4 kapılı coupeler kimilerine göre coupelerin şıklığıyla sedanların kullanışlılığını kimilerine göreyse coupelerin kullanışsızlığıyla sedanların sevimsiz tasarımını birleştiren bir çözüm. Duruma ne tarafından bakarsanız bakın bu çözüm gerçek bir maden ve üreticilerin kasalarını doldurmak konusunda da hızlı bir girişim. Sonuçta 4 kapılı coupe müşterileri kendilerini farklı hissetmek istiyor ve bu his de fiyat etiketlerine yansıyor. 4 Serisi’nin yeni karakteri sayesinde 4 Serisi Gran Coupe de artık daha şanslı.

Burun tasarımını 3 kapılı kardeşinden alan Gran Coupe, siluetindeyse fazladan iki kapısının yanında daha keskin tavan çizgisiyle de fark oluşturuyor. Dış tasarımda en çok dikkat çeken yenilik gizli kapı kolları. 4 Serisi GC’nin bu yeniliğin faydasını bazı yerlerde görmesini beklersiniz ama tam olarak öyle olmamış, daha kısa bagaj çıkıntısı nedeniyle GC’nin rüzgar direnç katsayısı 0,26 cW, 3 Serisi Sedan’dan 0,3 cW daha kötü bir değer.

Yeni 4 Serisi GC, selefinden 14 cm daha uzun, 2,7 cm daha geniş ve 5,3 cm daha yüksek bir araç. Dahası bu büyümenin 4,6 cm’si de aks mesafesinde gerçekleşmiş. Önceki neslin diz mesafesi konusunda gerçek bir sorunu yoktu ama yeni nesil biraz daha iyisini sunabilir. Baş mesafesiyse 3 Serisi Sedan’dan daha az ama 4 Serisi Coupe ile karşılaştırılamayacak kadar iyi olacaktır. 470 litrelik bagaj, arka camla birlikte açılan kapak sayesinde elde edilen geniş yükleme ağzı ile yüksek kullanışlılığa ulaşıyor. Hatta bu konuda 3 Serisi Sedan’ı geride bıraktığı bile söylenebilir.

Kokpit doğrudan 3 Serisi kaynaklı ve yapılabilecek kişiselleştirmelerle farklılaştırmak tabii ki elinizde. Bu durum süspansiyon sistemi için de geçerli. Standart kurulum yerine M Sport süspansiyonla daha sert ayar ya da adaptif amortisörler yardımıyla seçimlik ayarlar tercih edilebiliyor. Motor konusundaysa tabii ki şanssızız; 1,6 litrelik benzinli motor, tıpkı Coupe kardeşi gibi Gran Coupe’de de sunuluyor. Bu motorun ÖTV avantajı olduğu gibi görüntünün hakkını verememek gibi bir performans dezavantajı bulunuyor. Neyse ki ÖTV Türkiye’de tüm sınıflar için ortak bir sorun ve bu sayede de 420i Gran Coupe bir sürü güçsüz araç arasında nispeten güçlü olma ayrıcalığına sahip olacak.

4 Serisi Gran Coupe’nin 1,6 litrelik motor ve M Sport donanım paketiyle satış fiyatı 1.397.000 TL olarak belirlenmiş. Tabii bu fiyat haberin yazım tarihi için geçerli. Satın alma kararı vermeden önce aşağıdaki bağlantıyı kullanarak paranızın yetip yetmediğini bir kere daha kontrol etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

BMW fiyat listesi için tıklayın.