Jaguar ve Land Rover büyük oynamak zorunda. Zira bu ikili yeni patronlarının akıttığı sıcak parayla çoktan kara geçmiş olmalıyken henüz emekleme aşamasında. Temel olarak ikisi için de başarısız ya da umutsuz tanımlaması yapmak imkansız ama ikisinin de neredeyse ağzıyla kuş tutması gerektiği de ortada. Neyse ki bir iki model bu başarıya ulaşma potansiyeline sahip. Land Rover için yeni Defender ve Jaguar için de tabii ki i-Pace yüksek potansiyelli yeni ürünler olarak dikkat çekiyor. Yani ikisinin de yolu belli, bundan sonrasında konumuz Jaguar. Jaguar, kasasına en fazla parayı getirme şansı olan modeli XE’yi makyajladı. Doğal olarak makyajla XE, i-Pace esintileri kazandırıldı.

Genel tasarım üzerinde beklenenden daha fazla değişiklik yapıldığı hemen dikkat çekiyor. Ana hatlar değişmemiş ama otomobilin yüzü bir hayli değişmiş. Jaguar’ın iddiası bu değişikliklerin XE’ye F-Type ile akrabalığını daha güçlü vurgulama şansı verdiği yönünde ama bize i-Pace ezgileri daha fazla göründü. İç mekandaki yeniliklerle Jaguar-Land Rover’ın son dönem kokpit konseptini takip ediyor. Basitçe mümkün olan her yere LCD ekranlar yerleştirmek olarak özetlenebilecek bu konseptin sonucu olarak XE’nin gösterge tablosunun yerinde 12,3 inçlik bir ekran ve havalandırma kumandalarının yerinde de diğer bir ekran kullanılmış. Merkezi dokunmatik ekran zaten bulunan bir donanımdı ama yazılımı elden geçirilmiş ve çözünürlüğü geliştirilmiş.

Teknik anlamda XE’nin varlıklarına pek dokunulmamış ki buna gerek de yoktu. Alüminyum mimari üzerine kurulan otomobilin yüzde 75’i bu hafif metalden oluşuyor. Bu sayede ağırlık dağılımı çok daha hassas ayarlanabilmiş ve sınıfının en keskin sürüşüne sahip modeli unvanına sahip. Ingenium ailesinden gelen motorlar da değişmeden kalmış, 2,0 litre hacme sahip benzinli ve dizel motorlar sözkonusu, güçlerini 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden sadece arka aksa ya da hem ön hem de arka aksa aktarabiliyor. Bizim gündemimizdeki motorsa tabii ki güçlü dizel. 180 HP güç ve 430 Nm tork üretebilen dizel motor aklımızda yüksek çekiş gücüne karşın sunduğu yüksek tasarruf potansiyeliyle kalmıştı.

Son olarak; makyajlı Jaguar XE Türkiye’de satışa sunuldu. 720 bin TL’den başlayan fiyatlar kulağa fazla gibi gelebilir ama 2,0 litrelik motorun doğal sonucu olarak görmek mümkün.  Eğer ilgileniyorsanız tek yapmanız gereken aşağıdaki bağlantıyı takip edip XE’nizi ayırtmak.

Makyajlı Jaguar XE’yi incelemek veya satın almak için tıklayın.