Premium üreticiler elektrikli modeller konusunda ciddi bir atılım içinde ama bu eski modellerin geride bırakılacağı anlamına gelmiyor. Mercedes’in orta sınıfta mücadele eden SUV’u GLC de o “eski” modellerden bir tanesi. 3. nesil GLC, dizel motorla Türkiye’de satışa sunuldu.

Yeni neslin tasarım çizgisi Mercedes’ten artık alışık olduğumuz üzere diğer yeni modellerle büyük benzerlik gösteriyor. Stop tasarımı doğrudan C Serisi’nden alınmış gibiyken tavan çizgisi ve genel profil de bir önceki nesille benzerlik gösteriyor. İç mekan da C Serisi ile paylaşılanlar arasında. GLC’nin boyu 4,71 metre. Bu değer 6 cm’lik artış anlamına geliyor. Aks mesafesi ise 1,5 cm’lik artışla 2,88 metreye ulaşmış. Bagaj hacmindeki 70 litrelik artış (620 litre) sayesinde, GLC sınıfındaki en büyük bagajlardan birisine kavuşmuş. Aracın rüzgar direnç katsayısı da etkileyici: 0,29 Cd.

Yeni nesil GLC’nin sürüşünün daha etkili olması için yeni geliştirilen 4 kollu ön aks ve çok kollu arka bağlantılar kullanılmış. Bunun yanında isteyenler Off-road Engineering Paketi adı altında bir dizi gelişmiş yardımcıya da sahip olabiliyor: Airmatic havalı süspansiyon ve arka aks yönlendirmesi aracın fiziksel olanaklarını zorlu koyullara uygun hale getirebilir.

GLC Türkiye’de sadece 2,0 litrelik dizel motorun 197 HP güç ve 440 Nm tork üreten versiyonuyla gelecek ve GLC 22 d 4MATIC olarak anılacak. Motor hafif hibrit sisteme sahip ve gücünü 9 vitesli tork konvertörlü bir şanzıman üzerinden iki aksa birden aktarıyor. Bu haliyle satış fiyatı da 3.407.500 TL olarak belirlenmiş. Belki ilginizi çeker, bu fiyat, 2 kattan fazla güce ve biraz daha zengin bir donanım listesine sahip olan EQC 400 4MATIC’ten tam 1.000.000 TL daha fazla. Yorumsuz…