Küçük sınıf tam anlamıyla şenlendi. Yıl başından itibaren her an bir yenilikle buluşan sınıfın tüm bilenenleri değişmek üzere. Önce Renault Clio’nun yeni nesli tanıtıldı, onu Opel Corsa takip edecek ve yaz başına doğru da Toyota Yaris’in yeni neslini bekliyoruz. Bu arada Mart ayında da Türkiye pazarının en çok sevilen araçlarından biri olan Hyundai i20’nin yeni nesliyle tanışacağız. i20’nin yeni neslinin Türkiye pazarına sunulması ise Eylül ya da Ekim ayını bulacak. Peki yeni nesil neleri değiştirecek?

i20’nin boyutlarında çok büyük değişiklik yok. Genişliği 30 mm artarken boyu 5 mm ve aks mesafesi de 10 mm artmış. Buna karşılık yüksekliğiyse 24 mm azalmış. Anlayacağınız boyutlar tasarım için elden geçirilmekle yetinilmiş. Tasarım açısından, ön kısımda Kona yerine Tucson’un takip edilmiş olması kimileri için iyi haber olacaktır. Bunun yanında arka kısım farklı bir bakış açısının ürünü gibi görünüyor. Hatta fotoğraflanan örneğe bakılırsa geçtiğimiz yılın WRC şampiyonu i20’nin sportif bir versiyonunun planlandığı bile söylenebilir.

i20’nin iç mekanı da güne uyum konusunda bolca uğraşın adresi olmuş. Genel yapısı biraz soğuk gibi ama bu sevilen bir i20 özelliği ve kullanıcılar da i20’nin olgun görünen kokpitini seviyor. Yeni nesil son dönemin trendlerin uygun olacak şekilde minimalist bir kokpite sahip, en üst donanım seviyesinde genişliği 10,2 inçe yükselen merkezi kumanda ekranı kokpiti en üstünde yer alıyor. Fiziki ses açma düğmesinin hemen yanında da dokunmatik ana menü düğmeleri kullanılmış. Havalandırma kumandaları kokpitin alt tarafında yer alıyor. 10,2 inçlik gösterge tablosu da muhtemelen üst donanımlara ait olacak. 4 kollu direksiyon simidi ve bolca desen i20 kokpitinin diğer özellikleri. Son olarak kokpit hem kablosuz şarj ünitesine sahip olacak hem de Apple CarPlay ve Android Auto ile kablosuz bağlanabilecek. Yani i20 ile kablolara veda edebileceğiz.

Diğer beklentiler i20’nin biraz rejim yapıp kilo kaybetmesi yönündeydi ki yeni nesil de ortalama yüzde 4 daha hafif. Yani yeni neslin 50-60 kg civarında daha hafif olacağı düşünülebilir. Motor seçeneklerini de bugünkü yelpazeye yakın; 1,4 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor artık miyadını doldurdu ama 1,2 litrelik baz motor ve 3 silindire ve turbo beslemeye sahip 1,0 litrelik benzinli motor i20’ye güç vermeye devam edecek. İlginç bir yenilik olarak 1.0 T-GDI motorun güçlü versiyonu 48V elektrik sistemine ve mild-hybride sahip olacak.

i20 teknolojik anlamda günü yakalamak konusunda çok iddialı. Üst donanıma sahip versiyonların kokpiti 10,2 inçlik bir çift ekranla donatılacak. Bunun anlamı bolca ekran kullanımı açısından Hyundai’nin Avrupalı rakiplerini yakalayacağı. Kablosuz şarj, kablosuz kullanılabilen Apple Carplay ve Android Auto ve arka koltuklar için USB portlarıyla bağlanabilirlik özellikleri geliştirilmiş. Dahası asistan sistemler konusunda da i20 zenginleşecek.