ABD’de sedanların payı her geçen gün azalıyor. Bunun en önemli nedeni, zaten SUV’ların çok seven toplumun yerden yüksek araçlara takıntı derecesinde bağlanmış hale gelmesi. Sonuç olarak bir sürü yerli üretici ürün gamlarından sedanları çıkartıyor. Hatta bu konuda beklenenden ve belki de olması gerekenden çok daha saldırgan davranıyor. Böylece meydan da diğer üreticilere kalıyor. Hyundai de onlardan biri ve sedan ürün gamını genişletmekten ve modernleştirmekten çekinmiyor.

Elantra işte bu girişimin bir ürünü. Geçtiğimiz baharda yeni nesli tanıtıldı ve Hyundai bu modelle artık çok daha iddialı olmak istiyor. Selefinden neredeyse her açıdan daha farklı ve daha derinlikli olmak konusunda da istekli. Bunu desteklemek için bir sportif versiyonu bile hazır.

Bahsi geçen versiyon N-Line ismini taşıyor ama aslında o kadar da büyük bir yenilik değil. Bir önceki neslin de, ki kendisi halihazırda Türkiye’de satılan nesil oluyor, böyle sportif bir versiyonu vardı. Fakat N-Line Hyundai’nin sportifliğe kurumsal bakış açısını gösteriyor.

Peki N-Line içeriği nasıl? Daha saldırgan bir gövde kiti tabii ki güzel bir başlangıç anlamına geliyor. 18 inçlik jantlar da bunun tamamlayıcısı olacak. İç mikanda N-Line’a özel koltuklar ve kaplamalar, vites kulakçıkları ve sürüş modu seçim düğmesi gibi farklılıklar bulunuyor.

N-Line donanım seviyesi olmaktan daha farklı. 1,6 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip, 201 HP güç ve 265 Nm tork üreten benzinli motoru da işaret ettiği için tam bir performans paketi olarak görülebilir. Bu motor 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli DCT çift kavramalı şanzıman üzerinden gücün ön tekerleklere aktaracak. Dahası, büyütülmüş fren diskleri ve arkada bağımsız ve çok kollu aks gibi özellikleriyle de performansı daha fazla destekleyebilecek.

Elantra ile ilgili ikinci bir haberse, hibrit versiyonunun da hazır olduğu. Bizim Ioniq’ten tanıdığımız 1,6 litre hacimli atmosferik beslemeli ve Atkinson çevrimli benzinli motor ve elektrik motor birlikteliğinden oluşan Elantra Hybrid içeriği, 141 HP sistem gücü ve 265 Nm sistem torku üretebiliyor. Bu versiyonun önemi bir ihtimal Türkiye’de de satışa sunulacak olması. Bu arada eğer durumlarda çok büyük değişiklik olmazsa yeni nesil Elantra 2021 Ocak ayında Türkiye’de satışa sunulacak.