PSA ve Toyota arasındaki işbirliği ilginç şekilde ürün gamlarının en küçük ve en büyük araçlarını kapsıyor. Fransız ve Japon üreticiler, mini sınıfta Citroen C1, Peugeot 108 ve Toyota Aygo üçlüsüyle güç birliği yaparken, hafif ticari araçlar Citroen Jumpy, Peugeot Expert ve Toyota ProAce de aynı güç birliğinden doğdu. Bugünkü konumuz bu üçlüden Peugeot logolu olanı.

Tasarımı alışıldık standartlara göre biraz tartışmalı olsa da Expert’in minibüs versiyonu ilginç özelliklerle geldi. Öncelikle bu pazarda Mercedes Vito ve VW Caravelle’in baskın bir payı var. Bu iki güçlü rakibin karşısında Peugeot oyunu yüksek oynamaya karar vermiş. Bu nedenle de yeni minibüsü sadece uzun şasi ve güçlü dizel motorlarla sunuyor. Traveller 5,3 metre boya ve 3,27 metrelik aks mesafesine sahip. 2,0 litrelik hacimden 150 HP güç üreten motor baz versiyona güç veriyor. Motorun 370 Nm’lik torku 2000 d/d’dan itibaren üretiliyor ve ön aksa 6 vitesli manuel şanzıman üzerinden aktarılıyor. İkinci motor seçeneğiyse aynı motorun 180 HP güç ve 400 Nm tork üreten versiyonu. Rakiplerin güç yelpazesinin 100 HP civarında güç çıkışına sahip motorlarla başladığı düşünülünce bu rakamlar oldukça iddialı. Güçlü motor yüksek çekiş gücünü otomatik şanzıman üzerinden kullanıma sunuyor. Tercih edilen otomatik şanzıman binek Peugeot modellerinde takdir toplayan EAT6. Şanzımanın vites seçim düğmesi çevirmeli olarak tasarlanmış ve bu hem kabinde alan tasarrufu sağlaması hem de ilginç bir donanım olması açısından iyi bir seçim.

Expert ailesi EMP2 isimli altyapı üzerinde inşa edilmiş. Bu da sürüşünün binek araçlara daha yakın olması için önemli bir adım. Kullanılan amortisörler yüke duyarlı sertlik ayarına sahip. Biz Traveller ile kısa bir sürüş yapma şansı bulduk ve kabinin sessizliğiyle süspansiyon sisteminin darbe emişi etkileyiciydi. Güçlü dizel motorun çekişi ve şanzımanla uyumu da oldukça çekiciydi.

Traveller’in tek bir donanım paketi var ve bu da oldukça zengin: Ön ve perde havayastıkları, 7 inçlik dokunmatik ekran, far ve yağmur sensörleri, elektrokrom iç dikiz aynası, elektrikli sağ kayar kapı, ön/arka park sensörleri, geri görüş kamerası ve çift bölgeli otomatik klima gibi ekipmanlar standart donanım listesinde yer alıyor. Anahtarsız giriş, xenon farlar, otomatik fren yapabilen yardımcı sistem, adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanı gibi donanımlarsa isteğe bağlı olarak sunuluyor.

Peugeot Expert Traveller fiyat listesi için tıklayın.