Nissan crossoverlar söz konusu olunca gerçek bir öncü. Qashqai ile bu tarz araçların ne kadar geniş bir kitle tarafından arzulandığını ortaya çıkartan Japon üretici, ilginç bir şekilde bu açılımı diğer sınıflara yayamadı. Zira Qashqai ile kompakt sınıfta elde ettiği dominant pozisyonu diğer sınıflarda adeta elinin tersiyle itti. Juke bunun en güzel örneği. Evet Qashqai’ın açtığı yoldan ilerleyerek küçük sınıf crossoverların ilk örneklerinden bir tanesi oldu ama “ya sev ya nefret et” tasarımıyla kitlesini daha kısıtlı tuttu. Bunun bir hata olduğunu düşünen Nissan, ikinci neslin daha tutucu olmasına karar verdi. Bunun sonucu olarak Kicks isimli model Kuzey Amerika pazarı için tanıtıldı. Fakat sonrasında işler karıştı. Şöyle ki Juke 2010’da tanıtılmasına ve rekabette geri kalmış olduğu yıllar önce belgelenmesine karşın hala iyi satış rakamlarına erişiyordu. Dahası eski kıtanın farklı bir bakış açısına daha açık olduğu da ortaya çıktı. Sonuç olarak biz Kicks yerine Juke’un ikinci nesliyle devam ediyoruz. Üstelik Juke tarzının arkasında durmayı da sürdürüyor.

Juke’un tasarımının en belirgin ögesi olan iki parçalı farlar bundan 9 yıl önce sıradışı görünse de bugün ilgi çekici bir trend olarak farklı üreticiler tarafından takip ediliyor. Dahası Juke coupe formunu da korumaya devam edecek. Yüksek tavanını gizlemek için bolca hareketli çizgi, daha modern yüz hatları ve bir kaç SUV detayı ikinci nesil Juke’un dış tasarımında öne çıkanlar olacak. İç mekan hakkında yorum yapmak için henüz erken, zira Juke yeni nesil Nissan iç tasarım anlayışının ilk üyesi olacak. Bir tahminle irice bir dokunmatik ekran ve dijital gösterge tablosu gibi detaylara sahip olacağını ortaya bırakabiliriz.

Yürüyen aksam konusundaysa kendimizden çok daha eminiz. Zira Juke Renault-Nissan ortaklığında geliştirilen CMF-B isimli yeni altyapı üzerinde yükseliyor ve bu altyapı üzerinde de kısa süre önce Renault Clio ve Captur tanıtıldı. Juke’un kuzenleriyle aynı güç kaynaklarını paylaşması tabii ki beklenen durum. Bunun anlamı giriş seviyesi için 1,0 litrelik hacme ve aşırı beslemeye sahip bir benzinli motorun sunulacağı, onu 1,33 litrelik bir diğer benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorların takip edeceği. 1,33 litrelik motorun Nissan tarafından tercih edilen 160 HP güç üreten versiyonu illa ki Juke’un kaputu altına girecektir ama genel satış çizgisi için daha makul güç çıkışlı bir versiyonu öngörmek gerekli. Bu da aynı motorun 120 HP ve 140 HP civarında güç çıkışına sahip versiyonlarıyla oldukça kolay bir tahmin. Dizel motorsa 115 HP güç üreten versiyonuyla Juke’da kullanılacaktır. 1,33 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorlar manuel şanzımanın yanında çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla da sunulacak. Bu şanzıman ıslak kavramalı oluşuyla dayanıklılık konusunda kuru kavramalı örneklerden ayrılacaktır. Son olarak Juke’un, yine kuzenleri gibi prizden şarj edilebilen bir hibrit versiyonu olması bekleniyor.

İkinci nesil Nissan Juke 3 Eylül’de tanıtılacak ve muhtemelen yıl bitmeden de satışa sunulacak.