Renault’nun orta sınıftaki yaşamı uzun zamandır oldukça zorlu. Laguna asla istenilen başarıyı yakalayamadı ve bu nedenle de tarihin tozlu raflarındaki yerini aldı. Şimdiyse Talisman zamanı. Renault yeni modeliyle orta sınıfta başarıyı çok arzuluyor ve bunu da Talisman’ın her kıvrımında hissebiliyorsunuz. Tabii iddia büyük olunca kanıtlamak için de sıkı bir mücadele şart. Talisman’ın karşısına VW Passat’ı koymak muhtemelen en kolayı olacaktı ama bize daha dişli bir rakip gerekli. Renault’nun orta sınıf üyesinin iri boyutlarını karşılayabilecek bir rakip için VW Grubu’nun bir diğer modeli Skoda Superb çok daha uygun. Böylece Talisman, Passat teknolojisinin XL pakete konmuş haline karşı savaşabilecek. Madem karşılaştırmamızın adını koyduk, o zaman Renault Talisman ve Skoda Superb arasındaki mücadelede kim geçer bulalım.

Kıssadan hisse

Aslında karşılaştırmanın içeriği dışarıdan bakıp söylenecek kadar belirgin. Skoda Superb sürprizlerden uzak bir pratiklik mabedini, Renault Talisman ise etkileyici teknolojisi ve gösterişli yapısıyla tek odalı bir lüks bir evi hatırlatıyor. İkilinin sürüş hisleri ve motorlar gibi konularda önemli eksiği yok.

Renault Talisman mı Skoda Superb mi?

İç mekan

Talisman’a dışardan bakmak bile Renault’nun başarının peşinde ne kadar hırsla koştuğunu gösterirken iç mekandan sıradan bir tasarım beklemek naiflik olur. Dijital gösterge tablosu, geniş alanlara yayılmış seçkin kaplamalar, standart olarak sunulan 7 inlik ve opsiyonel 8,7 inçlik merkezi ekranlar ve kaliteli görünüm Talisman’ın iç mekanında ilk göze çarpanlar. Kokpitin ergonomisi iyi ama işçilik konusunda küçük sıkıntılar var. Örneğin orta konsolun en alt kısmı sallanıyor ve buradaki sert plastik fazlasıyla el altında bir yer için kötü seçilmiş. Superb’in iç mekanı Taisman’ın akıllı telefon hissinden sonra tuşlu bir Nokia gibi hissettiriyor. Daha mütevazi dokunmatik ekran (standart olarak 5 inç ve üst donanımlarda 6,5 inç), analog göstergeler ve alışkanlık istemeyen bilindik kumandalar kokpiti sarıyor. Malzemeler rakibinde olduğu gibi iyi seçilmiş ama buradaki işçilik kalitesi daha tatmin edici.

Renault Talisman: 8/10 Skoda Superb7/10

Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi?

 

Kullanım kolaylığı

Yenilikler alışkanlık ister. Fakat Renault bu çağda kimsenin dokunmatik ekran kullanımına alışma gerekliliği olmadığı fikrine sığınmış. Gerçekten de eğer hayatınızın bir döneminde akıllı telefon ya da tablet bilgisayar kullandıysanız Talisman’ın kumanda mantığını da kolayca çözebileceksiniz. Biz kendi adımıza sürüş sırasında el yordamıyla ayar yapılmasını engellediği için dokunmatik düğmelere karşıyız ama çok seçimli menülerde kullanımı inanılmaz derecede kolaylaştırdıkları da ortada. Superb’in kumandalarıysa hayatının bir döneminde düğme kullanmış herkesin rahatça kullanacağı türden. En üstte müzik sistemi, altında havalandırma kumandaları, tamamı rahatça görülebilecek şekilde işaretlenmiş. İki modelin de pedal ve direksiyon sertlikleri iyi ayarlanmış, Talisman’ın ön ve arka çapraz görüş açıları yeterince açık değil, sileceği camın sol tarafında önemli bir kısmı temizlemiyor ve bagaj kapağı da dar. Buna karşılık Superb’in arka kapı içlerinde şemsiyesi var, görüş açıları şaşırtıcı derecede açık ve bagajı da bir station wagon kullanışlılığında.

Renault Talisman: 7/10 Skoda Superb9/10

Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi?

Yaşam ve yükleme alanı

Talisman’ın boyu 4,85 metre ve aks mesafesi 2,81 metre; Superb’in boyu 4,86 metre ve aks mesafesi de 2,84 metre. Lafı nereye getirdiğimizi anlamışsınızdır, iki araç da iç mekanlarında yeterince geniş alan sunuyor. Talisman’ın biraz uzun koltuk minderleri uzun yolculuklarda rahat ettiriyor. Superb arka koltuklarında, iri ve geniş yaşam alanlı rakibini rahatça geride bırakacak kadar geniş diz mesafesi sunuyor. Aslında Superb’in sunduğuna diz mesafesi yerine bacak mesafesii demek daha doğru olabilir. Renault’nun açıkladığı verilere göre Talisman’ın bagaj hacmi tam 608 litre. Açıkçası bu değer biraz abartılı görünüyor ama hakkını yemeyelim Talisman’ın bagajı gerçekten çok geniş. Ne yazık ki bu hacmi kullanmak için dar yerlerden iri nesneleri geçirmek konusunda deneyimli olmanız gerekli. Uzun cam çizgileri bagaj kapağının küçük tasarlanmasına neden olmuş ve bu da bagaj ağzının daralmasıyla sonuçlanmış. Büyük bir bagajın nasıl kullanılacağını gösteren doğal olarak Skoda Superb. 595 litrelik mütevazi (!) bagaj hacmi camla birlikte açılan bagaj kapağı sayesinde çocuk odası olarak bile kullanılabilecek kadar rahat. Ne alak diyorsanız; pikniğe gittiniz ve yerler çamurlu, açın Superb’in bagajını koyun çocukları. Talisman’ın bagajına çocuklarınızı koymanızı tavsiye etmiyoruz.

Renault Talisman: 7/10 Skoda Superb9/10

Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi?

Motor ve şanzıman seçenekleri

Talisman’ın şanssızlığıyla Renault’nun elindeki orta sınıfa en uygun benzinli motorun hacmi 1618 cc. Bu nedenle de vergi sistemimize uymuyor. Dolayısıyla Talisman sadece dizel motorlarla satılıyor. 1,5 litrelik bilindik dizel başlangıcı oluştururken 1,6 litrelik nispeten yeni dizel motor da iki farklı güç seviyesiyle yukarıları dolduruyor. Büyük motorun tek turbo beslemeli versiyonu 130 HP güç ve 320 Nm tork üretirken, çift turbolu versiyonu 160 HP güç ve 380 Nm tork üretiyor. Talisman’ın 1,5 litrelik baz dizel motoru da 110 HP güç ve 260 nm tork üretiyor. Bütün bu motorlar EDC çift kavramalı otomatik şanzımanla satın alınabiliyor. Motorların şanzımanla uyumu sorunsuz. Altın nokta 130 HP güç üreten versiyon gibi görünüyor ama çok da büyük olmayan bir fiyat farkıyla 160 HP’lik versiyona geçmek ataklık konusunda sınıf atlatıyor. Bu motorun hızlanma hissi yolu yemek istiyormuş gibi kesintisiz ve gerçekten doyurucu. 130 HP güç üreten motorun altın nokta olmasının nedeniyse hem çekiş hissini yeterince yüksek olması hem de şehi trafiğinde güçlü kardeşinden çok daha tutumlu olması. Bu tablo karşısında Superb biraz fakir kalıyor. Küçük hacimli tek dizel motor 1,6 litrelik TDI, 120 HP güç ve 250 Nm tork üreten motorla Superb ataklık bakımından rakibinin gerisinde kalıyor. Bu motoru DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla satın almak bu hissi biraz olsun törpülüyor çünkü DSG hızlı değişimleri ve kararlılığıyla performans hissini yükseltiyor. Bu motorun taşıdığı tasarruf potansiyeli anlatılmaz yaşanır. Superb’in avantajıysa 1,4 litrelik TSI motorlar. Benzinle derdi olmayanlar için 125 HP güç üreten baz motor ve rafine, güçlü ve gerektiğinde tutumlu olabilen 150 HP güç üreten versiyon sunuluyor. Cüzdanının şişkinliğinden yakınanlar içinse 190 HP güç üreten 2,0 litrelik dizel ve 280 HP güç üreten 2,0 litrelik benzinli motorlar sunuluyor.

Renault Talisman: 17/20 Skoda Superb16/20

Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi?

Konfor

Orta sınıf sedanlardan bahsederken konfor bölümünü ayrı bir özenle incelememiz gerekli. İki aracın da izolasyon konusunda çok önemli eksikleri yok. Aslında hem Talisman’ın hem de Superb’in iç mekanları o kadar sessiz ki kimi zaman hafif bir rüzgar sesi bile dikkatinizi çekmeye başlıyor. Fakat sonuçta ikisinin iç mekanında da otoyol hızlarında bile fısıldayarak konuşmak mümkün. Süspansiyon konforu konusundaysa test araçlarımızdaki iri jantlara karşın iyi sonuçlar aldık. Talisman, en azından adaptif amortisörleri üzerinde çok başarılı darbe emiş sunuyor. Zeminden gelen hemen her darbeyi başarıyla savuşturuyor ve salınıma da girmiyor. Sadece dikkatsizce yamalanmış asfalt üzerinde karoserle şasi birbirinden ayrı titreşiyor gibi hissettiriyor. Talisman’dan sonra Superb’in sürüşü biraz daha yavan, biraz daha sıradan hissettiriyor ama bu keyifsiz ya da konforsuz olarak tanımlanabilecek bir hal değil. Tam tersine Superb’in süspansiyon sistemi darbe emiş konusunda oldukça başarılı, fakat yeteneklerini aşan engellere tepkisi çok daha kuru. Konfor konusunda Renault’nun masaj fonksiyonlu koltuklarının başarısını da atlamamak gerekli.

Renault Talisman: 8/10 Skoda Superb7/10

Yol tutuş ve güvenlik

Skoda ateş yakmak için çakmak kullanırken Renault bir jet motorunun art yakıcısını kullanmaktan çekinmiyor. Yol tutuş konusunda da durum tam olarak böyle. Superb elektronikle desteklenmiş mekanik gücüne ve üst versiyonlardaki adaptif amortisörlere güvenirken Renault aktif yönlendirilebilen arka aks gibi sıradışı bir çözümle geliyor. Talisman’ın 4Control adı verilen bu donanımla ne kadar atak, ne kadar çevik hissittirdiğini anlatmak zor. Virajlara GTI hassasiyetinde giriyor, keskin ve kararlı hissettiriyor. Arka tekerleklerin yönlendirmeye dahil olması alışmanız gereken bir durum ama etkilerini görmeye değiyor. Superb’in yol tutuşu kendi sınırları içinde güvenli ama heyecandan da uzak. Uzun virajlarda gövde salınımı oluşabiliyor ama bu tutarsızlık aratacak ya da elinizi tertecek türden bir salınım değil. Eğer 2,0 litrelik dizel ya da benzinli motora sahip bir Superb alıyorsanız tabloya etkileyici bir performans sunan 4 tekerlekten çekiş sistemi de ekleniyor.

Renault Talisman: 9/10 Skoda Superb7/10

Fiyat ve donanım

Motor ve şanzıman seçenekleri bölümünde kısaca geçtiğimiz benzinli motorlar fiyat bölümünde belirleyici unsurlar haline geliyor. Superb’in başlangıç fiyatıyla Talisman’ın başlangıç fiyatı arasında tam bir uçurum var. İşin garibi dizel motorlar söz konusu olduğunda bile fark yeterince kapanmıyor. Bunda Renault’nun Talisman’ın donanım listesini zengin tutması da etkili tabii ki ama Superb’in de tam anlamıyla çıplak olarak nitelenebilecek bir versiyonu yok. İbre ancak fiyat listesinin sonunda Talisman’a dönüyor. Eğer aradığınız güçlü bir dizel motorsa, 160 HP güç üreten 1,6 litrelik motora sahip Talisman’ı tercih ederek, 190 HP güç üreten 2,0 litrelik motora sahip Superb’e göre 20 bin TL’nin üzerinde tasarruf edebiliyorsunuz.

Güncel fiyat bilgileri;

Renault Talisman fiyat listesi için tıklayınız

Skoda Superb fiyatları için tıklayınız

Renault Talisman: 11/20 Skoda Superb16/20

Sonuç:

Yüksek kullanışlılık ve prakitliği önde tutup geriye kalan her şeyi kitabına uygun yapmakla yetinen Skoda Superb, ipi önde göğüsleyen taraf oldu. Talisman’la Renault potansiyelini göstermiş ama keşke kimi detaylarda daha dikkatli olsaydı. Böylece fiyat listesindeki benzinli motor eksikliğinin neden olduğu dezavantaja rağmen birinci olabilirdi.

Renault Talisman: 67/100 Skoda Superb71/100

Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi? Renault Talisman mı Skoda Superb mi?