Hafif ticari araçların vergi avantajı pikapların da son dönemde artan SUV talebinden faydalanmasını sağlıyor. Zira 5 metrenin üzerinde boya ve göz ardı edilemeyecek yeteneklere sahip bu iş ve arazi makineleri, vergi avantajıyla C sınıfı bir SUV ile benzer fiyata satılıyor. Kimi zaman gözden kaçırılan bu araçların görev odaklı üretildikleri ve bunun sonucunda da binek araçlardan belirgin farklara sahip oldukları. Neyse ki aradaki farklar gitgide bulanıklaşıyor. Her yeni pikap nesli binek araçlara biraz daha yaklaşıyor. Bunun en iyi kanıtı Isuzu D-Max’in son nesli.

Yeni neslin en önemli farkı muhtemelen tasarımı. D-Max, artık çok daha saldırgan bakışlara ve bir pikabın olabileceği kadar karakteristik çizgiye sahip olmasıyla trafikte rahatça farkedilecek. Zaten tersi de pek mümkün değil; 5,26 metrelik boyu 1,79 metrelik yüksekliğiyle D-Max iriliğiyle de kendisini gösterebiliyor.

Aracın iç mekanında, özellikle de üst donanım seviyesine sahip versiyonlarda binek araç hisleri için çok çalışılmış. Fotoğraflara bakarak konuşmak çok doğru değil ama detaylara gösterilen özen ilginç. Sonuçta bu araçlar eskiden çamurlu ellerle de kullanılabilecek düğmelerle donatılırdı ama D-Max’te bolca parlatılmış alüminyum ve lake kaplama dikkat çekiyor. Muhtemelen sert plastikler bulmak için çok araştırma yapmanız gerekmeyecektir ama kokpitin göze hoş geldiği de bir gerçek.

D-Max’in karoserinin altında çok değişiklik yok. Arka aksta hala yaprak yaylar kullanılıyor ve kaputun altında da hala 1,9 litrelik dizel motor bulunuyor. Emisyon düzenlemeleri için elden geçirilen bu motor, 163 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. Satın alımda ÖTV avantajı olsa da kullanırken MTV avantajı kimi pikap sahipleri için olmadığından motor hacminin 2,0 litrenin altında olması iyi bir haber. Motor 6 vitesli manuel ya da 6 vitesli tork konvertörlü şanzımanla donatılabiliyor ve D-Max de arkadan çekiş ya da 4 tekerlekten çekişle satın alınabiliyor.

Buraya kadar son dönemlerin standart pikap gelişiminden ötesi yok gibi. Fakat Isuzu olaya farklı yaklaşmış. Önce genel pazar beklentilerini karşılayacak donanımlarla başlayalım: V-Life isimli ikinci seviye donanım paketinden itibaren 9 inçlik bir multimedya ekranı standart olarak sunuluyor ve bu ekrana Apple CarPlay ve Android Auto için kablosuz bağlantı mümkün. Arka havalandırma çıkışları, arka kol dayanağı, ön ve arka koltuklar için USB bağlantı noktaları ve anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi yine donanıma bağlı olarak ama yaygın sayılabilecek şekilde sunulanlar arasında. Sonda bir de tüketiciler tarafından pek sorulmayan ama aslında onları yaşama bağlayan özellikler var: 7 havayastığı (ön, yan, perde ve sürücü diz havayastıkları) tüm ürün gamında standart olarak sunuluyor. V-Cross isimli en üst donanım seviyesindeyse bunlara ek olarak merkez havayastığı da sunuluyor. Arkadan gelecek darbelerde boynunuzun zarar görmesini engelleyen aktif kafalıklar yine tüm ürün gamında standart olarak sunuluyor. V-Cross donanım seviyesinden tüm bunlara ek olarak eksiksiz bir yardımcı sistem ağı sunuluyor: Dur/kalk yardımcılı adaptif hız sabitleme sistemi, arka çapraz trafik uyarısı, kör nokta uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi, otomatik fren yapabilen çarpışma önleme sistemi, hatalı kalkış önleme sistemi vb donanımlar standart olarak sunuluyor. Bunların çoğu aktif sistemler değil ama bizim pazar şartlarımızda bu bile önemli bir gelişme.

Isuzu D-Max donanım tablosu için tıklayın.

Son olarak fiyatlar, V-Go donanım seviyesi, arkadan çekiş ve manuel şanzımanla 270 bin TL’den başlayan fiyatlar V-Life donanım seviyesiyle 325 bin TL’ye, yine V-Life donanım seviyesi ve otomatik şanzıman ile 355 bin TL’ye ulaşıyor. 4 tekerlekten çekişli versiyonlar V-Go donanım listesi ve manuel şanzımanla 329 bin TL’den başlarken V-Life donanım seviyesi için 339 bin TL’ye, V-Joy donanım seviyesi ve otomatik şanzımanlı versiyon için 373 bin TL ve yine otomatik şanzımanlı V-Cross içinse 408 bin TL’ye ulaşıyor.

Isuzu D-Max fiyat listesi için tıklayın.