Yenilikler söz konusu olduğunda otomobil dünyasındaki genel geçer tavır çok belirgindir: Büyük yatırımlar gerektiren altyapıda değişiklik yapmadan görünen kısımları yenileyip, sonra da tamamen yeni ibaresi kullanmak en verimli taze para girişi yaratma yöntemidir. Sonuçta komşunuz yeni olduğunu anlasın yeterli, görünmeyen kısımlarla ilgilenen de pek yok. Fakat Subaru tam tersi yol izlemiş, çünkü malum o Subaru. Forester yepyeni bir altyapı üzerinde yükseliyor fakat görüntüsü bir önceki neslin makyajlısı gibi. Sanki para teknik yeniliklerle bitmiş de eski karoser kullanılmaya devam ediliyormuş gibi.

subaru forester e-boxer fiyat

Yeni altyapı, günün ihtiyaçlarını cevaplamak için tam donanımlı. Bunun anlamı da elektrik devrimine açık bir kapıya sahip olması. Zaten Forester da tamamen bu anlayışa uygun bir üretim. Ülkemizde satılacak tek versiyon bir hafif hibrit ya da mild hybrid olan e-Boxer. 2,0 litre hacimli boxer motor, eskiden olduğu gibi 150 HP güç ve 198 Nm tork üretiyor. Ona yardımcı olup adının başına “e” takısı ekleten elektrik motoruysa 16,7 HP güç ve 66 Nm tork üretebiliyor. Elektrik motoru gücünü bagaj zeminine yerleştirilen 13,5 kW’lık lityum-iyon pilden alıyor. Sonuçta beklenen, elektrik motorunun ilk kalkış ve ara hızlanmalar gibi içten yanmalı motorun tüketiminin yükseleceği anlarda destek çıkması. Bunun üzerine de düşük hız ve yük koşullarında Forester’ı kısa mesafelerde benzinli motoruna ihtiyaç duymadan ilerletebiliyor. Subaru’nun iddiası, özellikle şehir kullanımlarında bu kurulumun yakıt tüketimini yüzde 10-15 arasında düşüreceği yönünde. Yazık ki bu avantaj tüketim açısından dizelin yokluğunun yaratacağı eksikliği gidermeyecek ama emisyon üretimi açısından büyük avantaj sağlayacağı ortada. Bu arada güç hala Lineartronic isimli CVT şanzıman üzerinden 4 tekerleğe birden gönderiliyor, yani dünya eriyip ortadan ikiye ayrılsa da kimi Subaru özellikleri yok olmayacak.

subaru forester e-boxer fiyat

Yeni altyapı Forester’ın tüm sunumlarını da değiştirmiş. Tabii büyük değişimler beklememek gerekli ama SUV’un boyu 4,59 metreden 4,62 metreye uzamış ve bu uzamanın tamamı 2,67 metreye ulaşan aks mesafesinden elde edilmiş. Selefinin 505 litrelik bagaj hacmi, zemindeki pillere rağmen 509 litreye büyümüş. Bunun dışında kabinde genel Forester havası hala değişmemiş. Genel olarak bakıldığında neredeyse hiç değişmemiş gibi görünen kokpit, tek tek incelendiğinde titizce modernleştirilmiş bölümlerden oluşuyor. 8 inçlik bir dokunmatik ekran multimedya için ve 6,3 inçlik ikinci bir ekransa sürüş sistemlerinin takibi için kullanılıyor. Malzeme kalitesi iyileştirilmiş ama hala Almanların kokpit tıkırdatıcıları düşünerek sunduğu malzemeler yok. Bunun yerine ferahlık önde tutulmuş.

subaru forester e-boxer fiyat

Yeni altyapı eski süspansiyon sisteminin elden geçirilmiş bir versiyonuyla geliyor ama burulma direncindeki anormal artışlar Forester’ın tüm hislerini değiştirebilir: Ön kısım eskisine göre yüzde 70, arka kısım ise yüzde 100 daha dirençli, tüm gövdenin direnciyse yüzde 70 yükseltilmiş. Bu sürüş kalitesinin yanında güvenlik açısından da iyi haber ki zaten Forester da çarpışma güvenliği testlerinden çok iyi skorlar elde etmiş.

subaru forester e-boxer fiyat

Forester’ın fiyat etiketi biraz kabarık: Başlangıç seviyesi olan e-Xtra donanımı bile 390 bin TL’den başlayan fiyata sahip. Bu değer sadece 2,0 litrelik motorun ÖTV’siyle bile rahatça açıklanabilir ama Forester’ın boydaşlarının daha uygun satış fiyatına sahip olduğu da bir gerçek. Neyse ki Subaru bu büyük beden karşılığında bolca ekipmanı standart olarak sunuyor. Örneğin Forester sürücüsünün yüzünü tanıyabilen bir otomobil. 5 sürücünün yüzünü hafızasına alıp koltuk, ayna ve havalandırma ayarlarını seçebiliyor, eğer sürücülerin gözlerinden yorgunluk emareleri okunuyorsa uyarıda bulunuyor. Bunun dışında kör açı algılayıcısı, geri gidiş trafik uyarıcısı, uzun far asistanı, sürücünün aracın sağ tarafında kalan kör noktasını gösteren yan görüş kamerası, 7 havayastığı, adaptif hız sabitleme sistemi, otomatik şehiriçi fren sistemi, hatalı kalkışta çarpışma önleyici gaz pedalı kontrolü, şeritte kalma yardımcısı ve yıkama sistemli geri görüş kamerası Forester’ın standart donanımında yer alıyor. Elektrikli ve ısıtmalı ön koltuklar, adaptif LED farlar ve panoramik sunroof da eklenince baz versiyonun bile hayli donanımlı olduğu ortaya çıkıyor.

Subaru Forester e-Boxer fiyat listesi için tıklayın. 

subaru forester e-boxer fiyat subaru forester e-boxer fiyat subaru forester e-boxer fiyat subaru forester e-boxer fiyat subaru forester e-boxer fiyat subaru forester e-boxer fiyat subaru forester e-boxer fiyat subaru forester e-boxer fiyat