Türkiye’deki tüm binek araç pazarının üçte birini oluşturan kompakt sedan sınıfı hiç olmadığı kadar hareketli. Önce Renault Megane Sedan geri döndü şimdi de Honda Civic Sedan yeni nesliyle geldi. Bu iki model de ülkemizde üretiliyor ve bu da onları bir kat daha önemli kılıyor. Peki Honda Civic Sedan’ın yeni nesli neler sunuyor? Başlamadan önce son bir not; daha önce Civic Sedan İlk Sürüş haberini okuyanlar bu yazının büyük oranda aynı olduğunu farkedecektir. Ne yazık ki ilk yazıyı o kadar detaylı yazmışız ki test için fazla söz kalmamış. Yine de test sonucu elde ettiğimiz yeni verileri aralara serpiştirdik.

Honda Civic Sedan test yorum

1- Nedir?

Honda’nın kompakt sınıf sedanı. Ön tasarımı büyük ölçüde hatchback karoserli kardeşiyle aynı. Bu çok önemli bir ayrıntıyı dışa vuruyor; iki karoser türü son iki nesildir aynı ada sahip farklı araçlar olarak üretiliyordu ama bu durum bu nesille birlikte sona eriyor. Yeni altyapı sayesinde arkada çok kollu bağlantılara sahip süspansiyon sistemi gibi avantajlarla geldi. 4,64 metrelik boya ve 2,70 metrelik aks mesafesine sahip. Bu değerlerle sınıfının irileri arasında yer alıyor.

Honda Civic Sedan test yorum

2- İç mekanı nasıl?

Otomobilin iç mekanı da hatchbackle aynı. İlk dikkat çeken malzeme kalitesindeki artış. Ele gelen tüm malzemeler özenle seçilmiş ve iyi hissettirmeyi başarıyor. Dijital hız göstergesi ve 5 inç ya da 7 inçlik multimedya ekranı gibi donanımlar güncel trendlerin takip edildiğini gösteriyor. Bunun yanında HR-V ve Jazz gibi modellerin aksine klima kumandalarının bir kısmı fiziksel düğmelere sahip, anlayacağınız modern ayrıntılarda uç noktalar zorlanmamış. Dokunmatik ekran merkezi kumanda birimi görevi de görüyor ve bu sayede Honda modellerinde zorluğuyla ünlü küçük ayaları yapmak hiç olmadığı kadar kolay hale gelmiş. Öyle ki lastik basınç sensörünün kalibrasyonu bile kullanma kılavuzuna bakmadan yapılabiliyor. Ön koltuklarda bilindik Honda oturma pozisyonu var. Arka koltuklarsa beklenenden daha geniş. Özellikle diz mesafesi konusunda Civic Sedan avantajlı ama eğimli tavan çizgisi uzun boylular için sorun olabilir. Koltukların dolgusu avukat bürolarında kullanılan kanepeleri hatırlatıyor. Civic Sedan’ın koltuklarında oturmak son nesil Accord’un verdiği hisleri veriyor. Koltuk dolgularının yumuşaklığı uzun yolculuklarda yorucu olabilir.

Honda Civic Sedan test yorum

3- Bagajı geniş mi?

Kağıt üzerinde 519 litreyle oldukça geniş. Bu değer selefinin abartılı küçük bagajının yanında muazzam görünüyor. Ne yazık ki pratikte bagajı çok kullanışlı değil. Öncelikle uzun C sütünları nedeniyle bagaj kapağı kısa kalıyor ve bu da bagaj ağzını bir nebze daraltıyor. Yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim Honda mühendisleri bu sorun üzerine kafa yorup olabildiğince geniş bir yükleme açıklığı yaratmayı başarmış ama kapak camla birlikte açılsaydı çok daha kullanışlı olurdu. İkinci olaraksa bagaj duvarları girintili-çıkıntılı olduğu için sert valizler sorun yaratabilir.

Honda Civic Sedan test yorum

4- Motor/şanzıman nasıl?

Yepyeni bir otomobil ve yepyeni motorlar diyebilmek için biraz daha beklememiz gerekiyor. Çünkü Honda Civic Sedan’ın kaputu altında ilk etapta sadece 1,6 litrelik bilindik benzinli motor yer alacak. Atmosferik beslemeli i-VTEC motor 125 HP güç ve 152 Nm tork üretiyor, standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla donatılıyor. İsteyenler bu motoru sürekli değişken oranlı CVT şanzımanla satın alabilecek. Eco isimli versiyonda da LPG sistemi geliyor. Sistem artık kendi depo göstergesine sahip ve dolum da depo kapağının altındaki ikinci bir ağızdan yapılıyor. Daha yeni bir motor için Mart ayını beklemeniz gerekli. Böylece 182 HP güç ve 240 Nm tork üretebilen 1,5 litrelik turbo beslemeli benzinli motora RS takısıyla sahip olabilirsiniz. Bu motor CVT şanzımanla da sunulacak. Dizel motor isteyenlerse 2018’e kadar bekleyip 120 HP güç ve 300 Nm tork üreten dizel motoru 9 vitesli otomatik şanzımanla satın alabilecek. Anlaşılan o ki 1,0 litrelik diğer bir yeni benzinli motor Civic Sedan kaputu altında ülkemizde satılmayacak. 1,6 litrelik motor atık alışık olduğumuz bir makine. Motor canlı karaktere sahip ama turbo çağında yüksek devirde düşük tork üreterek kendini beğendirmesi oldukça zor. CVT şanzıman bu tabloyu dramatik bir şekilde değiştiriyor. Motorun ihtiyaç duyduğu şey tam da CVT’nin sunduğu gibi ince devir ayarı. Şanzıman motoru hep ihtiyaç duyulan devirde tutmayı başarıyor ve hızlı tepkilerine çok iyi ayak uyduruyor. Böylece performans hissi beklediğimizden çok daha iyiydi. Şanzımanın vites değişim taklidi yapması klasik CVT sorununu da ortadan kaldırıyor ve sonuçta ikili kendilerinden beklenmeyecek derecede iyi bir paket haline geliyor. Bu devirde atmosferik motor-CVT şanzıman ikilisini beğenmeyi biz de beklemiyorduk. Tüketim bölümünde sonuç bu kadar iyi değil; karma kullanımda tüketimi 100 km’de 9,4 litre olarak ölçtük ama bu değer bile biraz iyimser. Uzun yoldaysa muhtemelen 7,5 litre/100 km’nin altında tüketim değeri elde etmek mümkün olmayacaktır.

5- Sürüşü nasıl?

Arkada kullanılan çok kollu aks Civic Sedan’ın sürüş karakterini baştan aşağıya değiştirmiş. Seleflerinde de yumuşak süspansiyon sistemi kullanılan otomobil bu neslinde konfor konusunda farklı bir boyuta geçmiş. Süspansiyon sistemi hem çok başarılı darbe emiş sağlıyor hem de çok sessiz çalışıyor. Buna ek olarak izolasyon da bir hayli iyileştirilmiş. Kabinde rüzgar sesinden eser yok ve yuvarlanma gürültüleri de iç mekana çok az sızıyor. Civic Sedan yumuşak ayarlarına karşın yol tutuş konusunda da başarılı ancak bunu güvenlik için kullanıyor ve sürüş keyfi konusunda fakir. Direksiyonu düz konumda aşırı hissiz ve yönlendirme hassasiyeti de pek yüksek değil. Geri bildirimdense bahsetmiyoruz bile. Yumuşak koltuk dolgularının sebebi de böylece anlaşılmış oluyor. Civic Sedan’ın geri görüş açısı neredeyse tamamen kapalı. Bu nedenle park söensöründen geri görüş kamerasına kadar yardımcı olabilecek ne varsa satın almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

6- Fiyat ve donanımları nasıl?

Civic Sedan’ın giriş seviyesini Premium donanım seviyesi oluşturuyor. Manuel şanzımanla bu donanım seviyesinin fiyatı rakiplerinden farkedilir şekilde yüksek. Donanım listesi de zengin sayılabilir ama giriş seviyesinde daha makul bir fiyat seviyesi çekicilik açısından iyi olabilirdi. Üst donanım seviyesindeyse fiyat seviyeleri eşitleniyor.

Yeni nesil Honda Civic Sedan fiyat listesi için tıklayın.

7- Sonuç

Civic Sedan devrimsel bir yenilenmeyle aramıza döndü. Sürüşü, konforu, donanımları ve kalitesiyle artık sınıfında ilerilere oynama şansı var ama atmosferik beslemeli 1,6 litrelik benzinli motor ve farklı fiyat politikası bu oyunu zorlaştırıyor. Yeni motorlar geldiğindeyse rakiplerin yerlerini korumak için savunmaya geçmesi gerekebilir.

Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum Honda Civic Sedan test yorum