ÖTV zammı sonrası pazarda ulaşılabilir model sayısı bir hayli azaldı. Bu da kimi modellerin eskisinden çok daha önemli hale gelmesine neden oluyor. Mesela Dacia’nın küçük sınıf üyeleri. Sandero, Sandero Stepway ve tabii ki Logan ya da bizdeki ismiyle Renault Symbol, yeni nesilleriyle bu beklentileri haklı çıkartacak özelliklere sahip gibi görünüyor.

Detaylara geçmeden önce son bilgileri paylaşalım; Dcia Sandero Stepway’in yeni nesli Türkiye’de satışa sunuldu. Normal Sandero versiyonları için sadece bir iki hafta daha beklememiz gerekecek ama bir Renault modeli olarak satışa sunulacak Logan için bekleme süresi biraz daha uzayacak. Sandero ve Sandero Stepway için fiyatlar, Sandero’da 1,0 litre hacimden 65 HP güç üreten atmoferik beslemeli motor, manuel şanzıman ve Comfort donanım seviyesiyle 141.900 TL ve Stepway’de aynı motorun turbo beslemeyle 90 HP güç üreten versiyonu, manuel şanzıman ve yine Comfort donanım seviyesiyle 167.900 TL’den başlıyor. Her iki model için de özel lansman indirimleri var ve bu halleriyle başlangıç fiyatları 134.900 TL ve 160.900 TL olarak belirlenmiş. Sandero Stepway’de standart olarak 4 havayastığı, far sensörü, acil dudum çağrısı, tüm koltuklar için emniyet kemeri uyarısı, klima, elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları ve elektrikli ön camlar sunuluyor, arka park sensörleriyse isteğe bağlı alınabiliyor. Bunun dışında Prestige donanım paketiyle, eğer otomatik şanzımanla tercih edilirse anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, elektrikli park freni gibi ilginç donanımlar ekleniyor.

Yeni nesi Dacia Sandero Stepway fiyat listesi için tıklayın.

Yeni nesil Dacia Sandero kataloğu için tıklayın.

 

Öncelikle dış tasarımdan başlayalım. Bir Dacia modeline baktığımızı rahatça anladığımız ama kesinlikle yeni tasarım, eskisine göre daha oturaklı bir otomobile baktığımızı hissettiriyor. İlk etapta bunun tasarımın bir oyunu olduğunu düşünebiliriz. Zira boyutlar sanki o kadar da değişmemiş, boyu 2 cm’lik artışla 4,09 metreye ulaşırken, aks mesafesi de 1,5 cm’lik gelişimle 2,60 metreye erişmiş. Yani küçük sınıf ortalamalarına göre hala biraz iri bir araçtan bahsediyoruz. Buna karşılık tavan 1 cm alçaltılmış ve genişlik de nesil değişiminde pek görülmeyecek şekilde 12 cm (Stepway versiyonlarında neredeyse 9 cm) artmış, 1,73 metreden neredeyse 1,85 metreye ulaşmış. Bu değer, sınıfını geçelim orta sınıf sedanlarla bile yarışabilecek kadar iddialı. Yine de bunun iz genişlikleriyle alakalı olmadığını da belirtmek lazım, bu açıdan bakılınca Sandero hala sınıf ortalamasında ama karoserin genişliği de hala ilginç. Son olarak aracın aynalar dahil genişliği sadece 1,3 cm artmış.

Bütün bu değerlerle Sandero, aynı sınıftaki kuzeni Renaut Clio’dan daha iri bir araç. Boyutlar konusunda Logan’dan da bahsetmek gerekli; küçük sedanın boyu 5 cm’ye yakın artışla 4,40 metreye yaklaşmış. Aks mesafesiyse yine 2 cm civarında artışla 2,65 metreye yakın. Sandero’daki abartılı genişleme Logan’da da görülüyor ve bu haliyle de küçük sınıf yerine kompakt sınıfın giriş seviyesine daha yakın boyutlara sahip diyebiliriz. Boyutlarla ilgili son veri; Sandero ve Sandero Stepway 328 litrelik bagaj hacmi sunarken Logan ise 528 litrelik hacim sunuyor.

 

Peki iç mekan sunumları nasıl? Tamamen yeni kokpit tasarımı bilindik Dacia özellikleriyle sunuluyor gibi görünüyor. Fakat ilk defa bir Dacia ürün açıklamasında kalite algısının arttırılması için yapılan çalışmalardan bahsediliyor. Bunun için kokpitin orta kısmında tekstil kaplamalar kullanılmış. Sade bir kokpit tasarımı, Duster ve Clio’dan tanıdık havalandırma kumandaları ile birlikte geliyor. Analog göstergeler, havalandırma çıkışlarında krom ya da renkli süsler ve güzel saklama alanları genel sunumlar. Bunun yanında 8 inçlik bir multimedya sistemi donanıma bağlı olarak sunulacak. Hatta bu sistemin en üst versiyonunda Apple CarPlay ve Android Auto gibi sistemler kablosuz olarak da kullanılabilecek. Yine bu ekranın hemen yanında bir cep telefonu tutacağı sunulacak. Aracın kokpitindeki iki USB portundan bir tanesi de bu tutacağın hemen arkasına gelecek şekilde gösterge tablosunun yanında konumlu. Yani birileri müşteriler için bolca kafa yormuş.

Bu sunum üst donanım seviyelerine ait ve yeni gelen özelliklerle üst donanım seviyeleri eskisinden biraz daha pahalı olabilir. Bu nedenle giriş seviyesi de büyük önem kazanıyor ki bu noktada Dacia konuya diğerlerinin baktığı gibi bakmadığını gösteriyor. Şöyle ki; baz donanımda aracın multimedya ekranının büyüklüğünü siz belirliyorsunuz. Çünkü Dacia, geliştirdiği bir uygulama yardımıyla cep telefonunuzu multimedya ekranı haline dönüştürüyor. Kokpitin en üstünde konumlu bir telefon tutacağına telefonunuzu sabitliyorsunuz, uygulamayı açıyorsunuz ve aracın dijital istasyonları da alabilen radyosuna hükmedebiliyorsunuz. Bağlantı detayları verilmemiş ama muhtemelen Bluetooth bağlantısı ya da kablolu bağlantı arasında seçim yapılabilecek. Bu sayede hem pek çoklarının sadece radyo dinlemek için kullandığı pahalı ekran için hem de bu ekranları kumanda eden daha da pahalı yazılımlar için ödeme yapmak gerekmeyecek. Eğer telefonunuzu araca bağlamak istemezseniz tüm ayarlamaları gösterge tablosunun içindeki 3,5 inçlik ekran üzerinden yapmanız gerecek.

Motor seçeneklerinden önce Dacia’nın küçük sınıf üyeleri için hazırladığı diğer sürprizleri de sayalım, ama bunların bir kısmı Dacia için büyük diğerleri için geçmişte kalmış adımlar olduğunun altını çizmek gerekli, yani çok da fazla ümitlenmeyelim. Mesela artık bu üçlüde direksiyon derinlik ayarı ve sürücü koltuğu yükseklik ayarı sayesinde daha iyi bir sürüş pozisyonu bulmak mümkün olacak, Avrupa pazarlarında 6 havayastığı Türkiye pazarında ise 4 havayastığı ve otomatik yanan LED farlar standart olarak sunulacak, donanıma bağlı olarak otomatik silecekler, elektrikli açılır cam tavan, ısıtmalı ön koltuklar, Sandero Stepway’de tavan taşıyıcısına dönüştürülebilen tavan rayları ya da değişken bagaj zemini ve Logan’da da arka koltuklar için katlanabilir masalar ya da bagaj için katlanır bir ayraç sunulacak, otomatik fren yapabilen bir yardımcı ya da kör açı algılama sisteminin yanında ön ve arka park sensörleriyle geri görüş kamerası da donanıma eklenebilecek.

O zaman son olarak motorlarla konuyu bitirelim. Dacia, yeni modellerinde dizel motor sunmayacak. Bu sonuçla 1,0 litrelik, 3 silindirli ve benzinli motor tek güç kaynağı olarak kullanılacak. Baz versiyonda atmosferik beslemeyle sunulacak motor 68 HP güç üretiyor ve 5 vitesli manuel şanzımanla geliyor. Aynı motorun turbo ile aşırı beslenip 90 HP güç üreten versiyonu ise 6 vitesli manuel şanzımanın yanısıra CVT sürekli değişken oranlı şanzımanla da satın alınabilecek. Son olaraksa LPG’li versiyon var. Yine aynı motorun bu sefer 100 HP güç üreten versiyonu fabrikadan LPG ile donatılmış olarak çıkacak. 50 litrelik LPG tankının yanısıra 50 litrelik benzin tankı da bulunan bu versiyon 1300 km’ye varan menzil vaadediyor. CMF isimli yeni nesil Renault altyapısı üzerinde yükselen üçlü, önde McPherson arkadaysa torsiyon çubuklu süspansiyon sistemine sahip olacak. Elektrikli direksiyon sistemi sayesinde park manevralarında selefinden çok daha hafif bir yönlendirmeye sahip olabilecek.