Skoda’nn ilginç ürün stratejisinin en ilginç modeli Rapid. Çünkü bu model küçük sınıf için uzun, kompakt sınıf için dar, uygun fiyatlı demek için pahalı ve seçkin demek için de fazlasıyla sıradan. Biz Rapid’in varlık nedenini sorgularken Skoda onun bir de hatchback versiyonunu piyasaya sundu. Peki Rapid Spaceback size neler vaadediyor?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1- Nedir?

Skoda’nın küçük sınıfla kompakt sınıf arasında kalan sedanı Rapid’in hatchback karoserli versiyonu. 4,3 metre uzunluğa ve 2,6 metre aks mesafesine sahip. Bu ebatlar kompakt sınıfa uygun ama 1,7 metrelik genişliği yeni nesil Fabia’dan bile 3 cm daha dar.

2- Kullanışlı mı?

Rakamları bir kenara bırakırsak Rapid SB’nin kullanışlılık anlamında geride kaldığı önemli bir nokta yok. Ön kısımda iç mekan genişliği kesinlikle çok iyi. Dahası, arka kısımda da durum aynı. Diz mesafesi çoğu kompakt hatchbackten daha iyi ve baş mesafesi ondan bile daha iyi. Dik ve geniş camlar da iç mekanın ferahlık hissini bir adım ileriye taşıyor. 384 litrelik bagaj da bir hatchback için oldukça iyi. Kabinde kullanımı zor kumanda bulunmuyor. Göstergeleri sade, kumandaları da modern dünyanın en temel fonksiyonlarını rahat kullandıracak şekilde yerleştirilmiş.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3- Sürüşü nasıl?

Biz 1,6 litrelik dizel motora ve 7 vitesli çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman DSG’ye sahip versiyonu kullandık. Bu motor manuel şanzımanla 105 HP güç ve 250 Nm tork üretirken DSG ile birlikte 90 HP güç ve 230 Nm tork üretiyor. DSG ile birlikte güç çıkışından beklenmeyecek kadar yüksek performans hissi yayıyor. Bu zaten artık alıştığımız bir durum ve DSG’nin hızlı vites geçişleri sayesinde elde ediliyor. Şanzıman hızlanma sırasında kararlı ve hızlı bir şekilde vites seçimi yapıyor ve bu sayede de motorun alt devir cansızlığının hissedilmesini önlüyor. Bu motor/şanzıman ikilisiyle Rapid SB’nin tüketimini 6,2 litre/100 km olarak ölçtük. Şanzımanla ilgili en önemli sorun kavrama hassasiyetinin DSG ortalamasına göre bile kötü olmasıydı. Test aracımız sıkışık trafikteki düşük hızlı ilerlemelerde, arada bir öndeki araca doğru hamleler yapmaya çalışıyordu. Rapid SB’nin süspansiyon sistemi iki arada bir derede kalmış gibi hissettiriyor. Sertliği kısa darbelerde can sıkıyor ama gövde salınımını da sportif tatlar verebilecek kadar engelleyemiyor. Sonuç olarak Rapid SB’nin tam bir keyif otomobili olduğunu söylemek zor.

4- Eksikleri var mı?

Öncelikle kokpiti kullanışlılık yönünden tam puan alsa da fazlasıyla sıkıcı. Kokpitin tasarımı küçük bir cetvel yardımıyla yapılmış gibi ve dijital ekranlar da 90’ların başındaki teknolojiyi hatırlatıyor. Malzeme kalitesiyse ancak küçük sınıf ortalamalarını karşılıyor. Sert plastikler beklenenden daha el altında. Ayrıca kabindeki gürültü seviyesi de kompakt sınıf yerine küçük sınıfı hatırlatır cinsten.

5- Rakipleri neler?

Boyutlarına bakınca rakip listesini kompakt hatchbacklerle doldurmak gerekli ama fiyat listesinden yola çıkıldığında karşımıza küçük sınıf üyeleri çıkıyor. Rapid SB, sunduğu çok daha geniş yaşam ve yükleme alanlarına karşılık VW Polo, Renault Clio ve Skoda Fabia ile benzer satış fiyatına sahip. Hatta baz motorla biraz yüksek kalan fiyatı dizel motor tercih edildiğinde bu modellerle tam olarak örtüşüyor. Bütün bunların yanında Rapid SB’nin en önemli rakibi çok küçük bir fiyat farkıyla satılan sedan karoserli Rapid.

Skoda Rapid Spaceback fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Bir otomobille ilgili sıkıcı ve ne konforlu ne de sportif gibi yorumlar yapınca bu bölümde aman ondan uzak durun diyeceğimizi sanabilirsiniz, ama gerçek hiç de böyle değil. Çünkü Rapid SB ile Skoda’nın yaptığı tam da bizim aradığımız şey. Keyif ve çekicilik gibi ikincil öneme sahip özellikleri törpüleyip kullanışlılık ve alan hissini satmak. Yani Rapid SB satın aldığınızda belki arkadaşlarınız otomobilinize hayran kalmayacak ve belki de komşunuz size imrenmeyecek ama 5 yetişkinin rahatça seyahat edebildiği iyi bir otomobiliniz olacak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA