F12 Berlinettanız artık size fazlasıyla güçsüz mü geliyor? Belki biraz daha sert olsaydı otoyoldaki virajı biraz daha hızlı dönebilirdiniz. Belki de aslında F12’den daha fazlasına ihtiyacınız var ama söylemekten utanıyorsunuz. Utanmayın; çünkü günümüzde fazlanın fazlasını istemek açgözlülük değil normal bir yaşam stili. Ve o kadar şanslısınız ki Ferrari sizin için F12’nin fazlasını üretiyor: F12tdf

Ferrari F12tdf-4

tdf kısaltması Tour de France’ı işaret ediyor. Fakat Lance Armstrong’un türlü hilelerle senelerce domine ettiği bisiklet yarışından değil, Ferrari’nin 1950’lerde bileğinin hakkıyla domine ettiği dayanıklılık yarışından bahsediyoruz. Özel bir seri olduğu için normal versiyonlardan daha güçlü olduğunu tahmin etmişsinizdir: F12 Berlinetta’da sadece (!) 740 HP güç ve 690 Nm tork üreten V12 motor, F12tdf’te 780 HP güç ve 705 Nm tork üretebiliyor. Dahası otomobilin ağırlığı da kullanılan farklı malzemeler sayesinde 110 kg düşürülmüş. Dile kolay bu süper sporcu sadece 1415 kg’lık boş ağırlığa sahip.

Ferrari F12tdf-5

Ferrari yeni modeli yaratırken saf güç yerine pistte sergileyeceği karakter üzerine yoğunlaşmış. Bunun için de şasi ve aerodinami üzerinde de önemli değişiklikler yapılmış. Açıkçası Ferrari F12 gibi şık bir otomobil üzerine eklenen garip görünümlü aerodinamik eklentiler bizim estetik keyfimize uymuyor ama Ferrari’nin iddiasına göre oldukça işlevselmiş. Bunun yanında yeni eklenen yardımcı sistemler de dinamizm açısında iyi bir haber. Ferrari arka akstaki yeni sisteme oldukça havalı bir isim vermeyi başarmış: Passo Corto Virtuale. Türkçesi “Sanal kısa aks mesafesi” olan sistem, bir süredir Porsche tarafından kullanılıyor ve hatta yakın zamanda Renault Megane’da da kullanılmaya başlanacak olan aktif arka aks yönetiminin ta kendisi. Sistem virajlarda arka aksı ön tekerleklerle aynı yönde ama çok küçük bir açıyla döndürüyor ve viraj hızlarında dikkat çekici bir artış sağlanıyor.

Sonuç olarak standart versiyondan çok daha hızlı bir F12 üretiliyor ama ne yazık ki sadece 799 şanslı bu otomobile sahip olabilecek. Yani elinizi çabuk tutmanız gerekli.