2007 yılından bu yana Seat için hep kötü haberler geliyordu. VW Grubu’nun para kaybetmesine neden olan İspanyol üreticinin konumlandırılmasıyla ilgili de sıkıntılar vardı. Seat uygun fiyat konusunda Skoda’nın, kalite konusunda VW’nin ve sportiflik konusunda da Audi’nin gerisinde kalmaya zorlanıyordu. Ona kalan İspanyol ateşi olarak tanımlanan ve muhtemelen bu konsepti ortaya atanlar tarafından bile ne olduğu bilinmeyen bir tür imajdı.

Leon bu hali değiştirmiş gibi görünüyor. Üretici satışlarının, üstelik de Almanya ve Britanya’dan gelen taleplerle arttığını ve zararını azalttığını duyurdu. Bu gidişatın daha da iyileşmesi için Seat’a şimdi de kompakt SUV üretme izni çıktı. Seat logosu taşıyan SUV’un MQB platformu üzerinde yükselen ve kompakt sınıfa ait bir model olacağına dair dedikodular ortalıkta dolaşsa da küçük sınıfa ait bir crossoverın ihtimali daha yüksek. Muhtemelen model tıpkı Skoda Yeti gibi Triguan’dan daha küçük olacak. Belki geçtiğimiz aylarda Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept VW Troc bazı çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Böylece ateşli Akdenizli rolüne bürünmüş Seat’ın en büyük modeli şişman bir SUV olmaz. Zaten 2011’de tanıtılan ve Seat’ın crossover özlemine ışık tutan IBX konsepti de 4,26 metre uzunluğuyla bu sınıfa daha uygun boyutlara sahipti.

Crossoverın bugün Seat Ibiza/VW Polo/Audi A1/Skoda Fabia dörtlüsü tarafından kullanılan A0 altyapısı üzerinde yükselmesi ve TSI ve TDI motorların güçlü versiyonlarını kullanması bekleniyor. Bunun anlamı 1,4 litrelik hacimden 150 HP güç üreten TSI motor ve 1,6 litrelik hacimden 120 HP güç üreten TDI motor muhtemelen motor yelpazesinde yer alacak. Seat crossoverının 2015’in son aylarında tanıtılıp 2016’nın başlarında da piyasaya sunulması bekleniyor.

seat ibx suv