Küçük sınıf GTI’lar Avrupa’da hala oldukça popüler. Sonuçta bu otomobiller büyük şehirlerin gerektirdiği pratikliği bolca sürüş keyfiyle birleştiriyor. Eskiden bu tür bir araç için kompakt sınıfta kullanılan orta halli bir motorun küçük karosere sığdırılması yeterli olurdu. Bugünse diğer her şey gibi küçük bir GTI üretmek de çok farklı. Artık onların güç seviyesi bile orta halli bir motorun verebileceğinden daha yüksek.

Ford küçük sınıfta, zamanında Focus, Kuga ve hatta Mondeo gibi modellere güç veren 1,6 litrelik 4 silindirli motorunu kullanıyordu. 182 HP güç üreten bu motora sahip Fiesta ST hala satışta ama artık yerini halefine bırakmaya da hazır. Yeni ST’nin kalbinde 1,5 litrelik yeni motor yer alıyor. Bu motorun en önemli farkı 4 yerine 3 silindire sahip olması. Fakat kağıt üzerindeki veriler gerilemenin bununla sınırlı olduğunu gösteriyor.

Yeni motor Fiesta ST’nin ön aksına 200 HP güç ve 290 Nm tork gönderecek. Bu değerler güncel versiyonda 182 HP ve 240 Nm ile sınırlıydı. 0-100 km/s hızlanması 6,7 saniyeyle selefine göre 0,2 saniye daha iyi, anlayacağınız güç ve tork artışını anlayabilmek için daha farklı sürüş anlarına ihtiyacınız olacak.

Yeni motor 3 silindirli bir motor için alışılmadık ve daha önce görülmemiş şekilde silindirlerinden birini devreden çıkartabiliyor. Bunun ST takısıyla bir ilgisi tabii ki yok ama emisyon sınıflandırması için önemli. ST takısıyla ilgili olan farklılıksa modelin sürüş modlarına sahip olması. Bunlar direksiyon, motor elektroniği ve egzoz kurulumunu değiştirecek. 3 silindirden güçlü bir ses gelemeyeceği için ve ST’nin güçlü bir sese ihtiyacı olduğu için hem aktif bir egzoz kelebeği, hem de elektronik ses güçlendirici bir arada sunulacak. Böylece iç mekanda sportif bir ambiyans için ihtiyaç duyulan destek sağlanabilecek.

Yeni nesil Fiesta ST 2018 yılının başlarında piyasaya sunulduğunda hem 3 hem de 5 kapılı karoser seçeneklerine sahip olacak.