Yeni Stellantis eski PSA altyapısı CMP aslında ilk günden bu yana elektrikli araçları desteklemesiyle biliniyor. Hatta bu altyapıda tanıtılan tüm araçlar da içten yanmalı motorların yanında elektrikli versiyonlarıyla da tanıtıldı. Bunun anlamı Peugeot 208 ve 2008, DS3 Crossback ve Opel Corsa ve Mokka’nın yıllardır elektrikli versiyonlarının olduğu. Ne yazık ki bu versiyonlar ülkemize hayli gecikmeli geldiler ama geç olsun güç olmasın, artık neredeyse hepsi satışta.

Diğer markalar biraz daha çekinik kalırken Opel her iki elektriklisini de Türkiye’de satışa sundu. Bunlar Mokka ve Corsa’nın elektrikli versiyonları ve temel olarak da aynı tekniği paylaşıyorlar. 50 kWs’lik saatlik bataryaları ve 136 HP güç ve 260 Nm tork üreten motorları tamamen ortak. Piller maksimum 100 kW’la şarj olabiliyor ve yüzde 80’lik şarj için uygun bir şarj aletinden geçirilecek 30 dakika yeterli oluyor. AC şarj içinse 11 kW’lık bir şarj imkanı geliyor. Bu değerler artık eskilerde kaldı ama başta da bahsettiğimiz gibi bu araçlar da pek yeni sayılmaz. Bütün bu ortak noktalara karşın aralarındaki ağırlık ve yükseklik farkı nedeniyle menzilleri de farklı: Corsa-e 350 km’ye varan menzil sunarken Mokka-e 327 km’ye varan menzil sunuyor. Bu iki rakamın anlamı, muhtemelen gerçek hayatta 270-300 km civarı menzilin beklenebileceği.

İkilinin fiyat seviyeleri rekabetçi. Opel Corsa-e’nin fiyatı 839.000 TL olarak belirlenirken Opel Mokka-e’nin fiyatı 909.000 TL olarak belirlenmiş. İkili oldukça zengin bir donanım listesine, 8 yıl/160 bin km’lik pil garantisine ve denk gelebilirseniz özel lansman imkanlarına sahip.