Küçük sınıf tam anlamıyla şenlendi. Yıl başından itibaren her an bir yenilikle buluşan sınıfın tüm bilenenleri değişmek üzere. Önce Renault Clio’nun yeni nesli tanıtıldı, onu Opel Corsa takip edecek ve yaz başına doğru da Toyota Yaris’in yeni neslini bekliyoruz. Bu arada Mart ayında da Türkiye pazarının en çok sevilen araçlarından biri olan Hyundai i20’nin yeni nesliyle tanışacağız. i20’nin yeni neslinin Türkiye pazarına sunulması ise Eylül ya da Ekim ayını bulacak. Peki yeni nesil neleri değiştirecek?

Öncelikle elimizdeki onaylanmış bilgiler bir hayli kısıtlı. Fakat bu akıl yürütmemize engel değil. Çizime bakınca i20’nin boyutlarında çok büyük değişiklik olmayacağını söylemek mümkün ki bunun için uzman olmaya da gerek yok. Tasarım açısından, ön kısımda Kona yerine Tucson’un takip edilmiş olması kimileri için iyi haber olacaktır. Bunun yanında arka kısım farklı bir bakış açısının ürünü gibi görünüyor. Hatta çizime bakılırsa geçtiğimiz yılın WRC şampiyonu i20’nin sportif bir versiyonunun planlandığı bile söylenebilir.

2021 hyundai i20 yeni kasa türkiye

Diğer beklentiler i20’nin biraz rejim yapıp kilo kaybetmesi yönünde ama bu yönde bir açıklama henüz yok. Motor seçeneklerinin de bugünkü yelpazeye yakın olmasını bekliyoruz; belki 1,4 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor artık miyadını doldurmuştur ama 1,2 litrelik baz motor ve 3 silindire ve turbo beslemeye sahip 1,0 litrelik benzinli motor i20’ye güç vermeye devam edecek. Bunun dışında hem mild-hibrit hem de gerçek bir hibrit güç kaynağının i20 için hazırlanacağı kulağımaz gelenler arasında.

Dedikoduları bir kenara bırakıp elimizdeki bilgilere dönersek, i20 teknolojik anlamda günü yakalamak konusunda çok iddialı. Üst donanıma sahip versiyonların kokpiti 10,2 inçlik bir çift ekranla donatılacak. Bunun anlamı bolca ekran kullanımı açısından Hyundai’nin Avrupalı rakiplerini yakalayacağı. Bunun dışındaki bilgiler içinse biraz daha beklememiz gerekecek.