiyor, ESP’yi sport moda alıyor ve direksiyonun biraz daha sertleşmesini sağlıyorsunuz. Bu düğmenin yeri direksiyonun sol altı değil. tam tersine 4’lü ikaz lambalarını çalıştıran düğmenin yerine yerleştirilmeliydi. Renault’nun gelişmiş multimedya sistemi R-Link, R.S.’e özel fonksiyonlara sahip. Örneğin merkezi ekrandan anlık güç-tork verilerini, hangi tekerlekte ne kadar çekiş olduğunu ya da G-kuvvetini ölçebildiğiniz gibi 0-100 km/s hızlanma sürenizi ya da daha önceden özelliklerini yüklediğiniz bir pistteki en hızlı tur zamanınızı ölçebiliyorsunuz. Hatta bir site üzerinden bu pistte yaptığınız turları diğer R.S. kullanıcılarıyla paylaşabiliyorsunuz.

renault megane rs renault megane rs

5- Günlük hayata uyum

Önce iyi haberler. Motorun güç üretim karakteri günlük hayata çok uygun. Sonuçta düşük devirde ilerleme sıkıntısı yok ve bu da ağır akan trafikte daha vites değişimi anlamına geliyor. Biz tamamen zorladık ve Megane R.S.’in 100 km’de 6,4 litre yakıtla yetinmesini sağladık. Fakat bunu başarmak için yüksek motivasyon ve hatta biraz da trafiği engellemek şart. Normal hallerdeyse tüketim değerini 9,5 litre/100 km seviyelerinde tutmak mümkün. Eğer motorun ve R.S.’in tüm hünerlerini kullanırsanız bu değer 20 litre/100 km’ye bile yaklaşabilir. R.S,’in bagajı 344 litre, arka koltuklardaki yaşam alanı makul ama arka koltuklara geçiş pek kolay değil. Bizim kullandığımız araç Cup şasiye sahipti. Yani ön aksı yüzde 35, arka aksı yüzde 38 daha sert ayarlanmıştı, koltukları da Recaro imzalı yarış koltuklarıyla değiştirilmişti. Bunlar sportif kullanımda çok iyi ama günlük hayatta bir dizi soruna yok açıyor. Sertliğin yol açacağı sorunlar malum, çevre yollarında sürüş konforu yeterince iyi ama iyice kötü zeminlerde tek darbe emici sizin alt yağ depolarınız (bunun daha kibarca söylemini bilmiyoruz ama nereden bahsettiğimizi anladığınızı umuyoruz) haline geliyor. Recaro koltuklar nedeniyle arka koltuklara geçmek biraz daha zorlaşıyor ve ön koltuk sırtlık ayarını yapmak neredeyse imkansızlaşıyor. Tabii bu önemsiz çünkü Megane R.S.’inizi başka birisine teslim etmeyeceğiniz ortada.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6- Komşu faktörü

Eğer evinizin otoparkına bir Megane R.S.’le gelirseniz, hele de sarı bir Megane R.S.’le gelirseniz, komşularınız sarı bir Megane aldığınızı düşünecektir. Ama erkek arkadaşlarınız arasında imrenilen kişi olacağınız ortada.

7- Satın almalı mıyım?

Evet kesinlikle. Her ölümlünün bir gün bu keyfi yaşaması gerekli. Tabii paranız Ferrari 458 almaya yetiyorsa Megane R.S. yerine onu tercih edin. Bu arada fiyatı da pek düşük sayılmaz, yaklaşık 45 bin Euro. Detaylar için bir yetkili satıcıya başvurmanız gerekiyor. İşinizi kolaylaştırmak için “Yeni Megane R.S. ile ilgileniyorum” konu başlıklı forma buradan ulaşabilirsiniz.