Eğer 5 metrelik bir lüks SUV’un 3 kapılı olması size garip geliyorsa bu araçların 3 kapılı bir model sayesinde ortaya çıktığını bilmiyor olmalısınız. Range Rover, Britanyalı Lordların topraklarını lüks içinde gezebilmeleri için 1970 yılında piyasaya sunulduğunda sadece 3 kapısı vardı. 5 kapılı versiyonun gelmesi ise 1981 yılında gerçekleşti. Yani 11 yıl boyunca dünyanın tek lüks arazi aracı 3 kapılı olarak üretildi ve kimse bunu dert etmedi.

Peki bugün neden 3 kapılı bir arazi aracı ihtiyacı var? Temel olarak böyle bir ihtiyaç yok. Fakat önce Bentley Bentayga’nın gelmesi ve yakın zamanda Rolls-Royce’un bu pazara giriş yapacak olması Range Rover’ı rahat yatağından rahatsız etmiş durumda. 3 kapılı olsa da limitli bir üretim, hem yüksek kar marjı hem de monotonlaşmaya başlayan müşteri ilişkileri gibi konularda yardımcı olabilir. Bir de tabii servetlerin artık çok daha genç kişilerin yönetiminde olması ve müşteri yaş ortalamasının düşmesi de ilginç bir deneme için uygun zaman anlamına geliyor.

3 kapılı Range Rover hakkında çok fazla ayrıntı verilmemiş ama teorik olarak biz bilmemiz gereken tüm detaylara sahibiz. İç mekanı fazlasıyla lüks olacak, motor seçenekleri güncel ürün yelpazesinden alınacak ve bir ihtimal sadece hibrit versiyon olabilir (2,0 litrelik benzinli motor ve elektrik motorunun toplam sistem gücü 404 HP ve sistem torku 640 Nm). Bu sayede bizim için avantajlı bir fiyat bile oluşabilir. Yani 999 adetlik üretimin bir kısmı ülkemize de gelebilir.

3 kapılı Range Rover 3 Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve sonrasında da piyasaya sunulacak.