Yıllardır Formula 1’in ne kadar sıkıcı hale geldiği konuşuluyor ama bunu değiştirmek için yapılan çok bir şey yok. Yeni düzenlemeler, takımların oynayacağı kumarları arttırarak heyecan olasılığı yaratıyor. Kurallar takımlara artık bütün yıl boyunca her bir pilot için sadece 4 motor kullanabileceğini ve saatte 100 kg’dan fazla yakıt kullanamayacağına hükmediyor. Motor hacmi 1,6 litreye düşürüldü ama turbo besleme artık serbest. Tabii 1,6 litrelik hacimden 600 HP’nin üzerinde güç almak ve bunu yapabilen her bir motorun yaklaşık 5 yarış çıkartacak olması en önemli kumar olarak dikkat çekiyor. Formula 1 giderek Shell Eco-marathon’a benziyor.

Bütün bu heyecan beklentisi içinde ilk yarış olan Avusturalya GP’si Melbourne kentinde yapıldı. Cumartesi günü Mercedes GP pilotu Hamilton yarışa 1. sıradan başlama hakkını kazanmıştı. Red Bull pilotu Ricciardo ikinci cebi alırken Rosberg de Hamilton’un hemen arkasındaki üçüncü cebi kazandı.

avusturya gp formula 1 f1

Hamilton motorunun 1 silindirini kaybetmesinden sonra yarışı bıraktı.

Yarışın startında Hamilton aşırı yavaş kaldı. Bu sırada Rosberg iyi bir çıkışla önünü kapatan takım arkadaşıyla Ricciardo’nun arasından sıyrılıp ilk viraja önde ulaşan isim oldu. Hamilton dördüncü turda pit alanına girerek yarışı terketti. takım tarafından yapılan açıklamada şampiyon pilotun motorunun bir silindirinin çalışmadığı ve starttan itibaren motorun güç üretemediği söylendi. Son dört senenin şampiyonu Vettel ise bu sene en azından iyi bir başlangıç yapamadı. Start diziliminde 13. cepte yer alan Avusturyalı, altıncı turda teknik aksaklık nedeniyle garajına geri döndü ve yarışı terketti. Sonuçta finişe ilk ulaşan Rosberg ve Mercedes’i oldu. Yarışın heyecanlı geçip geçmediğine gelirsek, Rosberg’in Mercedes’i o kadar hızlıydı ki birincilik için arkasındaki pilotlara hiç şans tanımadı. Ricciardo finişe ikinci ulaştı ama Red Bull maksimum 100 kg/saat’lik yakıt kullanım sınırını aştığı için diskalifiye edildi. Yani yeni kurallar en azından yarışın pistte bitmemesini sağlayabiliyor gibi. Bu durum bizim özlediğimiz Hakkinen-Schumacher rekabetinin yanından bile geçmiyor ama yapılacak çok bir şey de yok.

avusturya gp formula 1 f1

Rosberg rakipleriyle arasını kolayca açıp çok zorlanmadan 1.’liği elde etti.