Hyundai algıları değiştiriyor. Dahası bunu yapmak için de pek de geleneksel olmayan yöntemler takip ediyor. Bir yandan elektrikli araç dünyasının en gelişmiş teknolojilerini kullanırken öbür taraftan da içten yanmalılar dünyasında sportif bir karakter çiziyor. Dillere destan N modelleri bunun en güzel örneği ve N ruhu tüm ürün gamına da yayılıyor. Elantra da bundan nasibini almış.

Elantra temel olarak sedan sever pazarlar için geliştirilmiş bir model. Hatta Kuzey Amerika Elantra içi o kadar önemli ki gerçek bir N versiyonu bile bu pazarda satılıyor. Bizse sedan sevmez Avrupa’nı sedan sever komşusu olarak bazı nimetlerden uzak kalabiliyoruz. Yine de Elantra Türkiye için önemli bir model olabilir. Zira kompakt sedanların nesli tükeniyor ve bir kaç yıl içinde Renault Megane ve Fiat Egea sonrasını konuşuyor olacağız. Yani Elantra ve Uzak Doğulu rakiplerinin önemi artabilir. Peki makyajla gelen yenilikler neler?

Öncelikle genel genel tasarım korunsa da yapılan yenilikler kolayca fark edilebilecek türden. Değişen tamponlar ve daha kısa farlarıyla bakışları iyice kızgın hale gelen otomobilin boyu da 6 cm artmış. Ark tasarım büyük oranda aynı kalmış ama yeni tampon sanki 300 HP’lik bir modele ait gibi. Yeni gövde renkleri ve jantlar da makyajlı Elantra’yı farketmeyi kolaylaştıracak.

İç mekanda büyük ekranlar hüküm sürüyor. 10,25 inçli iki ekran ve farklı tasarım Elantra’nın sınıfındaki gücünü arttırabilir. Makyaj sonrasında otomobilin aks mesafesi değişmemiş olmasına rağmen arka diz mesafesi 5,8 cm artmış. Bunun kaynağı yeni koltuk tasarımları olmalı. 474 litrelik bagaj hacmiyse değişmeden kalmış.

Benzer şekilde güç kaynağı konusunda da bir fark yok. 123 HP güç ve 154 Nm tork ürete 1,6 litre hacimli benzinli motor, gücünü ön aksa CVT sürekli değişken oranlı otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Bu motor makul performans yanında yüksek tasarruf potansiyeline sahip ve sorunsuzluğuyla biliniyor.

Donanım tarafından önemli yenilikler var. Prime ve Elite olarak tanımlanan iki donanım seviyesi bulunan yeni Elantra’da çarpışma önleyici otomatik fren sistemi, şerit takip sistemi, uzun far yardımcısı, sürücü dikkat uyarısı, sürücü, yolcu, yan ve perde havayastıkları, anahtarsız giriş ve çalıştırma, geri görüş kamerası ve 10,25 inçlik ekranlar gibi donanımlar standart olarak geliyor. Elite donanımında bunlara deri koltuk kaplamaları gibi bir kaç seçkinlik detayı ve dur-kalk yardımcılı adaptif hız sabitleme sistemi gibi konfor ekipmanları ekleniyor.

Makyajı Hyundai Elantra’nın satış fiyatı 1.395.000 TL ve 1.580 bin TL olarak belirlenmiş.