Mercedes’in kompakt sınıftaki zenginliği göz kamaştırıcı. A Serisi HB ile yıllardır bu sınıfta yer alan Alman Yıldızı bugün, A Serisi Sedan, CLA, GLA, GLB ve B Serisi olmak üzere 6 temel model ve CLA Shooting Brake, EQA ve EQB olmak üzere de 3 alt modelle temsil ediliyor. Ve içinde bulunduğumuz dönemde 6 temel modelin tamamı makyajlandı.

Tahmin edersiniz ki 6 modeli makyajlamak pek o kadar kolay değil. Üstelik de son dönemini aynı tasarımın ölçekli versiyonlarını yeni model gibi tanıtmak üzerine uzmanlaşmış bir tasarım ekibi için, iş yükünün ne kadar fazla olacağını tahmin edersiniz. Lafın özü makyaj Mercedes kompakt sınıf üyelerini teğet geçmiş. Yapılan değişiklikleri anlamak için uzmanlıktan fazlası gerekiyor.

Konuya, bu 6 modelden Türkiye’de ilk etapta satışa sunulanlar A Serisi HB ve Sedan ile başlayalım. Zaten bu iki modelde yapılan değişiklikler de aslında tüm ürün gamına uygulanıyor. Yıldız desenli ızgara ve farklı ışık imzası en belirgin değişiklikler. Neyse ki yeni renk ve jant seçenekleri var ve bu sayede makyajlı versiyonlar en azından bir süreliğine daha rahat ayrıştırılabilir.

Şaka bir yana ne iç ne de dış tasarımda çok değişiklik yapılmamış olmasının nedeni müşteri memnuniyeti olmalı. Şekilde oynama yerineyse kimi eksikler giderilmiş ya da kimi donanımlar daha modern örnekleriye değiştirilmiş. Örneğin standart donanımda artık fazladan bir USB portu sunuluyor ve bunların şarj kapasiteleri de arttırılmış. MBUX de yeni sürüme yükseltilmiş, artık öğrenme kapasitesi daha yüksek. 10,25 inçlik ekranlar artık standart donanımda yer alıyor. Bunun dışında kişiselleştirme sırasında sıklıkla bir arada seçilen kimi donanımlar da artık paket haline getirilerek sipariş süreci sadeleştirilmiş.

Güç kaynağı olarak 1,33 litrelik benzinli motoru 163 HP güç ve 270 Nm tork üreten versiyonu A 200 koduyla sunuluyor. Bu motor artık 48V’luk mild-hibrit desteğine sahip. 14 HP ek güç sağlayan küçük bir elektrik motoru benzinli motora destek olabiliyor.

Bütün bu yeniliklerle birlikte A 200’ün başlangıç fiyatı 1.439.000 TL ve A 200 Sedan’ın başlangıç fiyatı da 1.480.000 TL olarak belirlenmiş.