306’dan beri Peugeot kompakt sınıfta en azından Avrupa pazarları için bir sedan geliştirmiyordu. Diğer pazarlardaysa hatchbacklerden türetilmiş sedanlar vardı ama dürüst olmak gerekirse van benzeri yüksek tavanlı yapısıyla önceki kompakt hatchbackler sedan olmak için çok da uygun değildi. Sonuçta ortaya çıkan otomobiller iyi niyetli bir söylemle farklı görünüyordu ve Avrupa zevklerine hitap etmeyeceği için buralara da hiç uğramadı. 308’in ikinci nesliyse daha farklı, normal yükseklikte bir hatchback.

Peugeot 408

Bu sayede sedan karoserin uygulaması da oldukça şık olmuş. Otomobilin burun tasarımı hatchbackle tamamen aynı. Profildeki tasarım oyunları ve hatta stop lambaları da 308’den renklerindeki küçük değişikliklerle taşınmış. Yeni geliştirilen EMP2 platformunda yükselen 408’in boyunun 308’den fazla olması doğal bir sonuç. Aks mesafesinin de 308 SW’da olduğu gibi hatchbackten 10 cm kadar fazla olması beklenebilir. Teknik bilgiler geldikçe bu tür konular gibi bagaj hacmi gibi konular da açıklığa kavuşacaktır.

Otomobilin motor seçenekleri, en azından Çin pazarı için turbo beslemeli 1,6 litrelik ve atmosferik beslemeli 1,8 litrelik benzinli motorlardan oluşacak. 408’in Avrupa pazarları ya da en azından Rusya’yla birlikte Türkiye pazarına gelip gelmeyeceği henüz belirsiz. Fakat gelirse, otomatik şanzımanla birlikte sunulacak 1,6 litrelik dizel ve oldukça düşük tüketim iddiasındaki yeni benzinli 1,2 THP gibi motor seçenekleri ve yakışıklı tasarımı sayesinde popüler olma ihtimali var.