Öncelikle hevesleri kıralım; Honda, kompakt modeli Civic’ten çok memnun. Özellikle sedan karoserli versiyonu ülkemizde markanın gelmiş geçmiş en başarılı zamanı geçirmesini sağladı. Yani ortada çok büyük başarı elde etmiş bir model var. Ve hiç bir üretici kazanan takımı değiştirmek istemez. Honda da tam olarak bunu yapmış. Bu nedenle de makyajın izlerini sürmek çok zor. Eğer makyaj öncesine ait bir Civic sahibiyseniz bu sizi için iyi haber çünkü aracınızın ikinci el değeri makyajdan çok fazla etkilenmeyecek.

Peki makyaj neler getirmiş. Ön tampon hafifçe değiştirilmiş, Executive ve Executive+ donanım seviyelerinde eskiden krom olan ön ızgara artık RS’ten tanıdık olan lake siyah kaplamayla kullanılacak. Eskiden sadece dizel motorlu versiyonların üst paketlerine özgü olan 17 inçlik jantlar da benzinli motora sahip üst donanım versiyonlarında da sunulacak. Son olarak Elegance versiyonu 16 inçlik yeni jantlara sahip olarak sunulacak. Dış tasarımdaki yenilikler bunlarla sınırlı.

İç mekanda daha fazlasını bekleyebilirsiniz ama öyle değil; multimedya ekranı artık fiziki düğmelere sahip ve klimanın fan hızı da artık ekran yerine bağımsız düğmelerle ayarlanabiliyor. Bunun dışında donanımlarda önemli yenilikler bulunuyor. Mesela çok önemli bir eksik olan elektrokrom (kendiliğinden kararan) iç dikiz aynası artık Elegance’dan itibaren standart olarak sunuluyor. Yine Elegance donanım seviyesinde TFT gösterge tablosu da standart donanıma eklenmiş. Daha önce sadece düğmeyle katlanan dış dikiz aynalarıysa artık kaplar kilitlendiğinde otomatik olarak katlanıyor. Bunun dışında Executive+ donanım seviyesinde etkileyici bir elektronik yardımcı listesi sunulmaya başlandı. Dur-kalk yardımcılı adaptif hız sabitleyici, aktif şerit takibi yardımcısı, kör açı algılama sistemi ve geri giderken arkanızda trafik olursa sizi uyaran bir sistem standart olarak sunuluyor. Bütün bu sistemlerin en önemli rakip Corolla’da çok daha yaygın olarak sunulması Civic’in hayatını zorlaştırabilir.

Motor seçenekleri konusundaki en önemli yenilik 1,5 litrelik turbo beslemeli motorla artık manuel şanzımanın da sunulacak olması. Dahası bu motora sahip Civic Sedan artık RS olarak değil V-TEC Turbo olarak anılacak ve Elegance ile Executive+ donanım seviyeleriyle de satın alınabilecek. Bunun dışındaki versiyonlar varlıklarını değişiklik olmadan sürdürüyor.

Makyajlı Civic Sedan’ın fiyatı yerini aldığı versiyondan yüzde 2,5 ile 3,5 arasında daha yüksek olacak.