Lüks pikap pazarı gelişiyor, hem de çok hızlı. Dahası bu küresel etki ülkemizde çok daha canlı. Zira adil olmaktan çok uzak vergi sistemimiz bu heybetli araçları çok mantıklı hale getiriyor. Bu durum da doğal olarak pazardaki rekabeti kızıştırıyor. Mercedes de bu ısıdan nasibini almak için geçtiğimiz yıl X Serisi’ni tanıtmıştı. Şimdi serinin çatısını yerleştirme zamanı.

X Serisi, Mercedes’in Renault-Nissan İttifakı’yla yaptığı ortaklığın bir meyvesi. Mercedes bu konuda çok şanslı çünkü ilk pikabını sınıfın liderlerinden Nissan’ın Navara’sı üzerinde inşa etti. Arkada bağımsız bağlantılarla bu araç konfor konusunda sınıfında ayrıcalıklı bir yere sahip ve Mercedes de dinamik sürüş yönünde yaptığı sihirli dokunuşlarla bambaşka bir pikap bakış açısı yakalamış. Görsel anlamda büyük ve sürüş hisleri anlamında detay düzeyindeki farklara karşın X Serisi Nissan imzalı yürüyen aksam eemanlarına sahipti. Bugün bu değişiyor.

Mercedes imzalı V6 motor, doğal olarak Mercedes imzalı şanzıman ve çekiş sistemiyle ürün gamına dahil oldu. X 350 d olarak tanımlanan yeni versi.on, 3,0 litrelik hacimden 258 HP güç ve 550 Nm tork üreten motora sahip. Motorun en ilginç verisi, 550 Nm’lik maksimum tork verisini 1500-3200 d/d gibi geniş bir aralıkta sürekli olarak üretebilmesi. Güç 7 vitesli 7G-Tronic otomatik şanzıman üzerinden 4 tekerleğe aktarılıyor. Fakat kullanılan 4 tekerlekten çekiş sistemi yarı zamanlı değil, elektronik kontrollü ve tam zamanlı, ön-arka arasında 40:60’lık dağılıma sahip. Pikap dünyasına aşinaysanız bütün bunlar tanıdık gelebilir; VW Amarok da tamı tamına aynı reçeteye sahip, otomatik şanzımanın 8 oranlı olması dışında.

Yeni motorun motivasyon kaynağını açık ettiğimize göre diğer yeniliklere geçebiliriz. Örneğin yeni çekiş sistemi ve şasi elektroniği sayesinde pikaplarda pek sık görülmeyen sürüş modları sunulabilmiş. bunlar arasında konfor modu marşa bastiğınızda seçili gelirken, Eco modunda vites değişimleri erkene, Sport modda geçe ve manuel moddaysa sizin tercihinize bırakılıyor. Off-Road moduysa biraz daha kontrollü gaz emirleri için gerekli olabilecek bir ayar sunuyor.

Bütün bunlar doğal olarak yüklü bir ek ödemeyle geliyor. X 350 d sadece Power isimli üst donanım seviyesiyle satılıyor ve başlangıç fiyatı bile 327 bin TL’nin biraz üzerinde. Bu fiyat seviyesini bir iki ek paketle daha yukarılara taşımak tabii ki olası. İlginç olan fiyat seviyesinin birebir rekabette o kadar da garip olmaması. VW Amarok biraz daha uygun fiyatlı ama 300 bin TL civarına çıkıldığında aradaki fark o kadar dikkat çekmeyebilir.